Mulan (2020)

Toto snáď v Disney nemôžu myslieť vážne. Toľko rokov prípravy, vysoký rozpočet, parádna produkcia a výsledok totálne rozkopáva odkaz originálu, inak jednej z najkrajších Disney rozprávok. Filmové spracovanie Mulan by sa celé dalo zhrnúť do niekoľkých bodov: + sympatická hlavná hrdinka + krásny Disney vizuál - amatérske a nevýrazné bojové scény (ktoré by v tomto filme mali byť jedným z hlavných pilierov) - chýbajúci vývoj hlavnej postavy (ktorý bol jedným z hlavných pilierov predlohy) - patetický soundtrack (žiadne stopy po epickej veľkofilmovej hudbe) - dráčik Mushu (namiesto neho je tu prvoplánový Fénix) - nelogický scenár (kopec stupídnych dialógov a zbytočných scén) - nevýrazný záporák

Projekt Power (2020)

Project Power má zaujímavý nápad a pekné efekty. So zvyškom zlyháva na plnej čiare. Scenár je stupídny, réžia nudná a herci hrajú postavy, ktoré sú vám neskutočne ukradnuté. Čudujem sa, že mená ako Jamie Foxx a Joseph Gordon-Levitt mali chuť ísť do niečoho takého. Z hľadiska kvality je to tak 5.liga, ktorá začne nudiť už po pár minútach a neprestane s tým prakticky do konca. Netflix má síce kvalitné seriály, ale s filmami stále tápa. Občas sa niečo dobré objaví, posledne napríklad The King, predtým Extraction, ale inak je to priemer a podpriemer. Na dobrý film od Netflixu skrátka treba mať šťastie. Ak ho čakáte od Project Power, tak sa mu oblúkom vyhnite a čakajte ďalej. Ostatne, už len mená režisérskeho dua hovoria za všetko.

Palm Springs (2020)

Príjemná oddychovka so sympatickou dvojicou (Samberg a Milioti), ktorá síce neurobí dieru do sveta, ale za pozretie rozhodne stojí.

365 dní (2020)

Zhluk extrémne nelogických a stupídnych scénok, ktoré sú dôkazom toho, že dnes už môže nie len hrať, ale aj natočiť film každý imbecil. Správanie postáv ako po lobotómii a scenár z pomocnej školy poľnohospodárskej. Erotické scény, na ktoré film tak láka, by nedostali do rozpakov ani škôlkara. Neviem či to bude ich počtom (celkom 2) alebo tým, že práve v deň natáčania tých zvrh...pardon, zúfalostí si osvetľovači zobrali voľno a tak nezostalo nič iné, len točiť tmu, a sem tam prisvietiť mobilom na nejakú tú ruku, ucho, pätu a podobne. Možno to vlastne bolo aj dobre. Jediným kladom bola hudba, za ktorú hádžem tvorcom tohto exkrementu jednu hviezdičku priamo do ich pojašených hláv. Odporúčam kamery zavesiť na klinec a šup šup na úrad práce nájsť si job, ktorý je na svetelné roky vzdialený od filmov.

Defending Jacob (2020) (seriál)

Ukážkovo napísaná, zahraná a zrežírovaná krimi dráma, ktorá za mňa poráža aj aktuálne komerčne najúspešnejšie kúsky od Netflixu. Osem epizód, hustá atmosféra, mrazivé odhalenia a dokonalý casting. Všetko sa točí okolo jednej udalosti, ktorá doslova otrasie nie len ústrednou rodinou, ale aj okolím. Chris Evans tu priam volá o to, aby sme si ho nepamätali ako Captain Americu, ale ako skvelého dramatického herca, ktorý po rokoch Marvelu dostal konečne dospelácku úlohu, šitú na mieru. Pritom má okolo seba sakramentskú konkurenciu. V hereckom ansábli totiž naozaj nie je jediný slabý článok. Morten Tyldum zas bravúrne utvrdzuje v tom, že áčkovosť už dávno nie je len výsadou filmov. Mimochodom, tie jeho stoja fakt za to. Veci, ktorým udelím plné hodnotenie sa mi komentujú ťažko, pretože by som vám sem najradšej pálil samé superlatívy. Až by sa mohlo zdať, že som fanaticky zaslepený fanúšik, ktorý sa vezie na vlne top hodnotení a reakcií na tento seriál. Pravdou však je, že som o Defending Jacob od úvodu vôbec nič nevedel. Nepozrel som si trailery, komentáre ani hodnotenia. Skrátka som si to len pustil dúfajúc, že to bude stáť za to. Po dopozeraní ôsmej epizódy môžem s plnou vážnosťou povedať, že Defending Jacob vám všetky mnou spomínané superlatívy dokáže sám. Od prvej až po posednú epizódu jeho kvality naozaj hovoria sami za seba. Za mňa v tomto smere najlepší počin roka a...wau! 10/10

Sexy Jexi (2019)

Tak toto ma fakt veľmi potešilo. Konečne nová fresh komédia so zaujímavým dejom, ktorý v sebe dokonca skrýva aj poučenie z aktuálnej doby. Film skvele odsýpa, pobaví dokonca aj na vtip náročnejšieho diváka ako ja, má príjemné obsadenie, netlačí na pílu, na nič sa nehrá, skrátka vynikajúca oddychovka. Teším sa, že som tomu dal šancu. Škoda toho underrated na čsfd. Každopádne za mňa parádička.

