Gentleman s pistolí (2018)

Příběh o takovém čistém lupičovi, který dokázal vždy vše ukecat, každého dostat pouze na pár slov, okouzlit svým vystupováním a zároveň nikomu nikdy fyzicky neublížit. Robert Redford se na tuto roli hodí naprosto skvěle a bylo vidět, jak si postavu Forresta neskutečně užívá. Casey Affleck je jako polda opravdu vynikající, chvíli ani člověk pořádně neví, komu má fandit, protože obě hlavní postavy jsou velcí sympaťáci. Je to zkrátka zábavný film, který pobaví, řekne to, co má, sdělí světu, co chtěl. A všechno pouze v hodině a půl dlouhé stopáži, která bohatě stačila. Byl jsem spokojen.

Apostle (2018)

Začátek se slibně rozjížděl se zajímavou a poměrně normální zápletkou, nicméně posléze to sklouzlo k nadpřirozenu, což je trošku škoda. Přesto i tak mi film dost připomínal hru Evil Within, takže jsem se nakonec bavil. Celkově to bylo ale hrozně nevyrovnaný, byl by zapotřebí ještě jeden scénárista, který by vše učesal, aby každá dějová linka dávala větší smysl. Některé postavy mi přišly ploché, jejich děj nebyl dokončen či třeba jen nakousnut, ale nedočkali jsme se nějakého rozhřešení. Občas jsem měl problémy i s hlavním aktérem Danem Stevensem, který v některých scénách naprosto válel, ale někdy se tvářil jako největší zmučenec. S jeho výrazem a grimasy jsem měl velký problém. Nevím, jestli to bylo tou rolí, ale v určitých pasážích mi vadil a vybral bych do hlavní role někoho jiného. Celkově to byl tak průměr.

The Sisters Brothers (2018)

Jedna hvězda vedle druhé. Herecké obsazení je opravdu výborné. Tak kde je problém? V samotném příběhu, já vlastně do teď nevím, co si o daném filmu myslet. Bylo to celkově takové nijaké, že to ani neumím vyjádřit. Nic moc se tam nedělo, chemie mezi bratry sice funguje, ale stále se tam baví o něčem, co ve finále vlastně nepřijde. Vše je takové nemastné, neslané, příběh vycucaný z prstu. Jake Gyllenhaal je sice fajn, ale jeho charakter značně pokulhává, stejně tak podivné přátelství s Rizem Ahmedem a následně se zmiňovanými bratry. Film byl prakticky jedna velká nuda, scéna střída další nudnou scénu. S přibližujícím se koncem se to zlepšilo a film se tak nějak našel. Ale už bylo pozdě. Posledních deset minut nezachrání poměrně dost nudný film. Stejně jako se nyní nedokážu konstruktivně vyjádřit k tomu snímku a napsat pár soudných vět, tak přesně takový byl i film.

Léto 84 (2018)

Pokud znáte seriál "Stranger Things", tak vám celá ta atmosféra, děti, jejich příběhy, soundtrack musí připomínat právě tento seriál. Vlastně vyškrtněte monstra a nadpřirozeno a prakticky se jedná právě o stejný žánr s tím rozdílem, že tady je to film. Na tomto příběhu je vlastně srandovní a zvláštní to, že máme prakticky v příběhu pouze jediného podezřelého, který zkrátka musí být tím vrahem, protože kromě čtyř dětí tu nikdo další není. Možná to zní jako nuda sledovat film, kde předem víte, kdo je vrah a tušíte tedy, jak to skončí? Jenže ono to tak neskončí. Příběh má na konci poměrně velký zvrat, který převrátí vše naruby. A z naprosto očekávaného konce, který tušíte od poloviny filmu, se najednou vyklube něco, co jste naprosto nečekali. Až závěr ukáže, že to vlastně není podívaná pro děti. Ukáže, že je důvod se bát o postavy a ne každý zloduch bude chycen. Takže za finále rozhodně tleskám.

Zlý časy v El Royale (2018)

Tak mě to přišlo dokonalé po všech stránkách. Pár postav v jednom hotelu, každý neobyčejně obyčejný se svým jedinečným příběhem, který nám je odtajňován skrze flashbacky či retrospektivní vyprávění. To, co se děje v hotelu, je nám krásně servírováno ve stylu tak, aby to bylo co nejvíc napínavé. Každá postava má v příběhu své místo a i když třeba nemá na začátku tolik prostoru, posléze přijde scéna, kdy si ji krade pro sebe. Za mě je rozhodně vítězem Jeff Bridgers, který zde předvádí skvělý a dojemný výkon, skvěle mu sekunduje ve skromnější roli (přesto v důležité) Chris Hemsworth. Jasně, celý film smrdí tím, že si Drew Goddard chce hrát na Tarantina, ale když dostanu dobrý film, bude mi to vadit? Asi těžko. Já si to užil. Je to skvěle natočené, bavil jsem se, byl jsem napnutý a líbila se mi režie a střih. Rozumím tomu, že ne každý přijde tomuto stylu na chuť, ale tak podobné je to s Tarantinem, ne? Myslím, že tento film by si zasloužil daleko lepší hodnocení.

