Blade (1998)

Zde bych asi své hodnocení měla trochu ospravedlnit. Bladea považuju za nehorázný KÝČ. Chápu, že základem je komiks a ty takové někdy bývají, ale na mě toho bylo zkrátka trochu moc. Navíc, Blade se jednoduše snaží být tak moc působivý, až mi to vadilo. Tohle opravdu není můj šálek kávy. Samotný Wesley Snipes nehraje špatně, to bych mu křivdila, ale jeho postava je děsně předrsnělá, stejně jako akční scény a záporáci. Pár momentů není špatných, třeba to vyvražďování upírů na diskotéce, ale jinak mě to dost nudilo. Tenhle druh snahy o působivost na mě opravdu nefunguje. A jak už tady napsala spousta jiných uživatelů, je to tak "cool" až to bolí...

Ted Bundy (2002)

Ted Bundy je jeden z nejznámějších sériových vrahů a toto není první film, který o něm byl natočen. Vraha zde ztvárnil M. R. Burke a docela se mu daří hrát svou postavu věrohodně... místy působí opravdu démonicky. Scénáristicky to není sice kdovíjak silné, ale život Teda Bundyho to mapuje reálně a bez příkras, takže nakonec jsem byla spokojená. Kdybych měla srovnávat s tématicky podobným Henry: Portrait of a Serial Killer, musím nutně dojít k závěru, že film o Tedovi je slabší počin, který zdaleka nemá takovou atmosféru. Ale i přesto, že tento film místy působí nemastně-neslaně, o podprůměr se nejedná. Koneckonců, život sériového vraha není akčňák:).

Gacy (2003)

Gacy je další ze třídílné série filmů, které se věnují americkým sériovým vrahům (Gacy, Ted Bundy, Dahmer). Stejně jako i ostatní uvedené se snaží reálně zachytit příběh Johna Waynea Gacyho, což se mu docela daří. Herecké obsazení zde není kdovíjak výrazné a ani příběhově se nejedná o klenot, ale chápu to tak, že tady spíš než o silný příběh šlo o zpracování reality do přijatelné filmové podoby. Pokud se na to budete dívat takhle, nemůžete být zklamáni. Od příběhu o sériovém vrahovi byste možná čekali brutální vraždy a krev na každém rohu, ale v tomto případě se nedočkáte. Nechápu to jako slabinu, protože pokud se má udržet základní životopisné schéma, není prostor pro slasherové experimenty. A tak tento film hodnotím jako průměrné zpracování příběhu o skutečně žijícím psychopatovi.

Hlas temnoty (2000) (TV film)

Zářný příklad toho, jak absolutně podělat docela nosné téma. Scénáristické peklo...

Bazén (2001)

Znesvětit moje rodné město takovou hovadinou! Ne, to mi neměli dělat:(. Herecky a scénáristicky velmi chudé, vrah nic moc a ta zbohatlická děcka mi přišla neskutečně otravná. Kdyby nebylo například scény ve ventilačce a pár jiných trochu nápaditých vražd, musela bych to zařadit mezi odpad.

The Poughkeepsie Tapes (2007)

Exploitation tak trochu jinak - takhle by se dal označit tento zvláštní počin, který se na první pohled tváří jako dokument. Uvidíte rozhovory s vyšetřovateli, záběry z míst činu a hlavně - snuffově laděná videa, která natočil sám vrah. A dá se říci, že zvrácenější "domácí video" by nenatočil ani sám mistr větnitelů Fritzl. Na tomhle filmu/dokumentu si cením toho, že fikce je zde posunuta na hranici reálnosti tak těsně, že kdybyste nevěděli, o co se jedná, neměli byste problém věřit tomu, že co vidíte je opravdu skutečnost. Není těžké si domyslet, že žádná pevná dějová linka zde není, i když pořadí vrahových videí určitou chronologii má a jistý posun v příběhu tu tedy je. Po znásilňování dětí a jednotlivýchých vraždách nakonec dojde na uvěznění a následné potupení jedné dívky. Všechny tyhle záběry jsou natočeny ve stylu amatérského videa s nekvalitním obrazem, ale i přesto je zde vidět vše a to ve velmi naturalistickém směru. Atmosféra je zde samozřejmě patřičně depresivní. Za sebe tedy hodnotím The Poughkeepsie Tapes jako to lepší, co v rámci subžánru můžete najít.

