Love Live! School Idol Project - Season 1 (2013) (série)

Je 17. 8. 2018, čiže viac ako dva roky, keď som to videl prvý krát. K LL mám vo zvyku akosi písať veľmi dlhé komentáre, ale tu som sa toho zriekol, pretože 1. séria zastupuje v obľúbených celé Love Live a tak len jednoducho vyjadrím svoje city. Pri jednom komentári som povedal, že "µ's som si zamiloval ako sestry". Skutočne. Keď som to začal pozerať prvý krát kedysi, nikdy by ma nenapadlo, že sa z toho stane asi môj najobľúbenejší a najemocionálnejší seriál života. Nezačalo to ale touto sériou, ale po filme a ova, ktoré vo mne doslova niečo zlomili. Ďakujem vám, µ's.

Fullmetal Panic! - The Second Raid (2005) (série)

Kto by to bol čakal. Po prvej sérii (nepočítam čisto komediálny spin-off ktorý môžete preskočiť, ak sa nechcete pobaviť), ktorá kombinovala akčné pasáže s odľahčenými humornými, dostávame čisto akčné sci-fi, s drsnou (niekedy aj brutálnou) akciou a poriadnou psychológiou postáv. Po prvej sérii hodne nečakane špinavšie, vážnejšie a drsnejšie. Škoda, že si nezachovali všetky diely takú latku, akú postupne nastolili až do štvrtého dielu v podzemnom komplexe, ktorý by sa dal natočiť rovno ako samostatný film. V pár momentoch ale tvorcovia si trošku ešte neboli istý, či sa nechcú navrátiť k prvej sérii (telefonát o škole počas automobilovej naháňačky) ale potom sa na to našťastie vykašľali. Podľa konca (keďže ešte jeden zmetek ostal nažive) by som povedal, že tvorcovia chceli aj ďalšiu sériu (alebo si len nechali zadné dvierka, ktoré nikdy neotvorili - od roku 2005). Tak či onak, byť to celé tak dobré ako prvé štyri diely, bolo by to za 5*, takto ale "len" dobré 4*. Vizuál tiež dostál vylepšenie, ideme konečne už 16:9, nie 4:3 a neviem, možno to už bolo cez PC, nie ručne.

The Idolm@ster: Cinderella Girls - Season 2 (2015) (série)

Vážnejšie než prvá séria (paradoxne tam nechýba v žánre dráma, tu áno), pár krát cítiť, že trochu varí z vody, ale inak nie je moc čo vytknúť, keďže ďaleko hlbšie sa zaoberá psychológiou postáv vzhľadom na to, že tu sa im stavajú do cesty značné prekážky. Opäť najlepšie v tomto prípade je na tom vzťah ústrednej trojice, ktorý sa hodne skomplikuje a cítite, že aj skrz stále optimistickejší prístup seriálu, sa celý sen vybudovaný v prvej sérii rozpadá. Krásne 4*.

Fullmetal Panic! (2002) (seriál)

Nenechajte sa odradiť tým otrasným plagátom. Z počiatku je to čistá akčná komédia (pri ktorej som sa fakt náramne bavil, špičkový vojak do školského prostredia? Výsledok je snáď jasný. :-D ), potom je humorná stránka len sekundárna a celý seriál zvážnie a potemnie. Ústredná trojica nemá chybu, charizmatický a špičkový frajer Sousuke, cholerická Chidori a najkrajšia kapitánka fantastickej hi-tech ponorky v dejinách, bielovlasá Testarossa. Mecha vôbec nemusím, ale tu je to celkom uveriteľné, v správnej miere + žiadne gýčové, typicky japonské blbosti vo farbách dúhy. Každopádne, prečo zase v military anime, hovoria amíci (perfektne) japonsky, na to si snáď nikdy nezvyknem. Musím ale scenáristov pochváliť za hlášku od amerického dôstojníka, že:"Nezabúdajte, kto je policajtom sveta." Krásna narážka. :-D

The Idolm@ster: Cinderella Girls - Season 1 (2015) (série)

Hudobná komediálna dráma o dievčatách, snažiacich sa stať speváčkami? Ešte pred týmto by som niekoho, kto povie, že sa mi takýto námet bude páčiť, poslal do blázinca. A hľa. Ono to bola nakoniec zábavná a príjemná záležitosť so správnou naivitou. Dievčatá samozrejme roztomilé a je tu dokonca aj polovičná ruska, ktorý má fakt príjemnú japončinu s prízvukom + šéf (producent) akého by chcel mať každý na svete. Všetky hovorili, že chcú vyčariť ľuďom na tvári úsmev a radosť. Podarilo sa. Vždy keď som mal chuť na niečo optimistické, pustil som si ďalší diel. S chuťou idem na druhú sériu.