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Mezi prvním a druhým filmem je diametrální rozdíl. Zatímco ten první byl více komornější a samostatnější, druhý film se snaží vytvořit jakousi celistvou atmosféru celé série, čerpá z bohatého světa Harryho Pottera, bere nás na známá místa a ukazuje nám staré známé, aby si tvůrci mohli odškrtnout různá camea ve filmu. Přibylo ovšem i spoustu nových postav, kterých je zkrátka nějak moc, a nedostanou tím pádem dostatečně prostoru. Harry Potter byl úzce zainteresovaný do všech věcí, které se týkaly lorda Voldemorta. Jeho cíl byl jasný a nenávist a napětí se mezi postavami dalo krájet. Jenže Mlokovi je Grindelwald většinu stopáže ukradený, pouze se chce usmířit s Tinou. Vzájemné scény, které skvěle fungovaly v prvním díle, ovšem vůbec nefungují v tom druhém. Mlok je nevýrazný a jako hlavní postava těžko vedle Albuse Brumbála obstává. Představte si, kdyby v sérii o Harrym byl místo Pottera hlavní postavou ňouma Neville Longbottom. Jako vedlejší postava fajn, ale jako hlavní by nikdy neobstál. Celý děj je skákáním z místa na místo a sekvencí několika nesourodých scén, které na sebe pramálo navazují. V první hodině a půl je zkrátka nutné představit všechny nové postavy a zároveň v ději udržet ty staré, takže každý charakter dostane na plátně pramálo času. Rowlingová zkrátka jako scenáristka příliš neboduje a měla se o svou úlohu podělit s nějakým zkušenějším kolegou. I David Yates po tolika filmech z kouzelnického světa nepřináší do série nic nového a možná i zde by všichni uvítali čerstvý vítr. Yates má za sebou již šest filmů ze série, obměna je již žádoucí. Co do příště změnit? Zapomeňme na Mloka, Tinu, Jacoba a Queenie. Tyto postavy jsou zbytečné a jen těžko dokážou nahradit Harryho, Rona či Hermionu. Příští díl by se měl zcela soustředit na Albuse Brumbála a Grindelwalda, kde je opravdu co nabídnout. Zapomeňme také na zvířata, která ve druhém filmu jsou zcela zbytečná a tvůrci se nám spíš pouze snaží připomenout, že tady stále jsou, protože podle nich se přeci jmenuje film. Se scénářem by příště mohl pomoci někdo zkušenější, nový režisér by sérii osvěžil a koordinátor soubojů by se také hodil. Přeci jen umělé souboje s modrým ohněm v podobě draka jsou již poměrně ohrané "Více zde":https://www.edna.cz/harry-potter/novinky/recenze-fantasticka-zvirata-grindelwaldovy-zlociny/.

BlacKkKlansman (2018)

Povedená komedie plná černého humoru, kdy jsem se hned několikrát upřímně zasmál. Začátek rozhodně o dost lepší než konec, ale nakonec jsem se bavil po celou dobu stopáže. Když si černoch dělá srandu sám ze sebe, je to fakt prča to sledovat, o to více vtipy vyniknou. John David Washington byl skvělý a Adamu Driverovi vždy sluší hrát takové trouby, už to několikrát dokázal. Humor byl trefný a přesný, jen ten konec byl trošku na mě zbytečný, kdy jsem si říkal, zda poslední pasáž byla opravdu nutná do filmu dávat. Za mě to tam nemělo co dělat.

Král psanec (2018)

Asi by se mi to více líbilo jako seriál, přeci jen těch postav je tam trošku moc a musím říct, že někdy jsem v nich měl guláš. Film má sice dvě hodiny, ale je vidět, že toho chce vyprávět hrozně moc a ne na všechno zbude čas. Proto je také celá řada pasáží náramně zkrácena a osekána na minimum, což trošku vadí prokreslením určitých charakterů. Seriál na pět šest dílů by byl asi vhodnější a zážitek by byl o to pevnější, nicméně scénárista a režisér David Mackenzie si dokázal vyzobat to nejdůležitější a nakonec natočit povedený, historický biják. Je krásně vidět, že George R. R. Martin se právě inspiroval historií Anglie, Skotska a Irska, v mnohém mi to připomínalo Hry o trůny. Jinak se jedná o povedený film, který každý milovník historie musí vidět.

Pátrání (2018)

Zpracování je naprosto jedinečné - celý film sledovat zpoza počítače, jak hlavní postava vyhledává na internetu, projíždí Facebook, e-maily a jiné servery, je zkrátka něco, to tady ještě nebylo. Inovace, jak jdou točit v dnešní době filmy, to rozhodně je a tohle je správný směr, jakým by se měli vydat i jiní tvůrci. Třešničkou na dortu ovšem není pouze skvělé zpracování, ale i příběh, který dokáže vtáhnout diváka již v první minutě a nepolevuje do konce. Ve filmu nás čeká hned několik zvratů a každý je uvěřitelný a přesvědčivý. Snímek prakticky nemá žádné slabé pasáže. John Cho se popral s rolí naprosto skvěle a tleskám Aneesh Chaganty za režii. Opravdu výborný film.

První člověk (2018)

Film má naprosto skvělé obsazení s celou řadou známých a obstojných herců, ale bohužel příběh mě nechytl za srdce tak, jak měl. Mám rád filmy podle skutečné události, ale tady jsem z tvůrců cítil, že se snaží uměle vytvořit jistou epičnost okolo celého snímku, až mi to přišlo šíleně na škodu. A bohužel jsem se u celé řadě scén šíleně nudil. Zhruba veprostřed filmu se vše zlepšilo, ale podle mě "První člověk" mohl mít klidně hodinu a půl a bohatě by to stačilo všem. Zbytečně natahování donekonečna mě unudilo.