• Krátkometrážní

Fucking Bornholm (2022)

Poměrně velká reklama na to byla ve Varech a jsem ráda, že jsme zastihli promítání s delegací, to vždycky přidá trochu na zážitku, ale ve finále to byla v podstatě tak, jak je tu popsáno, hořká komedie adresující běžné problémy běžných lidí, jež jsme v těchto žánrech viděli už nesčetněkrát. Za mě komedie docela nevýrazného rázu s nenásilným polským humorem a zajímavým prostředím. Víc asi nemám co bych k tomu napsala. KVIFF 2022

Bílý lotos - Série 1 (2021) (série)

1. série: Citlivá dramatická sonda do životů dekadentních postav, se kterými se dá chvílemi ale celkem s přehledem soucítit, protože v některých situacích  by se člověk mohl nacházet sám. Já miluju filmy a seriály z hotelového prostředí, tudíž jsem byla s tímto vymazleným stylem ať už z kameramanského, střihačského nebo režisérského hlediska nadmíru spokojená. Celé je to takové hezky uhlazené, navoněné a oduševnělé a hlavně to má odzbrojující soundtrack a asi nejlepší intro, co jsem za posledních pár let viděla. Herecké složení je naprostá bomba a obsahuje pár tváří, které měly možnost se ukázat z té vážnější stránky. The White Lotus je totiž psychologická záležitost, která hraničí až s motivačním existenciálnem. Příběh moc nečekejte, ač by se z prvního dílu mohlo zdát, že půjde o nějaké hotelové krimi. Je to ale čistě pozorovací terapie.

Díra (2021)

Tak jestli na něco nejsem, tak to jsou lyrické, poetické "filmy" o ničem. Tato děravá pastorála nenabízí nic jiného než jen pohled na krásnou italskou venkovskou krajinu a sem tam kukanec do jeskyně. Byla jsem svědkem toho, že na tento film si přišla spousta lidí zmožených festivalem, schrupnout a neumím si pro tento účel  představit lepší volbu. KVIFF 2022

Naslouchej očima (2022)

Tohle nám ve Varech posloužilo jako tzv. vata v programu a podle toho to také vypadá. Je to zkrátka o holčině, která je hluchá a profesionálně boxuje. Toť vlastně vše. Tentokrát Japonsko nenabídlo scénářem opravdu téměř nic a je to velmi prázdné a bohužel i nudné. Nemělo to zkrátka moc hloubku a mělo problém mě to nějak víc zabavit. KVIFF 2022

Men (2022)

Na Men jsem měla vysoké nároky a to bylo bohužel na mou škodu. Filmařsky to pro mě byla do jisté míry bomba. Feministicky laděné podprahové myšlenky na idylickém anglickém venkově s dobře vypovídajícími flashbacky ze života hrdinky. k tomu atmosféra, že by se dala krájet a nevědomost diváka, co z toho tedy nakonec bude. Bylo dobře, že jsem se vyhnula jakýmkoliv spoilerům, ale nakonec ani to nepřidalo k lepšímu dojmu z onoho nechvalného finále. Tuším, že s tím má co dělat jakási mytologie, o které jsem si nic moc bližšího posléze nezjišťovala, ale už by to k ničemu asi nepomohlo. Až do toho momentu klíčové scény jsem byla ale poměrně spokojená, protože Garland má velmi osobitý režisérský podpis a vytvořit nadpozemskou atmosféru mu není cizí. Jen je to až zbytečně moc explicitní bizár a takové to artistické vyblití se na plátno, jaké teď bývá někdy v módě. Jinak to byl hodně silný adept na letošní hororový žebříček, ale obávám se,  že neobhájí ani nižší pozici, uvidíme. KVIFF 2022

Neduživý gurmán (2022)

