• Krátkometrážní
  • Hudební

Pomsta vlkodlaka (1971)

Ak by ma gotický horor nelákal, ak by som nebol fanúšikom Kinského ozdravujúceho hereckého výkonu, ak by mi neboli európske mystery fláky tak sexy, ak by v 53ťom nebol vynájdený Cinemascope, ak by sa nenechala Michèle Mercier nahovoriť na ďalší strašidelný opus ( pred tým BLACK SABBATH ) a ak by to točil taký Jesus Franco, zrejme by to bolo za menej.

Romeo a Julie (1996)

Zrod Leonarda DiCapria, ako mužského sexuálneho symbolu rokov 90tych. Zrod Baza Luhrmanna, ako extravagantného režiséra. A vlastne zrod filmu, ktorý ako jeden z mála toho veku potieral hranice komercie a umenia. Ak máte všetky karty presne poskladané, aj na takejto verzii nesmrteľnej love story, môžte zarobiť desiatky miliónov a hlavne získať divácku a kritickú obec. Ak by som bol mladá 16stka v tej dobe, dám desať hviezdičiek, ak by som ten film videl ako 16 ročný mladík v tej dobe, zrejme by ma nedojal a neuznal by som jeho kvality. A práve preto osud zariadil, aby som ho videl až teraz.

The Black Castle (1952)

Ak by mal príbeh o niečo akčnejší drajv, mohlo by ísť o legendu. Pretože technická stránka, tu naozaj veľa zachraňuje. Audiovizuálny mód tohto filmu, je vskutku ( na svoju dobu a vzhľadom na rozpočet ) grandiózny a je to pravé orechové pre všetkých priaznivcov čiernobielych mysterióznych snímkov, v tomto prípade zaobaleného do historického dizajnu. Takže škoda len absencie dravšieho prevedenia.

The Door with Seven Locks (1940)

Wallaceovka, ktorá je poplatná svojej dobe, myslené nie v zlom. Nič sa tu nepreháňa ( pre mňa trošku škoda ), všetko v daných tradíciách. To lepšie od tohto autora predsa len vzniklo z nemeckej produkcie o 20 rokov neskôr.

Old Guard: Nesmrtelní (2020)

Starosvetský príbeh, prerozprávaný ale dnešnou kultúrnou manifestáciou. A vidím, že mnohým divákom, to už lezie cez krk. Nebavili sme sa lepšie pred +20 rokmi, na takýchto flákoch, ktoré sú teraz ošetrované akousi ´´korektnosťou´´, pričom sa v prvom rade kašle na talent? Áno, talent. Niečo, čo v pozitívnom, ale aj v negatívnom zmysle má svoje opodstatnenie. Nebudem kritizovať hercov, tvorcov, budem kritizovať dnešný oberpolitický, násilne vnucujúci a históriu prepisujúci systém, v ktorom nejde o pôžitok zo sledovania filmov, ale o manipulácii s divákom. HANBA A EŠTE RAZ HANBA. A pritom mohlo byť celkom dôstojné filmové dobrodružstvo.

Satan's School for Girls (1973) (TV film)

Ako TV spracovanie, to má grády. A Pamela Franklin je sexy zlatúšik, ktorý sa snaží vypátrať dôsledky rodinnej tragédie. Nič drsné, strašidelné, ale pomerne dobre prezozprávané satanistické dobrodružstvo.

XTRO 3: Hlídejte si oblohu (1995)

XTRO bol VOTRELEC ( svojim spôsobom ), XTRO 2 bol VOTRELCI, tento XTRO 3 je PREDÁTOR a to dosť slabý. Tu rozpočet zrejme ani nebol a išlo sa na poukážky. Ťažko povedať, čo sa stalo, ale tento neoriginálny námet, mohol aspoň trošku technickej zdatnosti a nejaké tie hlášky. Nemá.

Země versus pavouk (1958)

EARTH VS SPIDER je pre mňa najlepším flákom Čertíka Bertíka I. Gordona, jeho etapy z 50. rokov. Je to WTF podobných rozmerov, ako samotný pavúk a ponúka poriadnu dávku zábavy. Teda ak o takúto zábavu stojíte a nevadí vám, že je to ČB, je to vyše 60 rokov staré a máte radi dobové sci-fi horory(?). Toto je jeden z príkladov, ktorý by mal slúžiť pri vyučovaní na filmových školách.

Lorna Doone (1922)

Romanticko-dobrodružný román, ktorý sa dočkal viacero filmových adaptácií. Táto nemá, má pre mňa tie plusy, že sa podala filmovej tvorbe, v dobe svojho vzniku. Tzn. že sa tu dočkáme presne tých esenčných vrstiev vzniku filmu, aké sa v tom období nosili. A myslím, že je to len a len dobre.

Delgo (2008)

DELGO je nezaujímavý ( nie v zmysle neoriginálny ) CGI animák, kde sa pomerne vysoký ( nezávislo zriadený ) rozpočet na takýto druh filmu, stratil zrejme v neustálom naťahovaní pri tvorbe. Pretože výsledná forma, rozhodne k tým utrateným miliónom dolárov, nepasuje. Ktovie, koho by tento snímok zaujal natoľko, aby si ho pochvaľoval? Deti, ktoré pred tým nikdy nič podobné nevideli? Divákov, ktorý proste nemajú cit pre filmové umenie a berú ho ako fastfood? Alebo len samotných tvorcov ( myslím, že nie )?

Časové pásmo bylo změněno