Renfield (2023)

Rozhodně nesouhlasím s tím, že se jedná o blbinku či kravinku. Hlavní hrdina, Renfield, trpí jako zvíře, a pokud se někdo nedostal do podobného vztahu, pak mu asi těžko porozumí. Ano, v prvním plánu je Draculova snaha ovládnout svět, ale hned vedle se řeší sociální vztahy a popravdě každá postava má své noční můry, pochybnosti a nemalé problémy. Uvítal jsem stylizaci Cageho do Draculy ztělesněného Bélou Lugosi a současně říkám, že Cage byl naprosto skvělý. Ano, místy přehrával jako o život, ale nechovají se snad ti, co by rádi poroučeli světu, podobně? Stejně tak mě bavila i jistá přehnanost ohledně násilí a gore. Pokud jindy vyčítám pixelovou krev, pak sem sedla jak zadek na hrnec. Ty rozkošné krvopády, létající hlavy, ruce a střeva ven neměly chybu. A několikrát jsem se tak zasmál, až jsem se sám lekl, ale naštěstí se smál i skromný zbytek kina. Akční scény výborné, ať už přepadení v restauraci nebo masomlejn u Renfieldova bungalovu. A ocenil jsem si skvělou hudbu, která mě bavila ještě během titulků a vystřižených scén. Teď jde jen o to, co běžný divák od filmu očekává, ale já se bavil královsky.

Jevy (2023)

Duchařský příběh má dvě části - první je nevázaně konverzační, kdy se tři přítelkyně vydají do starožitnictví, v němž straší, zatímco otec Pilón leží v nemocnici v kómatu, jelikož byl v onom starožitnictví napaden temnou silou. Druhá část začíná přibližně ve chvíli, kdy paní domácí vezme do ruky nůž. Boj vrcholí v podzemí domu, kde si herečky bohatě užily vodní lázně. Samozřejmě nic světoborného, ale pokud se jako první hodnocení filmu objeví odpady, vždy zbystřím. Neřkuli když hodnocení na IMDb je přes 5, pak je jisté, že něco není v pořádku. Film má solidní vizuál a velmi dobrou hudbu. Škoda, že místo žvanění nebylo více tajemna. Španělština se z postav řítila jak z kulometu, a tak by zde bodnul dabing. A na závěr - Steve Miller Band - Abracadabra. Na jedno podívání OK.

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Čtvrtá část - dlouhá a s ještě větším množstvím mrtvol, i když oběti už nejsou tak hezky naturalisticky zmasakrované. Nevím, kam se může posunout další díl, jelikož pořád je to tak nějak podobné. Paradoxně nejlepší mi přišly pasáže, kde se nezabíjelo, i když některé scénky byly plné adrenalinu. Vybíjená v klubu efektní, masakr v domě snímaný shora měl šmrnc a ještě více evokoval počítačovou hru, naopak schody měly zkraje náboj, při neustálém kutálení se dolů ho ale ztratily a staly se ubíjející nejen pro Johna, nýbrž i pro mě. Pokud jsem u předchozí části poznamenal, že z Johna se stal nezranitelný mutant, tak zde už působil rovnou jako nesmrtelný. Tenhle přesah do sci-fi je na jednu stranu fajn, na druhou eliminuje jakékoliv obavy o hlavního hrdinu. Alespoň o jedno oko mohl přijít! Na některých efektech byly příliš vidět pixely, nejvíce asi při potyčce s auty u oblouku. Alespoň že mezititulková scéna zůstala u náznaku, což úplně stačilo. Při ohlédnutí zpět mi nakonec vychází nejlepší první část... 3,5*

Accident Man 2: Zabijákova dovolená (2022)

Slabší než předchozí část, hlavně se tu více žvaní a méně mlátí. Ale poslední třetina má přeci jen spád a souboj s klaunem si zaslouží jednu hvězdu navíc, protože je fakt zábavný. Siu-ling je ženská podoba Cata z Růžového pantera, nakonec mi ale tolik nevadila, jako když se poprvé zjevila. Typické oddechové béčko na jedno podívání, z něhož, kdyby se vyhodily zbytečné kecy, by byla pěkná jízda.

Papežův vymítač (2023)

