Lovci duchů - Démon v letadle (2005) (epizoda)

Toto je prvá epizóda seriálu Supernatural, ktorú som si po dlhom čase pozrel, keďže národná televízia tento seriál hlúpo zrušila sotva po niekoľkých epizódach a ja som si musel kúpiť celú 1. sériu na DVD. Nerád hovorím, že to bolo dosť veľké sklamanie. Všetky epizódy, ktoré som pozeral predtým a ktorých bolo asi desať alebo koľko, boli úžasné. Príšery sú cool, scenáre sú vzhľadom na krátku stopáž primerane zamotané a vždy sa v nich nájde množstvo odkazov smerom k starším a klasickým hororom. "Prízračný cestovateľ" samozrejme nie je hrozný, ale vo všetkých vyššie spomenutých oddeleniach je to len obyčajný priemer. Príbeh je zjednodušený a predvídateľný a titulný démon je porazený ľahko a v okamihu! Deanovi a Samovi zavolá bývalý a spokojný klient Winchesterovcov, ktorý pracuje na letisku. Má podozrenie, že nedávnu a nesmierne katastrofálnu haváriu lietadla spôsobila nejaká nadprirodzená bytosť, a možno má v tomto smere smrteľnú pravdu! Takzvaný prízračný cestujúci je démonická sila, ktorá sa zmocňuje cestujúcich so strachom z lietania a núti ich havarovať s lietadlom. Posledná "misia" zlomyseľného ducha však zlyhala, pretože haváriu prežilo sedem ľudí. Podarí sa Samovi a Deanovi zničiť démona skôr, ako zabije všetkých sedem? "Prízračný cestovateľ má veľmi primitívny scenár a obsahuje len niekoľko poct starším a známejším filmom. Koncept trochu pripomína pôvodný "Final Destination", čo sa týka havárie lietadla a hŕstky odsúdených, ktorí prežili, ale v skutočnosti to mohla byť skvelá príležitosť odkázať na nedocenené a žiaľ neznáme mysteriózne/hororové filmy "Jediný preživší" (1983) a "Preživší" (1981). Ak sa vám páči nápad tejto epizódy, určite by ste si mali tieto dva tituly vyhľadať, pretože oba sa zaoberajú znepokojujúcimi leteckými katastrofami a nevysvetliteľne zlovestnými udalosťami, ktoré prekonávajú nepravdepodobných preživších.

Lovci duchů - Jezero smrti (2005) (epizoda)

Má záhadu, opäť vzorec. Dean dostane nejaký vývoj postavy, Sam zostáva ufňukaný,

Temný případ - Part 6 (2024) (epizoda) odpad!

Je ťažké si predstaviť, že by niečo s Jodie Fosterovou bolo také hrozné. Každý aspekt tejto sezóny je smiešny po pomerne zaujímavej prvej epizóde. Odtiaľ sa to už len úplne zvrtlo so zlými hereckými výkonmi, zlou kamerou, zlým strihom a smiešnym scenárom. Príbeh mladého detektíva a jeho otca sú najzaujímavejšou dejovou líniou v sezóne. Všetko okolo postavy Jodie Foster je nezaujímavé a je nesympatická. Do tejto sezóny som vkladal naozaj veľké nádeje, ale jednoducho ich nesplnila. Bolo príliš veľkou výzvou natočiť uveriteľnú sezónu na Aljaške, falošný sneh je nejaká naozaj nízka produkčná hodnota.

Hannibal - Zrození (2007)

Nebudem prezrádzať naozaj veľa... ale samotný film bol skvelý. Skvelé miesta, skvelé herecké výkony - najmä Gaspard Ulliel ako Hannibal. Prisahám, že jeho herecký výkon bol taký dobrý, až z neho išiel strach a bol takmer dokonalý ako dementný Hannibal Lechter. Príbeh o tom, ako vznikol, bol tiež skvelý, počnúc jeho mladosťou počas 2. svetovej vojny v roku 1944. A o 8 rokov neskôr sa odvíja hlavná dejová línia, ktorá ukazuje, že sa stal študentom medicíny vo Francúzsku, kde začína spoznávať množstvo častí tela, ktoré tvoria človeka. Celkovo je tento film lahôdkovým filmom typu pomsta s desivými, temnými záporákmi a mnohými hroznými úmrtiami.

