Dorian Gray (2009)

Tohle je další film, který mě nejspíš přinutí přečíst si knihu, podle které byl natočen. Nejvíc mě zde zaujalo asi prostředí Anglie 19. století, které se povedlo vykreslit opravdu úžasně. Lesk a pompéznost šlechtických salónků ostře kontrastují s bídou a špínou anglických uliček plných žebráků a prostitutek. Dorian Gray, který je zde zpodobněn docela sympatickým Benem Barnesem, se z hodného mladíka mění na bastarda, který se neštítí jakékoliv zvrhlé zábavy - nespoutaný sex s ženami i muži a drogy se stávají jeho oblíbenou zábavou. Herecký výkon Barnese sice není špatný, ovšem z mého úhlu pohledu byl poněkud zastínem Colinem Firthem, který hraje šlechtice Henryho. Děj pak, ačkoliv se mnohým může zdát až moc zdlouhavý a některé scény protahované, poměrně dobře sleduje Dorianovu postupnou proměnu. Silným prvkem je i vizuál - kulisy, interiéry i kostýmy jsou velmi zdařilé. A ačkoliv je film popisován jako horor, moc strašidelného v něm není a až na pár krvavějších scén se na něj toto označení moc nehodí. Závěrem dodám, že to nepovažuji za průměrný snímek a rozhodně jej doporučuju.

Dům ďábla (2009)

Retro ve stylu osmdesátých let si nechám líbit, ovšem to by nesmělo by být tak nemastné-neslané jako je tento horor. Což o to, navodit atmosféru osmdesátek se podařilo dobře, ale dost tomu uškodilo to, že hned na začátku to ve mně nedokázalo navodit tu správnou náladu, takže jakmile došlo na strašení, byla to opravdu velká úleva. Neříkám, že v ideálním hororu by se mělo rubat už od začátku, ale zde mohli čekání na akci zkrátit minimálně na polovinu. Druhá polovina se mi zdála o poznání lepší. Sice si umím představit i lepší strašení, ale na druhou stranu je zde vidět opravdová snaha bez laciných "fuj, to jsem se lek" scén. Jen konec to zase trochu shodil. Jako celek to vidím jako čistý průměr - vyloženě špatný dojem z toho nemám, ale nezaujalo mě to natolik, abych nad tím přemýšlela delší dobu.

Finále (2009)

Tohle bylo něco tak neskutečně chaotického a po všech směrech zmateného, že už si hodně těžko vzpomínám o čem to vlatsně bylo. Rádobyamatérské záběry mi v tomto případě vyloženě nesedly a navíc jsem měla celou dobu pocit, že scénář byl vymýšlen jaksi v rychlosti a za pochodu, takže k sobě jednotlivé části filmu nesedí. No, pár světlejších momentů to má a třeba začátek nevypadá tak úplně marně, ale od druhé půlky je to kravina.

G. I. Joe (2009)

Moc jsem od toho nečekala a moc jsem ani nedostala. Kde jsou to časy kdy jediný G. I. Joe byl plastový vojáček, se kterym jsem se hrála jako harant (jo, na panenky jsem moc nebyla). Tohle s ním nemá společného vůbec nic, ale to vem čert... nízké hodnocení dávám, protože je to přesně takový typ akčňáku, který opravdu nemusím. Debilní scénář se tvůrci snaží překrýt tunou počítačový akce, která rychle omrzí, a postavy jsou tak kýčovitě archetypální, až je z toho člověku šoufl (šílený profesor).

Grotesque (2009)

Hodně brutální exploitation po japonsku, který se bohužel snaží být brutální za každou cenu a to i na úkor ostatních prvků. U exploitationu se dá násilí samozřejmě čekat, ale obyčejně bývá nabalené buď na nějaký hlubší záměr nebo má aspoň nějakou výraznější dějovou linku. V tomto případě jsem po obojím pátrala marně. Násilí zde zobrazené sice nemá jen tak někde obdoby a i ostříleným gore fanouškům se bude místy trochu zvedat kufr, ale pokud je jediným obsahem filmu, nejde to bohužel hodnotit jinak, než jako průměr.

Halloween II (2009)

