Krasavec Beauty (1994)

Sice trochu naivní, ale o to více okouzlující příběh o přátelství zvířete a člověka, který dokáže chytit za srdce. Filmu dominuje především krásné převyprávění příběhu čistě z koňského pohledu a skutečně nádherný soundtrack od Dannyho Elfmana, jenž snad v rámci námětu ani nemohl být lepší. Navíc se tu objeví i mladý David Thewlis alias můj oblíbený Remus Lupin z Harryho Pottera, který mi také dokáže každý snímek svým skromným projevem zaručeně zpříjemnit.. Konečně film, který dokázal to neobyčejné koňské kouzlo a osobnost nejen dokonale zobrazit, ale i úspěšně přenést na diváka. 4* a kousek:-)

Absurdistán (2006)

Snímek hodně těží z hlavního námětu, který je opravdu skvělý- náš po všech stránkách průměrný hlavní hrdina je zmrazen v roce 2005, načež se nedopatřením probudí až o 500 let později do světa tak hloupého, že on sám je náhle nejchytřejším člověkem pod sluncem- to bychom měli mít zaděláno na zábavu minimálně nadprůměrnou. Tvůrcům se to nakonec povedlo tak nějak napůl. Určitě se tu nenajdou žádné památné hlášky, které by se mohly citovat na potkání, a vykreslení zaostalé společnosti je omezeno víceméně jen na spoustu sexuálních narážek, kopanců do rozkroku a "fuck" za každou větou, ale na druhou stranu pořád je čemu se smát a rozumná stopáž dodává filmu nejen správné tempo, ale hlavně odvahu všechno co nejvíce zjednodušit a dodat většině scén přesně tolik absurdity, aby se dalo přivřít oko nad tím, že se z toho dalo vytěžit ještě mnohem více. Na čtyři to není ani náhodou, ale tenhle film si zavrhnout nezaslouží, od toho jsou tu přeci jenom zcela jiné, nepopsatelně dementnější komedie... 60%

Po krk v extázi (2004)

Podobnost s Ritchiem je tu sice hmatatelná, ale to vůbec nevadí. Důležité je, že i Matthew Vaughn umí točit skvělé filmy a jeho debut není jen bezduchým opisovačem od slavnějšího kolegy, ale velmi zábavnou, nápaditou a originální kriminálkou, jakých není nikdy dost. Je sice pravda, že všechny zvraty a zápletky nejsou úplně stoprocentní a na místě, ale zásluhou výborného obsazení, hudby a téměř "ritchiovské" režie se jakékoli nejasnosti zakopnou daleko do zámezí, kde nejsou nikomu moc na obtíž. Já se bavil více než dobře, Tom Hardy mě v menší roli dokázal potěšit a Daniel Craig opět potvrdil, že roli Bonda si jako herec opravdu zasloužil.. 8/10

Ben Hur (1959)

Už jsem skoro hodnotil čtyřmi *, ale to by prostě nebylo fér, to si ode mě tenhle úchvatný velkofilm nezaslouží. I přes své viditelné známky stáří a úděsnou stopáž totiž stále patří mezi nablýskané filmové klenoty, a jestli má někdo opravdu právo honosit se titulem "velkofilm", tak je to právě oddaný a vytrvalý Ben Hur směřující za pomstou, trpící v těžkých galejích a sledující poslední vydechnutí Ježíše Nazaretského. Výprava je úžasná, velkolepost na nás dýchá z každého záběru a vše vrcholí závodem v koňských spřeženích, který i nyní stále patří mezi nejlegendárnější a nejúchvatnější scény, jaké kdy byly natočeny. A konečně skvělý Charlton Henston, jenž se pro tuto roli zřejmě narodil a dodal jí obrovské charisma. Takže nakonec rád odhlédnu od té mírné zdlouhavosti a jen smekám klobouk před režisérem Wylerem za to, co dokázal v 50. letech vyprodukovat za dobrodružnou podívanou.