Příjemný satanský horor, který rozhodně není kopií Vymítače ďábla, jelikož jeho cesty vedou zcela jinudy. Dokonce podobnost je jen v pavoučí chůzi, která byla do Friedkinova filmu vrácena až mnohem později. A místo chrlení zeleného slizu je tu krev, což mi přijde daleko děsivější. R. Crowe je skvělý - vtipný, přemýšlivý, rozvážný a bojovný. Poslouchat ho mluvit je radost. I rolička F. Nera ukazuje velikost tohoto herce. Zajímavé bylo, že zdejší démon není nějaký druhořadý břídil, nýbrž jeden z princů Pekla - Asmodeus. Není sice tím nejvyšším, páč Lucifer se zkrátka drobnostmi, jako je posednutí člověka, nezabývá, avšak stojí dost vysoko. A protože Asmodeus je pánem lži a klamu, je jasné, do jaké šlamastyky se zdejší postavy dostaly. Velmi zajímavá je otázka inkvizice a její odpovědnosti za hrůzy páchané ve Španělsku. A rozprava o zlu před komisí je také na pováženou. Scény vymítání jsou epické, souboj v podzemí bombastický. V jednu chvíli jsem měl pocit, že se sedadlo, nebo možná celá řada, se mnou utrhne a vymrští mě ke stropu, tak se hudba v sále rozduněla. To si doma neprožijete. Krásný vizuál, záběry na opatství ve všech úhlech i za bouře potěšily evokací gotického hororu. A když jsem hned zkraje slyšel z walkmanu She Sells Sanctuary od The Cult, věděl jsem, že budu spokojen. Tvé hříchy tě doženou!

65 (2023)

Dobrodružný survivor je především variací na Jurský park, ale lze si s ním připomenout i příběhy Star Treku či Promethea. Mills připomíná tak trochu Robinsona nebo možná spíše pilota Davidga (Můj nepřítel 1985), protože během putování na něj číhá nebezpečí na každém kroku. Dívka Koa je pro něj nevyzpytatelná a najít k sobě cestu není ani pro jednoho z nich jednoduché. A jak už to bývá, vztah nejlépe utuží pomoc v boji o život. Velmi pěkná vizuální stránka, speciální efekty povedené. Nejlepší je nepolevující napětí, které je nastartováno první lekačkou (ano, tentokrát mě dostala). Ne vždy člověk očekává dobrý konec, ale tady jsem si ho vyloženě přál. A vůbec mi nevadily nadsázka a jistá nerealističnost některých scén, protože jsem to bral jako fantastické dobrodružství, co se nepodbízí, ale přesto jde divákovi na ruku. Jelikož jsou tu jen dvě postavy, tak dá rozum, že nějaké trhání a porcování dinosaury nebude, mně to však vůbec nevadilo. Nelítostná byla scéna se záchranou mláděte v bažině...na city zahrál osobní život Millse. V pořádku. Jen trochu mě zaráží, že distributor o filmu mnoho neví, anžto hned první věta obsahu je lživá - Mills až do konce netušil, na jaké planetě ztroskotal. Dějová linka nijak originální není, protože jde o survivor. Ostatně, dnes už něco nového těžko natočíte, když všechny příběhy byly dávno odvyprávěny...

Žraločí tornádo 6 (2018) (TV film)

Netušil jsem, že poslední (zatím?) část série bude tak zábavná. Bláznivé dobrodružství připomene snímky Mela Brookse a Davida Zuckera, v některých momentech jakoby tu zafušoval i Jára Cimrman. Letem světem z pravěku až do budoucnosti a zpět do současnosti pronásledují hlavní hrdinové žraločí tornádo. Během cesty časem zavítají ke králi Artušovi, ale setkají se jen s Merlinem a Morganou, dostanou se na divoký západ, kde je čeká Billy the Kid, a nevynechají ani návštěvu G. Washingtona. Do toho opět spousta filmových odkazů, které potěší. A těch herců i v malinkatých rolích! Když divák přistoupí na hru, musí se bavit. Ale chápu, že kdo čeká seriózní příběh s nabušenými efekty, musí být zklamán. Já si tohle ztřeštěné dobrodružství užil. -Ještě nejsem mrtvej!- Plesk! - Teď už si.-

Tickle Monster (2017)

Tak tohle je fakt ptákovina....k smíchu. Ale tak asi je to komedie a já čekal jiný žánr.

Accident Man (2018)

Poněkud nevyvážený film se stokrát zopakovaným námětem mě začal bavit, až když se v retrospektivě začalo odehrávat Mikeho mládí. Některé souboje byly únavně dlouhé, nejvíce asi ten v tělocvičně. Ale směrem ke konci se příběh rozjížděl a poslední souboj měl švih. Asi nejzábavnější byly bitka se sekerou a konečné zúčtování. Pěkné 3,5* zaokrouhlím nahoru, i když podruhé už se asi nepodívám. Čistá relaxační oddechovka, co mi tentokrát sedla.

Emily the Criminal (2022)

Z větší části sociální drama stojí na výkonu Emily. Přišlo mi to nějaké utahané, a než se děj pořádně rozjel, byl konec. Emily nedokáže splácet půjčku, nemá čistý trestní rejstřík a v agentuře, kde by chtěla dělat, ji nabídnou práci zdarma. To je k... Ale protože si jako poslíček příliš nevydělá, rozhodne se porušit zákon. Ze zdejšího obsahu by to mohlo vypadat, že chystá něco bombastického, tak to ale není. Jde jen o malinkatý plán, ale o život přijít lze. Škoda, že film neměl více šťávy. Průměrnou kameru bych odpustil, mizernou hudbu ne, páč nepodpořila ani atmosféru, ani napětí. Na jedno podívání, více ale už rozhodně ne.