• Krátkometrážní

Swallow (2019)

Ženská režie je pro mě něco, po čem nesahám moc často, protože většinou mně to pojetí tak nějak zklame. Swallow jsem ale vyhlížela už docela dlouho s předstihem a ač jsem se pak do toho zase docela dlouho rozhoupávala, zážitek byl překvapivě hodně fajn. Už jen námět je na pováženou a člověk by si ani neuměl představit, že něco takového fakt může existovat, tím spíš na to koukat ve filmu. Ve své celistvosti to pak má i úroveň hlavně po té psychologické stránce a ač je to všechno vyprávěno takovým ženským citlivým eufemismem, víme, že hlavní hrdinka to v hlavě fakt asi nemá úplně zdravé a její okolí jí k tomu dává důvody. Vizuál je ale vypiplaný, Haley Bennett hraje víc než dobře a obecně mám z tohoto snímku dobrý pocit, protože je to něco co se bude dobře pamatovat a co mělo velkou hloubku.

Miluji tě, teď zemři (2019)

Velice dobře osvětlený soudní proces, který hlava fakt nebere. Takhle to vypadá, když se potkají dva psychopati. Nejlepší je, že na to sice máte zhruba oba dva pohledy, ale stejně si asi najdete jen jednu stranu, ke které se přiklonit. Stopáž sice delší, ale spíš mě mrzelo, že to ještě nepokračuje. Tyhle bizarní případy jsou pro mě tak trochu guilty pleasure a hrozně mě to baví sledovat. Navíc je tu fakt dobrý komentář jednoho žurnalisty, jež měl opravdu zajímavé poznámky a soustředil se hodně i na psychologickou stránku veškerých těch událostí. Fakt dobře zpracováno. Potěší i autentické nahrávky od soudu. Určitě stojí za to vidět.

Lov (2020)

The Hunt musím říct, že bylo docela milé překvápko a dnešní zkorumpovaná společnost si akorát koleduje o to, aby o ní vznikaly nekorektní a satirické filmy. Tohle na sebe sice láká slovem horor, ale ve skutečnosti je to docela slušně vybroušená americká sonda, která je příjemně sebekritická a neschovává se za rouškou neviny. Začátek má slušný rozjezd. V podstatě se na nic nečeká. Potěší taky střídání ''hlavních'' postav, o kterém jsem si říkala, že kdyby to takhle vydrželo až do konce, tak by to byl docela svěží, originální nápad. Což se nestalo. I tak je ale hlavní hrdinka velice dobře zvolená a její neznámá kamenná tvář mi do její osobité role sedla jak prdel na hrnec. Akční tempo tomu drží fakt po celou dobu, dočkáme se i nějakých těch delších bojových scén a hlavně je to ještě k tomu nepředvídatelné. Chvílemi jsem i přemýšlela o čtyřech hvězdičkách, protože jsem se řechtala fakt co deset minut. Zatím to ale držím na úzdě a uvidím, jestli to ve mně ještě nějakou dobu přetrvá, tak asi přidám. Zábava jen pro opravdové demokraty.

Mory Vratislavi (2018)

Parádní Netflixová záležitost, kterou se nevyplatí ignorovat. Poláci jdou filmařsky čím dál rychleji na vrchol a kam se na ně, my Češi a vlastně asi i Slováci, hrabeme. Od první minuty to jede na plné obrátky, na vraždy se tady opravdu nečeká a než jsem se v podstatě stihla nadechnout, už byl film za půlkou. To je další plus, neskutečně to utíká, baví a hlavně překvapuje svou explicitní brutalitou, na to že se film natáčel tady za humny. Hlavní postavy jsou netradiční ženské charaktery s absolutně nepředvídatelným chováním a hodně zajímavým backgroundem. Celkově je to out of space a i myšlenka je tady hrozně super a svěží. Patryk Vega se toho opravdu nebojí a přesto, že pointa trošičku kazí ten veškerý wow efekt a je vyzrazená možná trošku moc brzy, zpracování a scénář je naprosto divoký náser a smršť brutálních úmrtí a svižné akce, až jsem čuměla, že se něco takového zrodilo zrovna tady kousek za hranicemi. Navíc musím dodat, že se tady stíhá nadhazovat v mezičase i opravdu vtipné momenty, takže občas fakt nevíte, jestli se smát, protože za vteřinu to má zase vážnou tvář, doslova. Tento film na Netflixu určitě nepřehlédněte.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Historicky nejvelkolepější seriálová událost v dějinách světové kinematografie. Můj životní cíl? Někdy v životě tenhle seriál zkouknout celý ještě jednou od začátku.