Lovci duchů - Wendigo (2005) (epizoda)

Hoci sa považujem za fanúšika, táto epizóda ukazuje všetky slabiny Supernaturalu. A niektoré z vecí, ktoré na ňom milujem. Začnime tými zlými: Po prvé, príbeh je bezostyšne vykradnutý z epizódy Aktov X ("Detour", 5. sezóna). Ak mi neveríte, pozrite si to sami. Je to niečo, čo tu scenáristi robia často, a mňa to naozaj štve. Berú kúsky z iných filmov alebo seriálov a prezentujú ich, akoby to bolo niečo nové. Robia to navyše veľmi mizerným spôsobom. Nechápte ma zle, nie je to hlavná zápletka, o ktorej hovorím. Čo sa mi tiež nepáči, je fakt, že kamkoľvek sa dostanú, vždy je to "pekná" mladá žena, s ktorou skončia (no, som v polovici 1. série, takže sa to možno zmení). No tak, to je tak inkhorn. Postavy by potrebovali oveľa väčšiu hĺbku a nezaškodilo by, keby sa trochu viac podobali na priemerných ľudí. Dodalo by to seriálu oveľa viac dôveryhodnosti (áno, aj keď ide o horor/mystery-show, existuje niečo ako dôveryhodnosť). Teraz k veciam, ktoré sa mi páčia: Mám rád úprimné momenty medzi Samom a Deanom. Práve v týchto rozhovoroch začína seriál skutočne žiariť. Je to vtedy, keď sa dozvedáte o ich charakteroch, keď ich spoznávate a spôsob, akým každý z nich rozmýšľa. Páčia sa mi narážky na ich minulosť, drobné náznaky, ktoré vám ukážu, ako sa z nich stali muži, ktorými sú. Je srdcervúce vidieť ich v tých chvíľach, opustených, keď nie sú ničím viac ako dvoma chlapcami, ktorí zúfalo hľadajú svojho otca. Dialógy sú napísané veľmi dobre a herci ich uvádzajú do praxe asi najlepším možným spôsobom. Stačí to na to, aby to vynahradilo všetky nedostatky seriálu.

Lovci duchů - Mrtvá na mostě (2005) (epizoda)

"Supernatural" je seriál, ktorý sa k vám prikradne. Alebo aspoň mne sa to stalo. Mala som v hlave predstavu, že ide o úbohý "Akty X" a "Buffy, premožiteľku upírov" s peknými chlapcami. A áno, tí chlapci sú roztomilí. A niektoré časti seriálu Supernatural majú strašidelný nádych Aktov X. A má epizódy, v ktorých sa miešajú pokračujúce dejové oblúky a Monter-of-the-Weeks, ako to BTVS dotiahla k dokonalosti. Naozaj má niektoré z najlepších častí oboch seriálov. Supernatural má však aj vlastnú identitu. Je to komorný seriál, ktorý sa väčšinou zameriava na vzťah dvoch bratov. Ako sa seriál posúva ďalej, je čoraz viac zameraný na postavy. Niečo, čo je ťažké dosiahnuť, keď je seriál o boji s duchmi, hákovými krížmi a vlkolakmi. "Supernatural" využíva svoje démonické príbehy na rozprávanie menších príbehov o živote Sama a Deana Winchesterovcov. Je to rodinná dráma, moderný western, nekonečný road trip a horor v jednom. Tento seriál milujem a "Pilot" pripravuje všetko, čo sa odohráva v ďalších sezónach. Ak plánujete seriál sledovať, musíte začať touto epizódou. Epizóda "Pilot" sa točí okolo Sama Winchestera, najmladšieho dieťaťa Mary a Johna Winchesterovcov. Pekné biblické mená pre rodičov dieťaťa, ktorého osud sa zdá byť zahalený temnotou. Keď má 6 mesiacov, do Samovej detskej izby príde démon. Keď sa ho jeho matka snaží zachrániť, levituje na strope a spáli ju. John sa vrhne dovnútra a chytí dieťa. John prikáže svojmu druhému synovi Deanovi, aby Sammyho vzal von, a ponáhľa sa späť, aby zachránil Mary. Je však už neskoro. Mary je mŕtva. John vezme svojich synov a vycvičí z nich bojovníkov; Vojakov proti svetu démonov. O dvadsaťdva rokov neskôr Sam opustil "rodinný biznis" lovu zla a mieri na práva na Stanford. Žije so svojou priateľkou Jessicou a snaží sa viesť "normálny" život. Dean je poslušný, aj keď múdry syn a je ochotný ísť v Johnových stopách v boji proti zlu. Až na to, že John sa počas jedného prípadu stratí a Dean prichádza na Stanford, aby požiadal Sama o pomoc pri jeho hľadaní. Sam sa neochotne pridá k pátraniu a čoskoro sa ocitnú v malom mestečku, kde stopárka v bielom zbiera všetkých mužov, ktorí jej zastavia, aby ju odviezli domov. Sam a Dean pracujú na zastavení ducha ženy a na nájdení Johna. Ich otec po sebe zanechal jednu stopu: svoj denník plný všetkých poznámok o nadprirodzených javoch. Chlapci tvoria prekvapivo dobrý tím, pretože spolupracujú. Isté je, že Dean udrie Sama zozadu do hlavy. A Sam prevracia oči nad Deanovým výberom hudby. Ale v krátkom čase vyhnali ženu v bielom a majú súradnice, ktoré ich, ako dúfajú, dovedú k Johnovi. Až na to, že Sam stále nie je nadšený myšlienkou žiť z auta a profesionálne loviť príšery. Dean je zranený a snaží sa to skrývať, keď vysadí Sama späť na Stanforde. Miluje však Sama natoľko, že ho nechá ísť. Sam sa vracia do svojho bytu. Ľahne si na posteľ, pozrie na strop a nad sebou vidí Jessicino telo. Sam kričí, keď sa vznieti a zomrie rovnako ako jeho matka. Dean vbehne dnu a vyťahuje Sama z ďalšej horiacej miestnosti. Sam, ktorý prišiel o všetko, čo podľa neho robilo jeho život "normálnym", nasadne do Deanovej milovanej Impaly z roku 1967 a znovu sa zapojí do pátrania po démonovi, ktorý mu ukradol obe ženy, ktoré miloval. V tejto epizóde je niekoľko skvelých častí. Prvých päť minút seriálu Supernatural je najlepšia úvodná sekvencia zo všetkých seriálov, ktoré som kedy videl. Skôr než sa objaví titulková obrazovka, seriál už predstavil 4 Winchesterovcov (5, ak počítame Impalu), vysvetlil ich poslanie a stanovil motivácie každej postavy. Dean: Ktorý chce len dostať svoju rodinu do bezpečia. Sam: ktorý je prenasledovaný otázkami, prečo po ňom Démon prišiel. John: Muž, ktorého často zaslepuje posadnutosť pomstou. Epizóda tiež potvrdzuje, že "Supernatural" vie robiť strašidelné veci naozaj dobre. Žena v bielom "statuje" sem a tam a dokonca aj osvetlenie dokáže byť atmosférické a strašidelné. Je tu však aj veľa humoru, ku ktorému prispieva najmä Dean. Od zatknutia za podvody s kreditnými kartami (nejako musí platiť účty, keďže "lov nie je práve profi kariéra), až po označenie Sammyho za "kontrolného magora", pretože nedovolil Deanovi používať počítač (po tom, čo Dean odmietol Samovi dovoliť, aby si v aute vybral čo i len pesničku), Deana je jednoducho radosť sledovať. V tejto epizóde sa opakovane objavuje téma "domova". Winchesterovci stále hľadajú domov, aj keď je zrejmé, že domovom Sama a Deana sú jeden druhému. Najskôr ich dom v Kansase zhorí, zabije Mary a naštartuje ich na lov zla bez koreňov. Zmiznutie Johna vytrhne Deanov vratký pocit domova a zanechá ho samého, ktorý potrebuje svojho mladšieho brata. Pre Sama je v tejto epizóde zničený byt, ktorý si vytvoril s Jessicou, spolu so všetkými ilúziami, ktoré mal o tom, že vedie normálny život. Podobne ako Žena v bielom, Winchesterovci sa nikdy nemôžu vrátiť domov. Namiesto toho musia Sam a Dean spoločne vytvoriť niečo nové. Na druhej strane som si musel pozrieť zostrihy tejto epizódy, aby som zistil, prečo sa Dean vrátil do Samovho bytu. Ukázalo sa, že jeho rádio v aute začalo čudne fungovať a svetlá blikali, akoby bol nablízku démon. Napriek tomu to naozaj malo byť v samotnej epizóde, pretože inak tam nie je žiadne vysvetlenie, prečo sa Dean vrátil. Moja obľúbená časť epizódy: Samova a Deanova výmena slov "B*tch" a "Jerk". Jedna z najrealistickejších, opakujúcich sa súrodeneckých výmen vôbec.