Vyproštění (2020)

Veľmi slušná záležitosť, ktorá do vôd filmov od Netflixu po dlhšej dobe prináša niečo kvalitnejšie. Sam Hargrive si fakt zaslúži pochvalu vzhľadom na to, že išlo o jeho celovečerný debut. Výživná akcia s Hemsworthom, ktorému vďaka jeho aktuálnej forme R-kové akčáky sedia oveľa viac než Marvel poloha. Extraction tak trošku porovnávajú s Johnom Wickom, no aj keď film predviedol naozaj vydarené akčné scény, John Wick (najmä trojka) hrá trochu vyššiu ligu. Každopádne ten, kto by si rád pozrel kvalitnejší akčný film, s Extraction rozhodne nešliapne vedľa. Škoda len slabšieho scenára (Joe Russo) a vzhľadom na minutáž aj vlažnejšej práce s postavami.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Veľmi vlažný záver trilógie, ktorá síce pod Abramsovým vedením priniesla príjemný prvý diel, no sama o sebe nedokázala postaviť silné základy ako jej predchodcovia. J.J. sa tu snaží a láta čo sa dá, no bohužiaľ ani snaha tohto kvalitného tvorcu nestačí, aby z novej trilógie vytrieskala čosi viac. Zvlášť po extrémne pokazenom The Last Jedi od Johnsona. Posledný diel nedokáže prekročiť svoj tieň, ani tieň predchádzajúcich filmov. Ukazuje prakticky (bohužiaľ) veľmi podobné linky a finále, aké sme už niekoľkokrát videli. Zároveň sa nevyhne niekoľkým nelogickostiam, dosť lacno to hrá na nostalgiu a chce sa zavďačiť až príliš širokému spektru fanúšikov, čo ho bohužiaľ stálo vlastnú identitu. Ak vám niektoré postavy prišli otravné, tu vo svojej misii pokračujú aj naďalej. Pri hlavnej trojke máte miestami pocit, že sa predháňajú v tom, kto z nich skôr zomrie, až im to prestanete verit, čo sa ukáže aj vo finále, ktoré vami vôbec nezalomcuje tak, ako by si tvorcovia želali. Zrecyklovaný Palpatin mal byť už dávno na dôchodku a séria si zaslúžila nového výrazného záporáka. Namiesto toho tu máme len spomienky na Dartha Vadera a toho nesympaťáka Kylo Rena s poruchou identity, ktorý až príliš skoro vyloží všetky karty. Snaha o nápravu chýb je tu minimálna a Abrams rutinne zakončuje niečo, čo skrátka bolo treba zakončiť. Filmu bohužiaľ uškodila aj snaha o zachovanie prístupnosti, kvôli ktorej boli temné pasáže výrazne orezané. Vcelku zostala len trikovo vymazlená záležitosť, ktorá celkom odsýpa a zaradí sa k priemerným výtvorom roku 2019. Myslím, že za pár dní si na ňu vôbec nespomeniem.

Fantasy Island (2020)

Jediná svetlá vec v tomto filme je Maggie Q a jej dejová linka, na ktorej to pokojne mohlo stáť aj celé. Blumhouse ide so svojimi filmami kvalitatívne veľmi slušne dole. Ak to takto pôjde ďalej, budúce tituly stroskotajú ešte skôr než vôbec dorazia do kín, kde už po pravde fakt nemajú čo hľadať. Žánrovo skôr slabučký 10x vyluhovaný thriller, ktorý by sa možno uplatnil v treťoradej televízii preslávenej programom ako Sharkando a ďalsie skvosty. Od hororu to má neskutočne ďaleko a to fakt niekedy nepotrebujem veľa. Jeff Wadlov, ktorý svojho času natočil fenomenálne a štýlové Never Back Down by to s réžiou vzhľadom na jeho posledné filmy mal zrejme zabaliť. Každý, kto zvažuje, že do toho pôjde by mal zobrať do úvahy najmä fakt, že tých 109 minút mu už nikto nikdy nevráti.

Jumanji: Další level (2019)

Problém nového Jumanji v pokračovaní aj naďalej pretrváva. Síce je to zábavnejšie než predošlý diel, no Jake Kasdan znova ignoruje akúkoľvek hernú schému. Princípy hry sa tu ako keby vytratili. Už tu nie je to napätie originálu, kedy hráč hodil kockou, resp. je na ťahu a všetci sme čakali na to, čo sa udeje. Chýba aj hlbšia myšlienka a akákoľvek nostalgia k originálu. Nové Jumanji berie skrátka len partičku tínedžerov, ktorí bezdôvodne pripoja starú videohru a skonča v džungli, kde sú ich postavy nahradené sympatickejším a skúsenejším hereckým ansáblom. Tam skrátka idú z bodu A do bodu B, kde tu ich niečo zožerie alebo zabije, no žiadny stres, každý má totiž 3 životy. Kým si divák zvykne na to, kto je kto, postavy sa bez váhania znova pomiešajú a chaos, ktorý táto hlúpa mechanika tvorila v predošlej časti, pretrváva aj tu. Nehovoriac o tom, že scenár je tu skutočne do počtu. Akurát medzi Hartom a Rockom to skvele funguje, sú tu aj scény, ktoré pobavia, jedna zapamätateľná akcia s pštrosmi a bolo fajn vidieť na plátne legendy DeVita a Glovera. Originál je skvelá klasika, ktorá zabaví aj dnešného diváka. Nové pokračovania s ňou okrem názvu bohužiaľ fakt nemajú veľa spoločného.