Není čas zemřít (2021)

Je těžký k tomu něco napsat bez spoilerů. Dějou se tam minimálně dvě věci, který zcela revolučním způsobem mění bondovský kánon, což je pro letitého fanouška série, jako jsem já, vždycky náročné vstřebat.  Je třeba přiznat, že tu první věc už napsal Ian Fleming do svých knih v 60. letech, už dlouho čekám, že to přijde, tady je to udělané o mnoho lépe než v knihách.  Ale je to určitě nejemocionálnější bondovka vůbec. Už se to opravdu vzdaluje od oddychové zábavy, ale to platí o celé Craigově éře (vyjma Skyfallu, který to podle mě dokázal skvěle vybalancovat). Přesto je tam několik dobrých vtipů, nejen hlášek, i takových podprahových a vlastně jsou tam tři nové postavy, které mají být skoro vyloženě komické (+ Q, který si krade každou scénu pro sebe). Je tam spousta easter eggů, které jsem ocenil, třeba i hudebních. Má to asi nejkrásnější kameru jakou jsem u filmu viděl za posledních x let (+ výborný mix zvuku), opravdu stojí za to to vidět v IMAXu (jen by si na Flóře měli pořídit novej projektor), celá úvodní scéna (a pak i některý další) je točená na IMAX kamery a je naprosto strhující. Craig podal naprosto famózní herecký výkon, vůbec jsem netušil, že je něco takovýho schopen zahrát. Když jsem odcházel z kina po předchozí bondovce Spectre, tak jsem doufal, že ho producenti vynulujou, vykašlou se Madeleine a Blofelda a budou dělat, že se to nikdy nestalo, to se bohužel neděje a z toho pramení většina mínusů nového filmu, že musí navazovat na Spectre a ten jeho Vichr z hor, aniž by to bylo dopředu dramaturgicky zamýšleno. Je to dobrej film a stojí za to ho vidět? Určitě (ale je dobrý si před tím připomenout předchozí díly, hlavně ten poslední). Je to bondovka, jak ji vnímám já? Spíše ano (o Casinu Royale si to do teď úplně nemyslím). Je to ten typ filmu, který si člověk rád pustí každý rok znova? Spíš ne . Ocenil bych kdyby si bondovská série do příštího filmu z wishe objednala Matthew Vaughna, ale trochu se bojím, že dostane spíš Christophera Nolana. Určitě by ale měli zůstat Linus Sandgren a  Phoebe Waller-Bridge.  Naopak je potřeba ukončit éru scénáristů Neala Purvise a Roberta Wadea, kteří té sérii dlouhodobě ubližují. Johnny English jim šel lépe.

Mělas to vědět (2020) (seriál)

Detektivka/psychologický thriller spíš z ranku těch slabších. Místy hodně nelogické jednání postav / institucí (policie, právníci...). David E. Kelley má tak nějak od konce Ally McBeal problém stvořit cokoliv, kde by byly pro diváky sympatické postavy, kterým leze fandit. Grant i Sutherland ovšem herecky vynikající. Kidman už začíná mít trochu problém s mimikou v obličeji, chtělo by to ubrat botox.

Mare z Easttownu (2021) (seriál)

Většinu času spíš sociální drama než detektivka. Ale dobré, poctivé a silné, se správně depkoidní atmosférou a výbornými hereckými výkony, zdaleka nejen Kate Winslet. Závěrečné rozuzlení, překvapení + volba pachatele je spíš z těch slabších. Ale závěr docela silný, silnější, než by člověk na začátku poslední epizody čekal.

The Mandalorian - Season 2 (2020) (série)

Mandalorian těží ze dvou věcí, které seriálový průmysl postupem času zavrhnul a přestal točit - krátké díly kolem 30 minut, aniž by to byl sitcom a žánr čistokrevný western pro chlapy. Ve vesmírných kulisách, s přiměřeně minimalistickými herci, hudbou alá Moricone a vesmírnými kulisami to funguje na výbornou. Tentokrát přidali peníze a je to o trochu víc epičtější a vůbec to není na škodu.

Loki (2021) (seriál)

Tohle už jsem  viděl mnohokrát - např. Matrix 3, Sherlock, Lost atd. Po pěti dobrých dílech se scénáristi dostali do slepý uličky, chvíli se v ní točili v kruhu a mlátili se o zdi prázdnými nekonečnými dialogy, a když jejich bezradnost dosáhla vrcholu, tak raději udělali otevřený konec. Z toho ale bude těžké vybruslit a historie seriálů nám napovídá, že se to většinou uspokojivě nepovede. No jak by řekla paní ministryně: We will see. Ale moc šancí tomu nedávám. Nakonec vychází nejlíp z celýho seriálu ten krokodýl:)

Luca (2021)

Tentokrát je to až příliš na jistotu (u Coco fungovalo mexické prostředí se španělštinou, tak zkusíme... co je za zemi blízko Španělska...?), příliš přímočaré s absencí nějakých zajímavých nápadů. Ale to vůbec  neznamená, že by to byl špatný film v porovnání s konkurencí. Jen je to slabší v porovnání s tím, jaké mimořádné kousky obvykle nabízí Pixar. Díky kratší stopáži to příjemně uplyne a člověk pocítí nádech atmosféry léta u moře.

Život v barvě s Davidem Attenboroughem (2021) (seriál)

Rozumím tomu, že točit něco takového v době pandemie je opravdu náročné a znamená to značná omezení, ale musím bohužel výsledek hodnotit jako to nejslabší, co sir David kdy vyprodukoval. Obsahu je tam tak na 60 minut, druhý a třetí díl už v podstatě jenom recyklují informace z prvního. Revoluční kamery zas nic tak revolučního nenabízejí.

WandaVision (2021) (seriál)

Na to, že tento seriál je vysílán jako první, je to překvapivě odvážné a originální. Předhodit dnešním mladým staré šovinistické a sexistické sitkomy chce koule, i když se to tváří mrk mrk jako parodie. Finální začlenění do světa Marvelu nakonec není až tak násilné, jak se mi od začátku zdálo, že bude působit. Jen zlá čarodějnice už je trochu over the top. Ale palec nahoru. Doporučuju si po skončení pustit nějaké vysvětlující video na youtube. Zjistíte, co všechno vám uteklo.

Cobra Kai - Série 3 (2021) (série)

trochu se to vleče, ale konec vše napraví, na konci dostane člověk přesně to, na co se od začátku těšil. Kreese a jeho minulost je vítaným zpestřením. Fajn, že ani on není 100% padouch (jen 80%):).