Kryštůfek Robin (2018)

Na děti je to trochu moc pochmurné, nostalgické a filozofické, na dospělé je tam trochu moc mluvcích plyšových zvířátek. Takže finanční propadák je celkem jistý. Ale Marc Forster tyhle emotivní, přemýšlivé pohádky pro dospělé (Hledání Země-Nezmě) prostě umí na výbornou. V druhé části je po depresivním rozjezdu nakonec celkem hodně vtipů i humoru a není tomu ve finále moc co vytknout... distributor film evidentě odepsal a neudělal tomu dabing, což je trochu problém, když máte půlku sálu plnou dětí, co neumí vůbec nebo dost rychle číst, děti pak během projekce dost ruší. V lepším případě vyžadují odchod, v horším čtení titulků od maminky nahlas...

American Crime Story - Lid versus O. J. Simpson (2016) (série)

Vynikající a fascinující pohled na jasný případ s jasnými důkazy, který se změnil v největší šaškárnu, kabaret a zvrácenou frašku, kterou žila celá Amerika. Krásně to ukazuje, proč není dobře, když o vinně a nevinně rozhodují obyčejní občané z lidu, kteří nemají žádné znalosti o práci vyšetřovatelů a soudů. A taky to ukazuje, proč by se soudy neměly živě vysílat v televizi a dělat z nich show. Je to podobné, jako vymývaní mozků lidem marketingovými experty před volbami. Je zajímavé vidět, že obdobné problémy jsou všude na světě. Filmařské provedení je po všech stránkách naprosto brilantní hereckými výkony počínaje, střihem, hudbou, scénářem, kamerou a režií konče. Není tomu co vytkout.

American Crime Story - Versace (2018) (série)

Úchylné a brutální takovým tím nejdivnějším způsobem. Hlavní „hrdina“ Cunanan působí extrémně odpudivě, že je utrpením sledovat ho každou další minutu. Škoda, že o Versacem je tam toho minimum. Nejvíc ze všeho je to ale strašná nuda k uzoufání. Tohle může bavit jenom lidi, kteří rádi onanují nad úchylnými vrahy. Cunanan žil prázdný a zvrácený život, nic zajímavého na něm nebylo.

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Má rád filmy o novinářích a o historii, ale tady je prostě všechno špatně, všechno zajímavé, co v tom filmu je, se odehraje v posledních dvaceti minutách. O tom měl být celý film, ta předchozí hodina a půl je neskutečně nudná, zbytečná a o ničem. Je to zoufalý pohled, když ani takové herecké osobnosti jako Hanks a Streep se před kamerou bezradně, nepřesvědčivě plácají a nevědí, co mají hrát. Maryl Streep snad v nikdy životě nehrála takhle prázdnu roli o ničem. Kate Graham je tu vylíčena jako neschopná, trapná, nezajímavá puťka, která se jednou v životě vzpamatovala, ale to vůbec neodpovídá skutečnosti. Ve skutečnosti to byla moudrá žena, která celý život ovlivňovala dění v USA. Většina nedostatků toho filmu je vinou mizerného scénáře, ale Spielberg mu zrovna dvakrát nepomáhá. Koukat na jeho filmy, je čím dál větší utrpení. Miloš Forman toho sice netočil tolik, ale každý jeho počin byl něčím mimořádný. Spielberg valí poslední dobou filmy jak na běžícím páse a tomu odpovídá kvalita. Možná by měl zpomalit - dvakrát měřit a míň řezat.

Black Panther (2018)

52 % Pro mě asi nejslabší marvelovka, všechno už jsem viděl mnohokrát někde jinde (hlavně první Thor) a mnohem lépe provedené. Scénář je jedno velké klišé a od začátku víte, co se bude dít v dalších deseti minutách. Příliš mnoho prázdných dialogů s málo hláškami a příliš málo akce, jejíž provedení je filmařsky dost hrozné. Celá řemeslná stránka – kamera, střih, režie je opravdu hodně mizerná. Režisér nedokáže prodat ani ty nejsilnější emocionální momenty (vzkříšení). Jediná dobrá postava je zabitá na začátku + Martin Freeman je trestuhodně nevyužitý a všichni ostatní jsou spíš otravní. Nad vodou to drží hudba, barevná africká výprava a jediný překvapivý, vtipný, povedený moment – „olíznutí nosorožce“. Měl jsem radši jít na Padesát odstínu svobody, když už nic, tak u této trilogie se člověk apsoň nasměje.

The Punisher (2017) (seriál)

Furt stejný problém se všemi Marvel/Netflix seriály - strašně málo děje na hrozně moc dílů, je to straaaaaaaaaaaaaaašně utahanéééééééééé. Nekonečné záplavy zbytečných dialogů neberou konce. Musel jsem se hodně ošívat, abych překonal prvních 8 dílů nudy a dočkal se konečně pořádného seriálu v dílech 9-13. Hodně to drží nad vodou skvělé výkony herců, kteří, i když už tu stejnou větu říkají po dvacáté, zní furt přesvědčivě. Úplně nejotravnější jsou nekonečné retro záběry Frankovy manželky a nekonečně blbé výstupy Microvy manželky. Naopak mě bavila celá nejednoznačná postava Billyho Russoa, včetně jeho představitele, něco takového v tomto universu hodně chybělo po odchodu Wilsona Fiska. Vidím to tak na 70 %, chtěl jsem dát 4 hvězdičky, ale finální zúčtování s padouchy mi přišlo příliš brutální, už přes čáru. Chápu, že Frank si to musel vychutnat, ale mnohem víc bych ocenil nějakou soubojovou choreografickou kreativitu, než jen tupé údery bez nápadu. Tak zůstanu na třech.

Ledové království: Vánoce s Olafem (2017)

Jen řada nudných klišé, bez nějakého kloudného nápadu. A jediný kloudný vtip na tom je, že se u nás tento vánoční film promítá v kinech až po Vánocích.

Koruna - Série 2 (2017) (série)

Peter Morgan znovu mistrně zrekonstruoval situace, u kterých nebyl, tak aby dialogy nešustily papírem a byly naprosto přirozené a všeříkající. Výborný scénář, podpořený obřím rozpočtem, vytahuje do hvězdných výšin prvotřídní herecká (a troch i imitační) práce trojlístku Claire Foy, Matt Smith, Vanesy Kirby (přeobsazení v další ředě budu hodně těžko rozdýchávat). Čtvrtá epizoda o námluvách Margaret a jejího fotografa je řemeslným skvostem, zejména střihu a kamery, člověk tu chemii a napětí mezi nimi úplně cítí. Devátá epizoda o vztazích otců a synů je přesný úder na solar plexus.

Zlá krev - Bette and Joan (2017) (série)

Máloco je tak děsivé jako stárnutí. Stárnoucí vyhasínající hvězdy to mají těžké, a to zvlášť dřív, kdy neexistovaly hashtagy a všemu vládli muži a mládí. Zejména pak když je všichni muži opustili… Bezchybný herecký koncert dvou naštěstí ještě nevyhaslých hvězd Lange a Sarandon, jejichž kariéry drží nad vodou kabelová televize (a v případě Jessicy i Ryan Murphy). Natočeno s velkou láskou ke staré kinematografii, povinnost pro každého, kdo má rád film.

Génius - Einstein (2017) (série)

Složitá osoba génia fyziky výborně zachycena v záživném a řemeslně výborně zpracovaném seriálu, který má akorát místy příliš velké dějové skoky. Škoda, že to celé nehrál Geoffrey Rush, Johnny Flynn je strašně nesympatický a působí jak laciná imitace Christopha Walze.Potěší české exteriéry a Klára Issová.