Ztichlé město (2012)

Okej, už jsem si to rozmyslela, nechtěla bych pracovat v Japonsku. Tenhle film je nejzajímavější dokonale zpracovanou atmosférou, izolaci hlavní hrdinky jsem skoro pociťovala jako svou vlastní. To město skutečně bylo tiché a to i přesto, že v něm pobíhají po ulicích miliony lidí - když vás dělí jazyková a kulturní bariéra, umocněná ještě odlišnosti vzhledu, přijdete si úplně sami. Nepříjemný pocit... Ale dokonalá atmosféra v tomto ohledu nestačila, čekala jsem od toho mnohem víc. Trochu jsem oekávala, že Rosa nakonec zapadne do kolektivu, najde si přátele, naučí se jazyk a nebude tak osamělá. K tomu celou dobu tak nějak film směřuje, ale velmi nepříjemně to celé utne. Film mi přišel jak kdyby z něj amputovali nějakou velmi podstatnou část, kterou si tak bohužel musíme jenom domýšlet. U některých filmů to funguje, ale tady mě to docela mrzelo.

Coco Chanel (2008) (TV film)

Průměrný životopisně-historický film. Pro muže asi nic moc, ale dámy minimálně ocení hezkou výpravu, oblečení a klobouky. A co mě osobně hodně překvapilo a dozvěděla jsem se to až v momentě kdy píši tento koment, hlavní představitelka božské Coco Chanel, Barbora Bobuľová, je z Československa. Zajímavé... Tak jako tak je to film, na který se podíváte, ale už předem víte, že po roce si jen těžko budete vybavovat jednotlivé scény.

Temný rytíř povstal (2012)

Osobně moc nechápu tu nekonečnou adoraci zrovna tohoto dílu batmanovské série. Musela jsem se podívat na film dvakrát, abych se opravdu ujistila, že jsem nepřehlédla něco, v čem se skrývá ta genialita, ale opravdu jsem to nenašla. Ve smršti kecání a zdlouhavého vysvětlování jsem se místy neskutečně ztrácela, škrobené dialogy mě v některých pasážích až uspávaly. Pasáž s Brucem ve vězení mě nenadchla a dění v Gothamu (nebo jak se to píše) mě nějak nevytrhlo (snad kromě scény s probořením stadionu), závěrečná pointa je klišé jak prase. A teď by mě asi spousta lidí ráda rozcupovala, ale Bane nesahá Jokerovi jako záporák ani po kotníky. Tak, řekla jsem to... Naštěstí se dají ocenit velmi obstojné hereceké výkony a dynamické akční scény, kamera i hudba, tudíž poměrně velkou dávku nezáživnosti zčásti promíjím a udílím tři hvězdnatce.

Rambo: První krev (1982)

Je to asi trochu ostuda, ale prvního Ramba jsem skutečně viděla až teď, ve věku 24 let. Ptáte se proč? Akčňáky mě nikdy moc nebavily a v podstatě mě ke sledování přinutilo to, že ve stejné době jsem se rozhodla dát druhou šanci sérii Rocky, která mě doteď taktéž ukrutně nudila. Názor jsem nakonec změnila jak u Rockyho, tak u Ramba - vážně mě to baví. Nevím co se změnilo, ale konečně asi vidím to, co na tom vlasatým veteránovi všichni kluci v mým okolí vidí (přítel má dokonce jeho plakát v pokoji). Rambo je zkrátka drsňák, kterej se s tím nesere... svým způsobem je to hodně jednoduchý člověk, který reaguje jako zvíře chycené do pasti - brání se všemi způsoby proti nespravedlivé krutosti. Nedělá mu potěšení zabíjet hordy policajtů, jen se brání, je to zákon akce a reakce. Kdyby ho nechali bejt, tak je to vlastně docela milej týpek. Jasně, scénáři by se dalo leccos vytknout, ale od osmdesátkového akčního filmu člověk nemůže a ani nechce nic víc. Tři hvězdičky tomu dávám kvůli druhé polovině, která hledá způsob jak natáhnout tento od počátku jednoduchý příběh aniž by se vlastně dělo cokoliv podstatného. A taky proto, že druhej díl mě bavil o dost víc.