Stricklandovým Takovým krásným šatům jsem na KVIFFu dala pět hvězd, proto jsem si tenhle film dala do hledáčku celkem s přesvědčením, ač jsem z té synopse tedy byla celkem rozpačitá a chystala se spíše na ultimátní "umělecký" výstřik (nebo výfuk?). No a vono jo. Tohle už pro mě bylo fakt přes čáru a přes to, že snesu nekorektní humor většinou v klidu, někdy tady ta hranice s trapností a nevkusem byla tak tenká, že jsem spíš předstírala, že se směju, protože jsem se vlastně smála spíš tomu faktu, že o tomhle někdo fakt točí film. Je škoda, že svůj talent na audio-vizuální stránku a řemeslně schopnou taktovku využil na tento bullshit. Tak třeba příště už přistane na Zem. KVIFF 2022

Pět ďáblů (2022)

Tohle mě bavilo. Opět ženská režie, která se snaží do příběhu přinést originalitu. On je to příběh sice nadmíru prapodivný, člověk moc neví, co se na něj chystá, ale právě ta atmosféra, nejistota a občas poměrně nepříjemné scény, navíc s prvky mysteriózna si mě prostě získalo. Už jen úvodní, titulkový soundtrack od Soap&Skin, který už poslouchám ve svých sluchátkách několik let, bylo znamením, že tenhle kousek mi sedne. Umím si ale představit, že dost lidem to nesedne. Je to taková docela specifická, hůře uchopitelná látka, ale koneckonců se tu řeší hlavně vztahy a krize identity, takže nic, co by lidi nemohli strávit. KVIFF 2022

Kapitán Volkonogov uprchl (2021)

Rusko bylo, je a vždy bude brutální stát s nelidskou politikou a Kapitán Volkonogov uprchl je toho zdárný interpretátor a nabízí poetickým způsobem individuální, pravděpodobně smyšlený příběh člena tamní ruské "STB" a jeho snahu o vykoupení a odpuštění. Režijně je to velmi povedené, řemeslně jakbysmet, herec Juraj Borisov je vždy v mém festivalovém hledáčku a citlivá taktovka režisérského páru funguje a snaží se zachytit lidskou stránku v poměrně kontroverzní látce, na kterou by se ale nemělo s ohledem na dnešní dění hledět negativně. Filmařsky to byla slušná lahůdka a čistokrevná indie festivalovka, takže já jsem spoko. KVIFF 2022.

Hodně štěstí, pane Veliký (2022)

Jak krásné jsem měla zahájení festivalu, tak nádherné jsem měla zakončení. Tohle je opravdu milá, jemná komedie na zamyšlenou, kterou táhne výkon brilantní Emmy Thompson, která je fakt herečka s velkým H. Neumím si představit do její role nikoho lepšího. I Daryl McCormack hrál absolutně nenásilně, přirozeně a ač jsem se té látky trochu bála, byla uchycena nadmíru citlivě a úctyhodně. Tím, že je to britské, má to takový specifický podpis a umím si představit, že kdyby se toho zhostilo USA, nemuselo by to dopadnout vůbec takhle soudně. Trochu to ve mně evokovalo komorní Lásku nebeskou na postelový způsob, prostě krása. KVIFF 2022

Rodinka Bélierových (2014)

První rozjezdovka ve Varech a hned taková pecka. Sice už tento film není svým rokem vzniku úplně aktuální, ale to nemění nic na faktu, že Francouzové u mě zase zaskórovali, protože jejich humor má srdce, duši, ladnost a je velice vhodný pro všechny věkové kategorie. Ne nadarmo dávám vcelku pravidelně francouzským komediím pět hvězd. Když to mělo být vtipné, tak to prostě bylo vtipné tak, že jsem se řezala smíchy a když to mělo být dojemné, tak se mi hrnuly do očí slzy a nebyla jsem v sále jediná. Všichni, kdo poté opouštěli sál, vypadali rozněžněle a dojatě. Na to, že to byla střela dost naslepo, lepší uvítání si neumím představit. KVIFF 2022