Osvícení (1980)

Osvícení je dokonalé hlavně z jednoho důvodu: herecký výkon Nicholsona. Skvěla volba. Taky si myslím, ze lokace tohoto příběhu byla každopádně natolik originální, že jakákoli další snaha o odlehlé baráky s temnou minulostí se jeví jako naprosto nepoužitelná a směšná. Už jen jaksi těží z jistého. Ale v Osvícení to JISTÉ prostě bylo.

Predátor (1987)

No tak jak by řekl klasik: filmový příběh ve kterém je jeho hlavní složkou napětí a s ním související akční děje (wikipedie) ... Tohle je prostě směs všeho, co má akční film mít. Predátor je pro mě jednoduše TOP mezi akčními filmy. Příšera je tak dobře udělaná, že tu její smějící držku, jak trefně Švajcingr poznamená, si budete pamatovat, stejně jako ty její budíky na ruce. Nemluvě o maskování vojáků, letech vrtulníkem a chlapech, co vám z nich běhá mráz po zádech. Takže, pokud si to pamatujete, i když jste to neviděli třeba deset let, znamená to, že je to prostě dobré!

K2 (1991)

Uznávám. Reálně nesmysl. Filmově naprosto hrozné. Kamera se mi vlastně ani nelíbila. Herci jsou tací, jací jsou. Zápletka je zřejmá. Dva chlápci, zpočátku pochybujete i tom, jestli kamarádi, se vydají na K2, a to samozřejmě úplnou náhodou. No a výsledek: přátelské drama a světe div se, přátelství zvítězí. Jsme v roce ´91, takže co do efektů tady moc čekat nemůžeme. Ale co do děje, já jsem to viděla, když mi bylo (hmm, no asi v roce 1995), a mně se to tenkrát líbilo. A líbí se mi to pořád, poněvadž je to jeden z těch lépe natočených horolezeckých filmů. A pokud se rozhodnete, že chcete vylézt na 7 vrcholů světa, mohli byste se tu něco málo dozvědět, možná :)

Prolomit vlny (1996)

Hlavní hrdinka je přesně podle vkusu Larse. Opět důkaz toho, co si pan Trier o nich myslí, opět důkaz toho, že je málo takových jako on, kteří dokáží ukázat nejniternější představy, chápání a snahu o sebeanalýzu v takové záplavě citových krutostí na sobě samých. Smekám. Bez dechu je tohle výborný počin. Otázka je, zda je to film, který byste chtěli vidět víckrát?

Stmívání (2008)

No tak nebudme kruti! :D ja se vsadim, ze ve vekove 10-... (teda, ted bych se nerada sekla) 20, to zajiste co do procent zvedne svoje hodnoceni. Pribeh je to kazdopadne romanticky, stmivajici a celkem koukatelny, i kdyz ponekud nudnejsi. Nejhorsi asi je, ze vam to, nebo me to, nikdy nemuze prijit jako realne, tim to ztraci. Presto autorka bestselleru na tom ale vydelala dost, coz je znamka toho, ze to nekdo asi vazne cte. Herecke vykony, stejne jako vyber hrdinu, odpovidaji cilove skupine. A Stewart musela nekde svuj oblicej poradne proflaknout, tady se ji to rozhodne podarilo.

Svítání (2009)

Upiry muzu. A v tomhle podani to za to stalo. To je po dlouhe dobe upirsky film, ktery ma nejakou neotrelou zapletku. Vzdycky, kdyz se podivate na tyhle zubaty frajery, dojde vam, ze byste se radsi nechali kousnout, pac by ten zivot byl lepsi, ze jo? No, a tenhle film je o pravem opaku. Fantazie se meze nekladou, efekty zaujmou, herci poradne hrajou, proto rikam, super! Dobre koment.: verbal111, Psema.

Legie (2010)

Už podle přebalu je zřejmé, že tady něco nehraje a hrát nebude. Bettany je ale moje citovka, takže hvězdy jsou odůvodněné. Zato ale partička, zavřená kdesi v holé pustině nikoho, čekající na smrt na jediné benzíně, nebo co to bylo za 300 mil široko daleko - to je teda vážně prostě děs už samo o sobě. A to nemluvě o tom, o čemže ten film vlastně byl. Ale jinak jako zkáza lidstva a poselství, jak se k sobě chováme, dobrý ne?

Nine (2009)

Začínám si myslet, že bych se muzikálům ve filmovém zpracování měla vyhýbat. Bohužel, nic! Výborné herecké obsazení (zvlášť dámské) mě sice lákalo, ale jen Penélope se mi vážně líbila. Hvězda také za vliv matky, pěkně umě podané. Můj šálek kávy to ale bohužel není.

Milý Johne (2010)

Tak proč ne, Amanda je zajímavá, pořád čekám, čeho se od ní ještě dočkám. Jinak je to ale bohužel takový souhrn scén, které vás, nebo alespoň mne, ničím nezaujmou. Rozhodně bych si skoro troufla trvdit, že rok 2010 je němý na pořádnou lovestory, čehož je tenhle další počin důkazem.

Morganovi (2009)

Spatny. Spatny uz proto, ze to silne kopiruje Vidlaky. No, takze hvezda za snahu o romanci, znovuobjevenou, a humor, ktery tam obas je.