Pach krve (2003)

Wrong Turn rozpráva príbeh Chrisa Flynna (Desmond Harrington), lekára, ktorý uviazne uprostred ničoho po tom, čo mešká na dôležitú schôdzku. V nádeji, že sa dostane na miesto určenia včas, sa Chris vyberie vedľajšou cestou cez lesy Západnej Virgínie, aby sa vyhol dopravnej zápche, a nešťastnou náhodou narazí do auta, ktoré patrí skupine priateľov vedenej trochu uštipačnou hrdinkou Jessie Burlingame (Eliza Dushku). Keďže majú dve zdemolované autá, skupina sa rozhodne putovať lesom v nádeji, že sa im dostane pomoci, netušiac, že ich čoskoro začne prenasledovať a jedného po druhom zabíjať skupina odporne zdeformovanej incestnej rodiny, ktorá v tejto oblasti žije a živí sa ľudským mäsom už viac ako 30 rokov. Keďže som tento film videl už nespočetnekrát, vždy ma zvláštne fascinoval, ale nikdy som skutočne nepochopil prečo. Vždy sa mi síce páčil, ale vždy na ňom bolo niečo, čo som jednoducho prekukol. Po opätovnom zhliadnutí filmu som si teraz konečne uvedomil čo, a dôvod je veľmi jednoduchý - film je jednoducho veľmi dobre urobenou poctou všetkým tým drsným hororom zo 70. rokov a jednoducho spája to najdôležitejšie z týchto flákov do jedného jednoduchého a veľmi príjemného slasheru. Ďalším dôvodom, prečo mám tento film pravdepodobne tak rád, je jeho fantastická a jedinečná strašidelná atmosféra. Počas celého filmu máte opakovane nepríjemný pocit, že vás niekto sleduje, a lekačky, ktoré sa počas filmu neustále objavujú, len dotvárajú atmosféru. Napätie a špeciálne efekty sú veľmi dobre spracované aj vďaka Stanovi Winstonovi, ktorý vytvoril naozaj nechutnú a hrozivú incestnú rodinu, ale robí to tak dobre, že sa na nich ani tak nepozeráte; jasné, že sú strašidelní ako čert a vyzerajú príšerne zdeformovane, ale pod tým všetkým si stále uvedomujete, že sú to všetko len banda ľudí, teda aspoň tak trochu. Aj herecké obsadenie je naozaj dobré. Obaja hlavní predstavitelia, Desmond Harrington a krásna a talentovaná Eliza Dushku, tu odvádzajú úžasnú prácu, a keďže obaja hrajú sympatické, silné postavy, naozaj im fandíte a chcete ich vidieť žiť. Ostatní herci, Jeremy Sisto, Lindy Booth a Kevin Zegers, sú skvelí herci, ale nemajú tu veľmi čo robiť, keďže ich postavy sú v podstate zbytočné, hoci Emanuelle Chriqui naozaj vyniká a vedľajšiu ženskú úlohu hrá veľmi dobre a presvedčivo. Aj keď už od začiatku viete, kto prežije, aj tak je počas celého filmu prítomné množstvo napätia a strachu, takže ak si myslíte, že ide len o ďalší typický, krvavý slasher - myslite si to znova. Jedna vec, ktorá ma tu veľmi zaujala, je réžia. Schmidt odvádza skvelú prácu a už pri zhliadnutí niekoľkých ukážok z filmu môžete povedať, že je to hororový maniak. Sem-tam sa dočkáme odkazov na "Vyslobodenie", trochu na "Posledný dom naľavo", "The Hills Have Eyes", "Texaský masaker motorovou pílou" a kopec ďalších. Zabíjanie je veľmi efektné a tiež absolútne krvavé, takže ak ste fanúšikmi brutálnych scén smrti, takmer určite si na smrti zgustnete. Film má však aj niekoľko slabých miest. Niektoré dialógy sú miestami trochu gýčové a záver je naozaj predvídateľný, klišéovitý a podľa mňa aj trochu uponáhľaný, ale aj tak na mňa film veľmi zapôsobil a určite patrí medzi moje najobľúbenejšie filmy súčasnosti. Takže v skratke - Wrong Turn je film, ktorý buď milujete, alebo nenávidíte. Ja rozhodne patrím do prvej skupiny z niekoľkých dôvodov, a aj keď si uvedomujem, že Wrong Turn nie je najlepší film vôbec, milujem každú jeho sekundu z jedného jednoduchého dôvodu - je to jednoduchý, veľmi príjemný a strašidelný no-brain návrat k hororom zo 70. rokov, takže ak práve hľadáte zábavný a krvavý horor, Wrong Turn je potom určite správna odbočka a úžasný film, ktorý by ste si rozhodne nemali nechať ujsť! Vrelo odporúčam.