Pat a Mat - Štíhlá linie (2003) (epizoda)

A pak že nové české díly nemají kvalitu! Ani si nepamatuji, kdy jsem se naposledy takhle nasmál. Ono podívat se do zrcadla někdy opravdu vyžaduje velkou odvahu.:-)

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Je sice nasnadě, že jeho snímek je vzhledem k o dva roky staršímu originálu naprosto zbytečným příspěvkem, ale to mu samo o sobě nic neubírá na skutečnosti, že je výborně natočen a opět jen podtrhuje Fincherovo režijní mistrovství. Po Sedm a Hře už by se zdálo, že nemůže ničím překvapit, ale on natočí další skvělou dvou a půl hodinovou detektivku postavenou hlavně na rozhovorech a sbírání jednotlivých stop, a nejenže při ní udrží diváka v pozornosti, ale ještě mu dokonale vnutí svůj temný styl a vtáhne ho rovnou doprostřed celého kolotoče. S podobnou látkou již pracoval v Zodiacovi, ale tady je ještě o krok dále, má k dispozici nejen výborné herce, muziku a prostředí, ale především rafinovaný a jasně daný námět, s nímž on umí provádět zázraky. Netvrdím, že stvořil snímek dokonalý nebo dokonce přelomový a to vlažnější přijetí ze strany zastánců švédského originálu absolutně chápu, ovšem pro mě jako velkého Fincherova fanouška byli Muži, kteří nenávidí ženy parádním zážitkem, který budu mít dlouho v živé paměti. 90%

Mach a Šebestová - O utrženém sluchátku (1976) (epizoda)

Nevím, co bych k tomu měl napsat. Kdo neviděl, nepochopí, kdo se na to podívá, bude si to chtít co nejdříve zopakovat. 100% a geniální Petr Nárožný!

Jezero smrti (2008)

Takový těžko zařaditelný snímek. Nejlépe se dá přirovnat ke klasickým survival thrillerům, jen s tím rozdílem, že odporné horaly vystřídala parta násilnických puberťáků. Jako u hororu jsem si fakt moc nepřipadal, protože Watkins vůbec nedokázal vybudovat atmosféru strachu, z níž by snímek v klidnějších pasážích těžil, a skupina výrostků ve mně takhle v televizi nedokázala vzbudit takovou hrůzu, jak by se bývalo na tento typ filmu slušelo. Jedinou a obrovskou doménou snímku je tak kromě klasického lesního prostředí to detailní znázornění fyzického utrpení, jemuž jsou hlavní hrdinové neustále vystaveni, s nímž si naopak dokázal Watkins zkušeně pohrát a vygradoval ho do jednoho z nejsilnějších zakončení, jaké jsem u hororu už dlouho nezažil, v němž se úroveň zoufalství vyšplhá na nejvyšší možnou míru. Je to snímek nepříjemný, ale ne svou brutalitou, která beztak není nijak přehnaná, ale jednoduše díky vědomí, v jaké hrozivé a bezvýchodné situaci se naši hrdinové ocitli, a jak se do ní stále více propadají. A už jen za to nemohu hodnotit méně než konečných 80%..

Hledání Země Nezemě (2004)

Strašně krásný film. Opravdu hodně dlouho jsem neviděl nic, co by mě dokázalo tak moc obměkčit a dojmout, a to jsem si nedávno znovu pouštěl Gladiátora. Johnny Depp tu u mě hodně zabodoval a jednoznačně mi ukázal, že on si hvězdou první velikosti jednodušše být zaslouží. A nejinak tomu bylo i u Kate Winslet, Dustina Hoffmana a hlavně režiséra Forstera, který vdechl i do zcela reálného příběhu tak silné kouzlo a půvab, že bych zůstal zírat na obrazovku ještě dlouho po závěrečných titulcích, kdyby mě už v půl dvanácté večer nebolely od televize oči.-) Prostě nádhera a jasných 100%..