• Krátkometrážní

Králíček Jojo (2019)

Jojo Rabbit je zatím nejúžasnější snímek za rok 2020. Taika Waitit má neuvěřitelně osobitý smysl pro humor a přesto, že jsem z traileru měla pocit, že tohle musí být hrozná blbost, dokázal, že i tabu témata umí podat s grácií, miloučkým vtipem a zamilováníhodnými postavami. Roman Griffin Davis je asi nejroztomilejší dětský herec, jakého jsem dosud viděla a celou stopáž jsem s ním všechno prociťovala a brala ho v mysli skoro jako své dítě. Nenarazíte tady na vulgarity ani dvojsmysly, veškerý humor, který se tu objeví vás zahřeje u srdce a nikdy neurazí (pokud tedy nejste nácek). Netradiční pojeti nacistického Německa je tady hlavním táhlem celého filmu. Do paměti se mi ale také vryje kvůli nečekanému dramatickému twistu a my si uvědomujeme, že i když Taika zvládl tohle období obléct do úžasně komického kabátku, realita byla úplně jiná a málo lidských životů zůstalo ušetřeno. Ani si nevzpomínám, kdy naposledy jsem v kině brečela jak želva, ale zdejší malý hrdina a jeho roztomilý kukuč mě prostě v tu chvíli fakt dostal na kolena. Absolutně emoční horská dráha a filmařsky naprostá špička. Jojo si dost možná zaslouží místo v mojí topce a Taika zatím předvedl svůj nejlepší počin.

Sexuální výchova - Série 2 (2020) (série)

2. série Musím říct, že první díly se rozjížděly tentokrát pomalu a taky mi docela scházela poradna, které bylo v druhé sérii poskromnu. Taky se tu začínáme mnohem více setkávat s vážnějšími, emočnějšími tématy a už to není taková ta všudypřítomná sranda, ale postavy teď zažívají i těžké až bezmocné chvíle, tím pádem je druhá série stoprocentně dramatičtější, než první. Nicméně, vedlejší postavy se nám rozrostly a poskytují příběhu novou šťávu. Oduševnělé zpracování každého jednotlivého malého příběhu zdejších postav pohladí na duši a díky svému nevlezlému a svěžímu pojetí se Sex Education vážně ještě stará o to, aby mladí lidé byli zodpovědní ke svému životu a s přehledem je schopný se vyhnout vulgaritám, nevhodným usuzováním a špatným rozhodnutím a dokáže jít mládeži příkladem, už jen kvůli tomu, že je tu jakákoliv sexualita zobrazená jako něco přirozeného. Naprostý opak Euforie. Každopádně, druhá půlka byla naprosto geniální a obzvlášť díl, kde Otis pořádá párty byl absolutně k popukání. Až na tu lehkou absenci případů z poradny je to kvalitativně na stejně brilantní úrovni.

Euforie (2019) (seriál)

1. série Tenhle seriál se mi nelíbil z toho morálního hlediska už od pohledu a v podstatě byl ještě mnohem neúnosnější, než jsem si myslela. Všechno tady je tak kruté, syrové, nekompromisní, explicitní, nevhodné, ale v dnešní době naprosto reálný a dost možná i rutinní denní chleba ne jednoho amerického teenagera. Tenhle seriál vás nasaje do svých spárů a vyflusne totálně vyždímané až v poslední minutě posledního dílu. Hned po prvním díle jsem si řekla, že tohle je na mě moc real, tohle prostě nedám, to už radši budu koukat na něco, kde lidem vytahují střeva a budu z toho mít míň černé svědomí. Po delší pauze jsem se ale k projekci vrátila a už mě to nepustilo. Každý díl je prosáklý tou největšá hnusotou, kterou si lze představit. Je tu zobrazeno všechno, od toho, jaký pojem o kráse dnes mají mladé holky přes nejistotu ve vlastní sexuální orientaci,cpaní se drogami místo oběda a následné absťáky, které narušují rodinné vztahy, až po natáčení si domácího porna. Je tu násilí, je tu sex, jsou tu drogy, manipulace,je tu všechno, nad čím v televizi kroutíte očima a říkáte si, že jsou n to ty děcka ještě moc malý. Každopádně, Euphoria není pro slabé povahy a vyjebe s vámi tak, že ještě budete rádi, že máte docela nudný život. To celé podtrhnuté neskutečným hudebním podkresem od Labrintha, který brutálně sedí k veškeré zde prožitě náladě a úžasným psychedelickým vizuálem doplněným skvělým vyprávěním od Zendayi. Na tohle fakt vzpomínám a před druhou sérií si dám asi repete.