Díra (2019)

Tak trochu zrcadlo prohnilé, sobecké, nestřídmé společnosti, která si asi zaslouží vytrestat. Po dlouhé době zase kruto přísný, napínavý a po všech stránkách dobře zpracovaný kousek z Netflixu, který se mi vrátil ve vzpomínkách ještě několikrát po jeho zhlédnutí. Vyzdvihnout musím i depresivní prostředí a perfektní hudební podmaz, který nepříjemně působil na podvědomí. Překvapila taky nelítostná brutalita a surovost. V podstatě po všech stránkách spokojenost, snad jen ten závěr bych trochu víc nasměrovala do reálnějších sfér a opravdu zanechala nějaký vzkaz. Tohle byl zase jeden z těch konců udělej si sám,

Království zombie - Série 2 (2020) (série)

2. série Kingdom opravdu nezná hranic a Jižní Korea ukazuje, že filmařsky ani zdaleka není pozadu a naopak dokáže se postarat o takovou akci, jako svět neviděl. Druhá série je ještě dynamičtější, akčnější, krvavější, promyšlenější a dějovější. Scénář nabízí nové zvraty, dočkáme se i dalšího královského dramatu a výprava je opět neskutečná. Zombie jsou odolnější, než dřív, ale hrdinové chytřejší. Potěšil otevřený konec, protože další nášup tohohle skvostu si stoprocentně nechám líbit. Jeden z nejlepších seriálů za poslední dobu.

Nenávist (2020)

Já bláhová jsem myslela, že to bude třeba remake původní Ju-On. Ale tohle je fakt hodně špatný vtip. V podstatě je to jen sekvence náhodných scén o náhodných lidech, které spolu sice mají něco společného, ale celá myšlenka je vlastně naprosto debilní a divákovi absolutně u zadku, protože v tomhle "hororu" nefunguje naprosto nic. Maximálně tak akorát ztrápený výraz Andrey Riseborough, o které začínám docela pochybovat, když vzala tuhle roli. Po hororové stránce škoda mluvit. Udivuje mě, že se v roce 2020 ještě někdo odváží tohle produkovat do kin. Já budu spíš dělat, že jsem tenhle film neviděla a asi budu mít šťastnější život. Chyběla mi tam alespoň ta Kayako.

Outsider (2020) (seriál)

Asi jsem nezažila tak dobrý začátek minisérie (když tedy nepočítám Chernobyl) jako tady. První dva díly mě naprosto odstřelily do vesmíru a když jsem musela čekat týden na další díl, tak mě to úplně ubíjelo. Postupem dílů jsem ale začala dedukovat, že tady bude něco špatně. Když už jsem si jako seriálový konzument říkala, že po pátém díle se to prostě už musí začít rozjíždět, tempo stále nějak nepřicházelo. Pořád mě hryzalo to nepříjemné vědomí, že to bude zase jedna divná Kingovka s pointou, která se mi asi nebude líbit. U osmého dílu můj zájem začal regulérně opadat a na finále jsem se dokonce přestala těšit. Já ale žádný seriál neopustím, pokud k tomu nemám opravdu dobrý důvod. Moje dobrá vůle a pevná víra, že bude závěr tohoto seriálu spektakulární byla ale ubita opravdu suchým, suchým finálovým dílem a můj konečný dojem? Meeh. První dva díly ve mně dokonce vyvolaly pocit, že Jason Bateman je naprosto geniální ve vážných rolích, ale každým dílem vyvstanulo víc otázek, než odpovědí a ač mi postavy přišly sympatické a dobře obsazené, celý Outsider byl tak trochu krokem vedle. Náladu a atmosféru to mělo super, ale seriál, který by víc vyšuměl do prázdna jsemi zatím asi neviděla,

Neviditelný (2020)

Můj úplně poslední film viděný v kině před celostátní karanténou. :( Ještě, že to fakt stálo za to! Dlouho jsem neviděla tak skvělě propracovaný scénář, který má konečně nádech originality a diváka napíná po celou dobu. Elisabeth Moss se jeví poslední dobou jako dobrá volba do hlavních rolí a spolupráce s Leigh Whannellem zaručovala prostě kvalitní zážitek. Navíc je to absolutně nepředvídatelné, dechberoucí a po určitou část taky hororové. Bylo tu i několik scén, u kterých mi srdce poskočilo. Škoda maximálně toho příliš amerického konce, který tomu na poslední chvíli vzal trochu vítr z plachet. Speciální shout-out Městskému kinu Chrudim, které se postaralo o neskutečný zvuk, takže jsem měla reálný pocit, že zezadu do sálu vběhl pes.