Warcraft: První střet (2016)

Poviem to takto. Mágia, stavby, súboje, vizuál, jeden griffin, atď. atď. všetko paráda a koniec si vyložené pokračovanie pýta. Snáď v dvojke dostaneme aj draka. Každopádne, tie počty armád...Takto má vypadať stret svetov? Podobne zanedbané je to aj v Thorovi. To akože v záverečnom súboji tých pár desiatok mužov sú tri légie (ak si dobre pamätám)? Kde sú armády aké sú vo filmoch o Stredozemi alebo Tróji? Inak jedno z najlepších fantasy, aké boli natočené, ale Hobit (LOTR ani nemusím snáď písať) je podstatne lepší.

Captain America: Občanská válka (2016)

Mal som obavy, ale podarilo sa. Konečne veľkofilm, ako sa patrí, žiadna výplň naviac, žiadne šialené skracovanie od štúdia. Scenáristom a režisérom sa podarilo nemožné. Akcia je ešte fantastickejšia, než v druhom CA, tá choreografia nemá chybu a schopnosti hrdinov sú konečne ukázané v plnej miere (hlavne Scarlet Witch), je to pomerne temné, no zároveň sa im podarilo vložiť nejaký ten podarený humor. Bál som sa o pridanie Ant-Mana, ale tu je sympaťák ešte väčší, než vo filme a svoj post Avengera si obhájil. Mám len tri námietky: 1. Giant-man je podľa mňa kravina, to si mohli odpustiť. 2.Celá linka Spider-Man aj postava tu asi jediná zbytočná a umelo vložená. 3. Hlavný zdroj problémov Zemo iný, než som čakal, ale sakra schopný a inteligentný nepriateľ, pracujúci z tieňov. To je dobré, ale kde mal svoj meč z vybránia? :-( Jeho pohnútky tiež trochu lacné a klišoidné. Inak našlapaná jazda, aká tu ešte nebola. MARVEL opäť robí divy.

První četa (2009)

Už pri videní stopáže som sa začal báť. Dej je tak "hutný", že som mal dojem trvania 25 minút. Podsvetie (to aby sa človek tej smrti naozaj začal báť) je absurdné až až. 14 ročná (Vážne?) agentka s nadprirodzenými schopnosťami používajúca katanu (v diskusii dobre poznamenal Idaho, že mohla radšej mať kozácku šabľu), ktorú použije až dvakrát. Zohnal som to v ruskom dabingu, za čo som rád, pretože v takom Zipang alebo Arpeggio of Blue Steel ma iritovalo, že tam všetky národnosti hovoria japonsky. Úvodné titulky ako zo starého Jamesa Bonda (to je myslené ako klad). Dej je ale slabý a postavy, ktoré akoby ani tam neboli. Navyše ostatní členovia 6. divízie (operujúc zo záhrobia) vypadali divne. Skrátka oničom. Človek čaká pecku a nič. Takto premrhaný potenciál sa vidí málokedy. Hviezdička za vizuál a hlavne charizmatickú Naďu, ktorá ako jediná postava to celé ťahá.

Zipang (2004) (seriál)

Asi každého hneď napadne porovnanie s Tajomnou žiarou nad Pacificom.Tentokrát to je ale japonský torpédoborec, plný pacifistov. Skutočne, otázka ceny života sa rieši v každej druhej scéne a Mirai svoje zbrane využíva 100% na ochranu životov oboch strán. V žánri to "dráma" je plne na mieste. Nečakajte žiadny (japonský, nevkusný) humor, námorníci vypadajú ako námorníci, žiadni typicky anime-nastajlovaní mladíci atď. Dialógy aj celý seriál sa vedie na čisto dospelej úrovni. Nestrebalo by zmeniť ani čiarku a v kľude by mohli spraviť hraný seriál. Psychológia a pohľady na vojnu, historické postavy a politika, životy Japoncov a Američanov, tieto všetky aspekty sú výborne brané z terajšej aj vtedajšej perspektívy. V tejto rovinne skutočne inteligentná záležitosť. Technický aspekt tiež na dobrej úrovni, postupy a technológie sú pomerne presné. Stret moderného plavidla a vojnových strojov 2. sv. je ukázaný skvelo a tá tajomnosť, ktorú Mirai okolo seba vytvára, je slastná. Akurát, irituje trochu scéna, kde CIWS Phalanx nerozobere (pre potreby príbehu) na prvosúčiastky "kamikadze" SBDčko.

Girls und Panzer: Kore ga hontó no Anzio-sen desu! (2014)

Je to "len" nedoplnená časť v seriály (čo je škoda), ale +, že to môžeme vidieť aspoň takto. :-D Pretože určite sa pýtali niektorí, kde sú Taliani? Čiže rovnako dobré, ako ktorýkoľvek diel seriálu.