Pokračování Zombieho remaku nedopadlo nejhůř a to i když se od prvního filmu posunulo poněkud někam jinam. Michael Myers se změnil na zarostlého váguse, co žere psy a většinu filmu na sobě ani nemá svou masku, Laurie na depresivní (a bohužel opět děsně otravný) uzlík nervů, Loomis na ziskuchtivého showmana a celková atmosféra je ještě temnější. Špinavostí prolezlý svět, který pro film Rob Zombie vytvořil, je šedivý a jakoby zlý, takže Michael Myers zde nepůsobí jako někdo z jiného světa, ale jako někdo, kdo do takového světa skoro neodmyslitelně patří. Rozdíl oproti prvnímu dílu (natož oproti celé sérii) je tedy markantní a máte pocit, jako kdyby se jednalo o trochu jiný příběh, ale pořád je to ten starý dobrý Halloween. Zombieho styl natáčení, který je typický pouze pro něj, se tu projevil v plném rozsahu, což vidím z větší části jako plus nebýt pár menších detailů. Mluvím teď konkrétně o snových výjevech, kdy se Michaelovi zjevuje jeho mladší já v doprovodu mrtvé matky. Do filmu mi moc nezapadaly a hlavně jich bylo až moc... To, že jednotlivé postavy se změnily a Zombie se v tomto směru dost odvrací od původní série, nevidím na rozdíl od spousty jiných jako mínus. Naopak, málokoho by bavily pořád ty samé věci dokola a je jedině dobře, že Zombie našel odvahu sáhnout na charakterovou strukturu jemu svěřených postav... Celkově hodnotím Halloween II jako velmi podařený experiment s provařeným příběhem a postavami, pojatý velmi netradičním a novátorským způsobem.

His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th (2009) (TV film)

Velmi dobrý dokument, který obsahuje prakticky vše, co si Jasonovi fandové mohou přát. A uvádí ho samotný capo di tutti capi filmovým triků - Tom Savini! Začátek stručně rekapituluje všech 12 dílů a následují rozhovory s herci i jinými lidmi od branže. Dozvíte se jak se jednotlivé vraždy natáčely a co všechno se zažilo na place. Mimo jiné se mi taky líbilo, že je tu každému dílu spravedlivě věnováno dost pozornosti - těm horším i lepším. Shrnula bych to tak, že jako dokument je to víc než přínosné, dozvíte se haldu zajímavých informací bez přehnaného vychvalování a v neposlední řadě i stopáž potěší.

Holka z města (2009)

Aby bylo jasno, romantické komedie nesnáším a vždycky se k nim dostanu jen nějakou náhodou, většinou právě před Vánoci. Přesto se ale snažím hodnotit je spravedlivě. Tento počin mě víceméně zaujal Renée Zellwegerovou, kterou mám jako herečku vážně ráda a to i přesto, že se nejvíce objevuje právě ve filmech tohoto žánrového zaměření. No, nedá se říct, že by mě zklamala. Je jasné, že holka má i na lepší role, ale tady zkrátka moc co předvést nebylo. Faktem zůstává, že jí to nejen slušelo (taky chci takhle rovný vlasy!), ale byla s ní docela i sranda. Možná, že kdyby jejím filmovým partnerem nebyl takový morous, tak by to bylo i o stupeň lepší... Jinak se dočkáme samozřejmě spousty žánrového klišé (hlavní hrdinové se nejdříve nesnáší, pak si padnou do oka, a když se líbají tak všichni nadšeně tleskají), ale já jsem od toho ani nic jiného nečekala, takže pohoršené odfrknutí si protentokrát blahosklonně odpustím. Jinak než čistý průměr to ale nevidím.

Hory zalité krví (2009)

Bandička mladých lidí se vydává hledat extrémně brutální film režiséra, který kamsi zmizel... ze začátku to vypadá opravdu zajímavě a dost mě to naladilo. I první půlka se ubírá celkem slibným směrem. Jakmile se však dostanou do lesa poblíž nějaké vesnické díry a začne je pronásledovat jak banda buranů, tak maskovaný magor, tak mé nadšení trochu opadlo, protože od tohoto momentu se jinak docela nadějný příběh změnil v neobyčejně fádní vyvražďovačku s fůrou klišé k tomu. Navíc mám pocit, že celá druhá půlka je jakási kopie všech možných slasherových filmů slátaných občas dost nepovedeným způsobem dohromady. Třeba takovej Babyface mi až moc připomínal Jasona z Pátku třináctého... Je to škoda, protože jak naznačuje začátek, tak měli tvůrci na víc. Abych ale jenom nemluvila o negativech, tak musím říct, že oproti jiným nízkorozpočtovým slasherům je to přeci jen o něco lepší, herecké výkony taky nejsou nejhorší a třeba závěr, který mimochodem otevírá prostor pro další díl, byl dobrý.

Hra na vraha (2009)

Redukce populace teenagerů trochu jinak:). Místo, aby utíkali před magorem ozbrojeným nožem, mačetou, motorovkou nebo čímkoli jiným, zvládají svojí vzájemnou likvidaci velmi dobře sami. Nápad je to velmi nosný a mělo to šanci nabídnout originální a nenudící zábavu. Jenže se to moc nepovedlo... Ta parta, o jejíž životy usiluje psychopat snažící se dokázat, že zabijákem může být každý, je úděsně nesympatická a po celou dobu mi bylo vlastně jedno kdo koho zabije a kdo to nakonec přežije. Psychologie postav je taktéž místy hodně nedomyšlená a jednotlivci se tak někdy chovají opravdu hloupě. Navíc jsem za celou dobu sledování nezaznamenala, že bych byla jen na okmažik napjatá. Je to škoda, potenciál to mělo...