• Krátkometrážní
  • Hudební

Sázka na smrt (1988)

V polovičke 80. rokov, strácal Clint Eastwood, ako herec, kredit. Účinkoval síce vo filmoch, ktoré nemožno pokladať za finančné katastrofy, nejaké tie ´´money´´ prichádzali, ale už to nebolo ono. A sádzka na istotu, bol návrat k jeho najslávnejšej úlohe. Kredit sa ale nezlepšil. Ide o čistokrvný produkt svojej doby, kedy sa takmer každý akčný snímok tej doby strihal do mrte, s minimom charakterných poňatí a cieľom obohatiť kinematografiu. Akčný žáner je niečo, kde sa takéto veci nevedú, ale ak áno, potom sú z toho míľniky. Toto nieje ten prípad.

Náhlý úder (1983)

Veľký komerčný hit tejto série, ale neponúka to zadosťučinenie, ktoré sme si mohli vychutnať v predchádzajúcich filmoch. Asi zrejme preto, že tu Drsný Harry hraje skôr druhé husle a hlavným bijcom je tu pomstychtivá ženská, ktorá má ale na to svoje ´´maľovanie vajec po rozkroku´´, všetko právo. Prečo? No lebo spravodlivosť neexistuje.

Potomek (2019)

Zvrchované žánrové klišé, ktoré sa ani nesnaží ísť vlastnou cestou. Ten mladík, nosná položka tohto filmu, má byť démonickým zjavením, je však skôr trápny a otravný. Herecký výkon jeho hereckého predstaviteľa, tu proste položil film na lopatky. A nebol v tom sám. Zvyšok dokončil režisér. Ono, dalo sa to čakať, pretože v dnešnej dobe tento žáner ( opäť ) viazne.

Násilník (1976)

Zrejme ´´lacný´´ námet spôsobil, že sa toto kriminálne dobrodružstvo Harryho Callahana, zmenilo trochu na obyčajnú kriminálku. Aj napriek tomu ide o nefalšovanú, remeselne skvelo podanú filmovú zábavu, kde sa fandí tam, kde by sa malo a odsudzuje na druhej strane.

Magnum Force (1973)

Námet je rozporuplný, o tom by sa dalo debatovať, ale myslím, že väčšina ľudí, by to zrejme neodsudzovala. Praktiky Harryho Callahana ( v o dosť ráznejšej forme ), si tentoraz prisvojil iný útočník, čítajúci rovno jednu skupinu. Tá ma na podsvetie a ich násilné činy, rovnaký názor ako Drsný Harry, ale sú akési hranice...snímok oplýva skvelými akčnými scénami a charizmou Clinta Eastwooda. Myslím, že to je smerodatné.

Drsný Harry (1971)

Bude takýto druh filmov, v budúcnosti vyhynutým druhom? Po nedávnej afére a aktuálnej neobjektívnej situácii s ňou spojenou, to zrejme tak bude. Bude ešte vôbec existovať polícia, ako vykonávateľ práva, alebo to budú len bábky, ktorým budete môcť pľuvnúť do ksichtu a nikto z nich proti vám nebude môcť nič urobiť. Ako občan tejto planéty a spravodlivo sa pozerajúci obyvateľ, by som rád uvítal viac takýchto Drsných Harryov, pretože... a spravodlivosť pre každého.

Abraxas: Strážce vesmíru (1990)

Mohla to byť béčková zábava, ktorá by ma pobavila. Snímky tohto druhu, dá sa povedať vyhľadávam. Ale nie v takomto stave, v akom je uvedený tento ´´trhák´´. Zrejme tu mal niekto väčšie ambície, ako rozpočet a talent. No čo už, už len dodám, že možno pred viac ako 25timi rokmi, by to asi nebol veľmi premárnený neskorý večer pred obrazovkou.

Il gigante di Metropolis (1961)

Budem krutý. Tento ´´spektákel´´ totižto nevie kudy kam. Ani sci-fi, ani meče a sandále a ani fantasy. Len nesúrodá zmeska štýlov, ktoré sú len načrtnuté, ale nespracované. Nespracované do podoby, akú tento snímok mohol mať.

El caballero del dragón (1985)

No chlapci a dievčatá, neviem či som niekedy zhliadol zúfalejšiu fantasy. Rozumej vzhľadom na to, aké kapacity sa na nej podieľali. Je tam síce vidieť, že film mal aj rozpočet, ale jeho stavba a dejová skladba...proste hrôza. Tu niekto varil polievočku v štýle psíčka a mačičky, ale nedosiahol ani toho. Guláš, ktorý u mňa nemá žiadne pridané hodnoty.

Magdalena, vom Teufel besessen (1974)

Skúšam, skúšame, skúšate. Príde hit, okázalá pecka, prelom v žánri, tom ktorom a následne tsunami napodobenín ( niečo o tom by mohli rozprávať aj iné klenoty komerčného filmu ). Tentoraz, to THE EXORCIST schytal po nemecky. A pekne ´´mit der faust´´. Snaha natočiť ešte niečo viac šokujúce, ako originál, je tu badateľné v každej minúte. Občas som sa pousmial, občas zalamentoval. Záleží na každom z nás.