Vládcové nebes - Část třetí (2024) (epizoda)

Prečo to neodložili na ďalší deň, ak to bolo také dôležité, že všetci vzlietli spoločne, ako na brífingu, deň D bol na poslednú chvíľu odložený kvôli zlému počasiu? Kde bolo stíhacie krytie? Prečo im v Alžírsku nemal kto vyjsť v ústrety, zdravotníci atď. Je úžasné, že dokonca aj v americkej produkcii sú americké ozbrojené sily vykreslené ako chaotické. Seriál z druhej svetovej vojny, ktorého ústrednou postavou sú posádky amerických bombardérov, nedokáže vzlietnuť do výšin svojich žánrových kolegov a necháva divákov uzemnených v krajine priemernosti. Seriál, ktorý sľuboval intenzívne skúmanie problémov, ktorým posádky bombardérov počas vojny čelili, nakoniec zaostáva v rozprávaní príbehu aj vo vývoji postáv. Jedným z hlavných nedostatkov seriálu je neschopnosť zachytiť emocionálnu hĺbku a historickú presnosť, ktorá sa vyžaduje pre rozprávanie o druhej svetovej vojne. Postavám, napriek tomu, že sú súčasťou strastiplnej vojnovej skúsenosti, chýba potrebná hĺbka na to, aby divákov zaujali na hlbokej úrovni. Scenár sa snaží sprostredkovať surové emócie a boje, ktorým členovia posádky čelia, čím ich redukuje na obyčajné karikatúry, a nie na plnohodnotných jednotlivcov. Okrem toho seriál nedokáže autenticky vykresliť historický kontext. Nepresnosti v uniformách, vybavení a dialógoch narúšajú strhujúci zážitok, ktorý by sa od produkcie z druhej svetovej vojny očakával. Pre divákov, ktorí poznajú toto obdobie, môže byť náročné odložiť nedôveru, pretože seriál prehliada zásadné detaily, ktoré by mohli obohatiť rozprávanie a poskytnúť autentickejší dojem. Ďalším kameňom úrazu je tempo seriálu Vládcovia vzduchu. Epizódy sa kľukatia bez jasného zmyslu pre smerovanie, čo divákov zanecháva dezorientovaných a odtrhnutých od celkového príbehu. Chýbajúca ucelená dejová niť sťažuje investovanie do osudov postáv alebo pochopenie širších dôsledkov ich misií. Filmové spracovanie sa síce snaží zachytiť intenzitu vzdušných bojov, ale nedokáže priniesť taký viscerálny dojem, aký by sa očakával. Špeciálne efekty často pôsobia zastaralo a podkopávajú vážnosť situácií, ktorým posádka bombardéra čelí. Zle choreograficky zvládnuté akčné sekvencie a nepresvedčivé CGI prispievajú skôr k pocitu odstupu než k pohlteniu. Azda najvýznamnejším nedostatkom je premárnená príležitosť preskúmať psychologickú záťaž členov posádky. Vojna je komplexný zážitok, ktorý presahuje rámec bojiska, no v Letu do tmy sa nedarí preniknúť do psychologických aspektov členstva v posádke bombardéra. Výsledkom je plytké vykreslenie vnútorných bojov postáv, čím sa stratila šanca dodať príbehu hĺbku a nuansy. Na záver možno povedať, že "Masters of the Air" sa snaží povzniesť nad množstvo seriálov z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré nastavili latku historických drám vysoko. Seriálu chýba emocionálna rezonancia, historická presnosť a presvedčivý dejový oblúk, a tak v konečnom dôsledku nedokáže spravodlivo opísať nevypovedané príbehy posádok amerických bombardérov počas kľúčového obdobia dejín.