Noční incident (2011)

Asylum Blackout je příjemná oddechovka z prostředí blázince s celkem dobrým gore. Pro mě osobně byla dobrá změna i to, že hlavním hrdinou byl pro změnu muž a ne žena jako tomu obvykle bývá. Navíc jsou tam všechny ty postavy docela sympaťáci, někteří blázni jsou taky zajímaví. Škoda jen, že ten konec je takový... divný. Moc jsem těch posledních pět minut nepochopila.

That's Life (2007)

Jednoduchá a samoúčelná prasárna na téma chlast, nic víc, nic míň, ale mě holt tyhle věci baví... :).

Akai misshitsu (heya): Kindan no ôsama geemu (1999)

A máme tu další prasárničku po japonsku. Jedná se o exploitation, ovšem hladina brutality je poněkud střídmá v porovnání s tím, co jsem dosud měla možnost vidět. Čtveřice soutěžících zde plní jednotlivé úkoly za cílem vyhrát milion yenů, které jim mají pomoci dostat se z těžké životní situace. A není tak těžké si domyslet, že v jednotlivých kolech značně přituhuje a soutěžící se nebojí sáhnout po stále brutálnějších metodách jak vyřadit své soupeře. Je to něco jako Saw, akorát značně povrchní a prvoplánovité, postavy jsou jen figurky na úchylné šachovnici a nedá se říci, že by se autoři nějak zvlášť snažili abychom s nimi soucítili. Celé to na mě trochu působilo jako značně nedotažený polotovar nebo spíše koncentrát něčeho co mělo původně být mnohem víc šokující. Slabší tři hvězdičky jsou proto podle mě odpovídající hodnocení.

Temné nebe (2013)

Pravda je, že v rámci emzáckého subžánru se Dark Skies nijak nevymyká z obvyklého klišé a šablonkovitosti. Pravda ovšem také je, že mě to bavilo a tak bych to tak úplně nezatracovala. Stewart si s tím sice mohl dost pohrát, prostoru pro originální nálady zde bylo hodně, ale jak to tak vypadá, vsadil radši na jistotu a zejeté motivy. Skoro jako kdyby se bál experimentovat. Je to trochu škoda, na druhou stranu však rozhodně nenatočil podprůměrný film. Osobně mi na tom vadila snad jediná věc a sice odporně kýčovitá otevírací scéna z amerického předměstí. Taky si myslím, že mohli trochu víc zapojit do děje postavu ufologa, u kterého hledá rodina pomoc, mohla to být docela zajímavá postava. No, do tří hvězdiček se to tak jako tak vejde...

Jesus Camp (2006)

Jako zapřísáhlému anti-křesťanovi mi tenhle dokument hnul žlučí. Možná je to ode mě trochu masochismus, že se na podobné věci dívám, ale nešlo odolat a zdravě se nasrat občas není také od věci. Co konkrétně mě pohoršilo asi nejvíc však nejspíš nemá smysl komentovat, protože co komentář, to hejt ne nepodobný tomu, co bych napsala já sama. Co mi však výjimečně vyhovovalo, byla forma. Obyčejně u dokumentů podobného rázu kafrám, že mi tam chybí názor odborníků, v tomto případě by se nejspíš jednalo o nějakého religionistu. Avšak tento dokument je tak výmluvný sám o sobě ve své čisté formě, že to nebylo potřeba, na rozdíl od podobného počinu z českých luhů a hájů (Ježíš je normální). Jasně, není to žádý světový dokument, jeho přínos je hlavně v šokování diváka znepokojivými obrazy totálního brainwashingu, a proto nedám vyšší hodnocení. Ale pro někoho koho zajímá náboženský fanatismus, je to skoro povinnost.

Texaský masakr motorovou pilou 3D (2013)

Ještě před natočením filmu jsem byla toho názoru, že by především vznikat vůbec neměl. A ten názor mám i teď. Téma "úchylná texaská rodinka a retard s motorovkou" bylo vyčerpáno a chcíplo už dávno a tahle exhumace rozhodně nebyla nezbytná, protože nic nového tahle zdechlina už nenabízí. Odhlédnu-li však od naprosto zbytečného zmrtvýchvstání milovníka Husquarny, po technické stránce je to... zkrátka průměrný slasher s hloupými, i když pohlednými hlavními hrdiny, zabijákem a snahou o netradiční vyústění (nepovedlo se). Akorát mi přijde jako velký hřích dávat dohromady tento film se záběry z geniálního originálu, je to jak míchat kvalitní víno s kolou za pět korun z TESCa.