Uzumaki (2000)

Tahle asijská podivnost si mě nezískala a to jsem na divné filmy už hodně zvyklá. Začátek je hodně slibný, ale bohužel musíte docela dlouho čekat, až se začne něco dít. Já vím, u asijských filmů je to normální, ale tady to byla vyloženě vata, která měla zakrýt to, že je to vlastně vcelku o ničem. Poslední část pak většinu času byla jen slátanina, která nedává hlavu ani patu. Posedlost spirálami, která je hlavním tématem filmu, vyústila v něco, co sice může být na první pohled nepředvídatelné, ale mně to přišlo jen neskutečně hloupé. A proto, že po technické stránce to není natočené zas tak zle a triky jsou docela fajn, tak dávám 2* místo původně zamýšlené 1*.

Svůdné zombie (2008)

Myslete si o mně co chcete, ale tohle je jedna z nejlepších zombie komedií, co znám:). Zombíci kroutící se u tyče? Ano, i tak se dá chápat zábava, i když je to poněkud morbidní:). Je to vtipné, neotřelé, plné bizarnosti, černého humoru, sexuálních narážek a dějově to docela dobře funguje. A dá se v podstatě říci, že je to taková blbost, až je to dobré - zkrátka typický trash:). Poněvadž jsem žena, kozy a podvazky ukazované každých pět sekund na mě dojem nedělaly v nejmenším, zato se mi líbilo, že zombíci zde nejsou prezentováni jako potácející se mrtvoly s IQ průměrného českého fotbalisty, ale jsou schopni mluvit a přemýšlet téměř jako normální lidi. A Robert Englund je bonus navíc, který musí každý hororový fanda ocenit.

Dead Meat (2004)

Vesnický zombie film, z toho jsem měla opravdu radost:). Irsko je krásná země, zejména věčně zelený venkov, a zasadit do takového prostředí zombie epidemii mi od začátku přišlo jako docela dobrý nápad. Začíná to klasicky, plíživě. Pár zažije podivnou nehodu a když se vydává hledat pomoc, rozjede se hra na schovávanou před mrtvými-živými vesničany. Herecké obsazení je sympatické tak akorát, zombíci jsou zvládnutí dobře (místy jsou fakt odporní) a děj postupně nabírá na dynamičnosti. A uvidíte i zombie krávu:). Abych to shrnula: hlavní pozitivum filmu je ve výběru prostředí a na to, že se jedná de facto o amatérský film, je scénáristicky i dějově zvládnutý dobře. Konec je sice nadbytečně megalomanský, ale i tak je to něco, co bych spíše doporučila.

Mrtvý sníh (2009)

Já sama nevím proč, ale myslela jsem si, že to bude lepší, než to ve skutečnosti bylo. Což o to, zombie nácky už jste mohli vidět leckde, ale tady jsou vyobrazení opravdu hezky, řekla bych dokonce, že to jsou nejlepší zombie náckové, jaké jsem kdy viděla:). Dál to má docela slušnou atmosféru, spád a pár velmi vtipných scén, jenom mě to nebavilo tolik jako jiná dílka v rámci tohoto subžánru, protože to místy působí dost sterilně. Děj se navíc rozjíždí docela pomalu. Další můj dojem je, že tvůrci se nedokázali včas rozhodnout, zda toho udělají komedii nebo regulérní zombie horor. Takhle je to kombinace obojího a moc mi to místy nesedělo. Co se mi naopak líbilo, je prostředí. Většina zombie filmů (i komedií) se odehrává ve městě, zatímco zde vidíme nekonečně bílé pláně kdesi v nejopuštěnějším zapadákově na světě, což filmu dodává trochu netradiční rozměr. Celkově však musím hodnotit jako průměr, protože když to budu brát jako komedii, našla bych mnohem lepší kousky, a stejně tak by to bylo, i kdybych to brala jako klasický zombie horor. ----- EDIT - 22. 11. 2011: Po delší době, kdy se mi to stačilo trochu rozležet v hlavě, shledávám, že si to lepší hodnocení přeci jen zaslouží. Spoustu výhrad popsaných výše beru zpátky - je to dobrý film, který ráda doporučuju. Zejména to o sterilitě neplatí.