Vládcové nebes - Část druhá (2024) (epizoda)

Nálety Spojencov na nemecké kotvištia ponorkových lodí boli, ako už informovala miestna rozviedka, márne, pretože boli postavené z kvalitnejšieho betónu, výstuží a konštrukcie. NIKDY v celej západnej Európe, od Nórska po Francúzsko, neboli vážne poškodené spojeneckým bombardovaním, pretože charakter cieľa. Väčšina dostala sotva škrabanec. Toto sa ignorovalo a nálety za náletmi zámerne poškodzovali a zabíjali domorodých civilistov v bludnej nádeji "urobiť škrabanec". Jeden z mála prípadov, keď okupovanú krajinu (Nórsko) Nemci nazvali Spojencami: "terorista" A mimochodom: Dora je stále nažive a používa sa dodnes v Trondheime, ale nie pre ponorky...

Vládcové nebes - Část první (2024) (epizoda)

Moja žena a ja sme sledovali Band of Brother niekoľkokrát a bol navrhnutý sledovanie tohto seriálu, pretože to. Takže s veľkými očakávaniami sme si túto sériu pustili a hneď nás zmiatlo čudné tempo a čudné predstavovanie postáv. Po 15 minútach sme to takmer chceli vypnúť - a v polovici som to vzdal a robil som v ten večer niečo iné. Táto prvá epizóda je z hľadiska sorry rozprávania veľká hromada neporiadku, ste hodení priamo do príbehu bez poriadneho predstavenia postáv, skoro akoby ste sa zatúlali do filmu na polceste. Výber hercov je dobrý, všetci hrajú naozaj dobre a vyzerajú, akoby do tej doby patrili. Je len smutné, že sú premrhaní na túto hromadu neporiadku. Vizuálna stránka je pod úrovňou, ktorú by ste v roku 2024 očakávali , s podpriemerným CGI. Čo je po väčšinu času celkom očividné. Myslím, že ďalšie epizódy si už nepozrieme.

Yellowstone - Rozbřesk (2018) (epizoda)

Táto prvá epizóda bola skvelá, snáď sa v nej dozviete, čo môžete od seriálu očakávať. Patriarchálna rodina rančerov, ktorá sa vyrovnáva so skorumpovanými politikmi, kmeňovou agresivitou, vraždami, chamtivými podnikateľmi a "presídlencami", ktorí sa snažia zmeniť ich spôsob života. Costner odviedol vynikajúcu prácu.

Temný případ - Part 5 (2024) (epizoda)

Toto je pravdepodobne najlepšia epizóda doterajšej sezóny. V prvých 4 epizódach sa nič poriadne nestalo. Teraz sa zrazu všetko dalo do pohybu a dostali sme niekoľko tak potrebných informácií. Konečne je v prípade vraždy/záhady nejaký posun! A teraz pre poriadok. Stále si myslím, že táto sezóna je veľmi zle napísaná. Veľa vecí sa deje preto, lebo to bolo užitočné pre dej. Nie preto, že sa to stalo organickým a uveriteľným spôsobom. Niektoré veci v tejto epizóde ma rozosmiali nahlas. Dialógy sú stále podpriemerné, pochybujem, že niekto bude citovať Nočnú krajinu, keď to všetko skončí. Ďalším problémom tejto epizódy konkrétne je to, že prvé štyri epizódy ma jednoducho nenechali ľahostajným k hlavným postavám. To znamená, že niektoré nepochybne emocionálne veci ma jednoducho minuli. Moje hodnotenie bude 5/10. Na túto sezónu som sa už nechystal robiť recenzie. Ale mal som pocit, že musím spomenúť niektoré veci, ktoré sa mi naozaj páčili. Trvalo to päť epizód, ale konečne sme sa dočkali mesta Ennis! Páčili sa mi niektoré zábery mesta z dronu. Prvýkrát som mal pocit, že mesto ožilo. V uliciach sa pohybujú ľudia. Máme možnosť vidieť niečo o banskej spoločnosti, ktorá je pre toto mesto taká dôležitá. Z hľadiska kinematografie som mal pocit, že toto je oveľa viac ako skutočná detektívna epizóda než predchádzajúce diely. Niektoré zábery snehovej búrky boli úchvatné!