Euforie - Série 1 (2019) (série)

Daniel Isn't Real (2019)

Vůbec ne špatný malý béčkový psycho film o mentální poruše zdejšího hrdiny, který byl pro mě zezačátku až silně nesympatický, stejně tak ostatní zde se vyskytující postavy, a jejich prokreslení bylo docela bídně odfláknuto. Postupem času už jsem si na ten neslušivý sestříh hlavního hrdiny zvykla, ale jeho osud mi byl stejně tak nějak pořád jedno. To beru asi jako největší mínus tohoto filmu, protože postavy s těmito psychologickými nemocemi by měl divák chtít podporovat. Scénář jako takový jsme viděli už nepočítaně, ale zdejší efekty byly moc povedené a na zřejmý nižší rozpočet se postaraly o docela nový rozměr takto malého filmu a dodaly tomu šmrnc, i co se po hororové stránce týče. Díky tomuto faktoru se mi bude Daniel Isn´t Real pamatovat asi nejvíce. Škoda, že ten příběh tak nějak skákal od scény ke scéně a ve finále bych ho asi převyprávět neuměla. Nicméně, špatný zážitek to určitě nebyl a nebudu proti, když podobných snímků bude vznikat víc.

Servant - Season 1 (2019) (série)

1. série Tenhle seriál vypadal zezačátku docela dost slibně, v podstatě jsem ani chvíli neváhala a vrhla se do něj, načež jsem každý týden poctivě čekala na další díl. Jako další lákadlo se u něj jevilo Shyamalanovo jméno. Každá epizoda budovala napětí i atmosféru docela úspěšně a diváka napínala jako kšandy. Herecké obsazení potěšilo, každá postava měla svá pro i proti a co je tady určitě na pochvalu tak určitě kamera a celkový vizuál s interiéry krásného městského bytu, Obecně celý námět se mi zdál originální a správně záhadný. Každým dílem stoupá mysteriózno, avšak nápověd k odhalení pointy přichází opravdu málo, a tak by divák očekával aspoň grandiózní a kulervoucí finále, protože Servant toho postupně rozkrývá opravdu jen pramálo. To je právě to, proč mě to postupem času už začalo štvát. Hrozně dlouho se tam jakoby nic neděje a twisty tam nejsou skoro žádné. Finálový díl vyšuměl šíleně rychle a proto je ten zážitek takový necelistvý a neintenzivní, takže škoda no. Jestli bude druhá série, nejspíš si jí ale seženu.

Servant (2019) (seriál)

Stáhni a zemřeš (2019)

Předvídatelný až hrůza. Opět nelituji, že jsem nešla do kina a ušetřila peníze na něco smysluplnějšího. Podobných snímků už jsme tu měli asi sto a já pořád čekám, kdy to bude zpracováno opravdu nějakou dobrou originální formou, protože tohle je prostě málo a víceméně vám 90 minut tohohle srance spíše ubere než něco dá. Kněz tady působil jak pěst na oko, každý už tyhle scénáře známe nazpaměť a závěr taky snad ani nestojí za řeč. Jako lákadlo teenagerů do kin asi dobrý, aspoň výdělek na popcornu, když už nic. Film akorát tak na zabití karanténní nudy.

Chewing Gum (2015) (seriál)

1. série. Příjemnej funny seriál, který dáte pro pobavení klidně za jedno odpoledne. Humor je fakt šílenej a nevhodnej, ale tím víc je to přitažlivý. Michaela Cole je vtipná postavička už sama o sobě a její příhody fakt nevymyslíš. Někdy je to ale trošičku sušší tím, že je to britská dílna, ale i tak vám to příjemně vymyje mozek a budete mít hned lepší náladu. 2. série Tak tady už ta suchost platí trošičku víc. Epizody teď častěji jen tak vyšumí a není to tak kulervoucí jako v první sérii, ale pořád fajn sranda a ráda na tenhle seriál ještě pořád vzpomínám. Michaelina postava mi bude chybět. Say my vulva!

Chewing Gum - Season 2 (2017) (série)