Temný případ - Part 4 (2024) (epizoda)

Musím veriť, že Jodie zakričala "Strih!!" Miliardkrát a požiadal o preobsadenie a bojovala s každým, kto sa podieľal na tomto smetisku sezóny. Herecké výkony okolo nej sú tak veľmi zlé. Kali Reis je taká hrozná, že som sa v tejto epizóde nahlas smial a hovoril: "To je tak zlé, tak zlé!" Napriek vyrovnávaniu sa/reagovaniu na pochmúrnu smrť jej sestry. Okrem postavy Jodie Foster je ťažké sa do niekoho vžiť a záležať mu na ňom. Páči sa mi prostredie, ako je to natočené a vpletenie nadprirodzených síl do deja, ale scenár a slabé herecké výkony to skutočne potápajú. Všetky tie postavy sa prelínajú nesúrodým spôsobom, ktorý dobre nestavia vývoj postáv, nieto ešte posúva príbeh. V momentoch, keď sa to snaží niečím byť, to takmer navodzuje atmosféru Twin Peaks, najmä v prípade postavy Fiony Shaw (ktorá je zatiaľ vo všetkých svojich scénach presvedčivá). Budem pokračovať v sledovaní? Pravdepodobne. Po tejto epizóde, ktorá sa vymkla z koľají, je ťažké odvrátiť zrak lol.

Temný případ - Part 3 (2024) (epizoda)

Áno, bohužiaľ ma to neoslovilo, čo je nepríjemné, pretože tento seriál bol mojím najočakávanejším seriálom roka !! Epizóda sa začína Liz a Navarrom, ktorí majú flashbacky na predchádzajúci prípad, ktorý sa spája s informáciami s naším aktuálnym problémom, dostávame hlbšie prepojenie s indiánskou dejovou líniou a štáb sa snaží dať dokopy túto záhadu. Prvých 30 minút, tak ako je flashback, je zbytočných, v príbehu nie je žiadny pokrok. Posledných 25 minút je opäť naťahovaných, jediné čo to pre mňa zachraňuje sú dobré herecké výkony a hudba a prostredie, dáva to taký pocit strašidelného hororu a budovanie prostredia je vynikajúce ALE prípad je pomalý a tempo je tiež slabé, dúfam, že sa to zlepší. Nie hate, lebo mám rád seriál, len to zatiaľ nie je ono, 6/10.

Temný případ - Part 2 (2024) (epizoda) odpad!

Je rok 2024 a vy pridávate 2 ruské postavy? To je to, čo si tvorcovia vybrali? To je to, čo propagujú, keď ľudia umierajú kvôli ruskému imperializmu každý deň. Veľké mínus za toto. Tiež vidím veľa podobností s Dexterom New Blood. Detektívka sa snaží vyriešiť zločin, ktorý ju roky prenasleduje, adoptovaná dcéra, znie to povedome. Nulová logika pri tejto situácii, boli nezvestné viac ako 48 h, nikto neinformoval rodiny a rodiny tiež nikoho z nich do tohto času nekontaktovali? Dospievajúca dcéra chodí k tomuto vystaveniu tela, akoby to bola normálna vec, žiadna ochrana takéhoto závažného a prekvapivo veľmi tajného a pred verejnosťou chráneného prípadu. Mal som veľké nádeje, ale s takýmto výberom som veľmi sklamaný.

Temný případ - Part 1 (2024) (epizoda)

Nie som si istý, prečo predchádzajúci recenzenti na tomto mieste dávajú tak zlé hodnotenie. Pretože jedna z policajtiek je svalnatá a stavaná? Pretože to má indiánske duchovné zápletky? To sme vedeli, že sa do toho ide, ak ste si pozreli niektorý z trailerov. Osobne si myslím, že táto epizóda bola zaujímavá a Jodie Fosterová je fantastická herečka, do tejto úlohy sa perfektne hodí. Áno, CGI sobi boli meh a možno niektoré časti scenára nie sú dokonalé, ale je to prvá epizóda, ľudia! Rozuzlenie záhady je veľmi zaujímavé a prostredie aljašskej divočiny vytvára skvelú, desivú atmosféru. Ak máte radi True Detective, dajte mu šancu! Teším sa na ďalšiu epizódu. Je príjemné mať opäť nedeľný seriál HBO, na ktorý sa môžem tešiť!