Vládcové nebes - Část pátá (2024) (epizoda)

Wow. Práve som ju dokončil a stále ju cítim. Piata epizóda opäť presúva rýchlostné stupne a do veľkej miery sa zameriava na jednu misiu, pričom sa opäť venuje viac času leteckým súbojom. Tentoraz je to Munster a vedie ju Bucky Egan, aby sa pomstil za svojho priateľa Bucka Clevena. Túto časť naozaj vyrazili z kopýtka. Cítime napätie tejto misie pomsty, o ktorej písal Crosby. Crosby sa, btw, vrátil po tom, čo prežil poslednú misiu, keď havaroval na poli s Blakelyho posádkou - to by nemal byť spoiler, keďže sa o tom dosť písalo. V každom prípade sa mu táto misia vydarí. A je dobre, že sa mu to podarilo. Bez toho, aby som čokoľvek spoileroval, z epizód 3 - 5 si môžeme urobiť predstavu o tom, aké trestné boli tieto misie v polovici a na konci roka 1943 pre mužov, ktorí na nich leteli. Herecké obsadenie a produkcia tu výborne ukazujú stres z neutíchajúceho boja. Rozdiel oproti Band of Brothers alebo iným podobným príbehom je v tom, že tu sa muži, ktorí sa vrátia, vyspia v teplej posteli, napijú sa, dostanú teplé jedlo atď. Dostanú úľavu... ale musia žiť s vedomím, že keď sa dostanú do vzduchu, ich letenka môže byť kedykoľvek prerazená. Tu skutočne nahliadneme, aký bol tento neúprosný životný štýl a aký mal na nich vplyv. Úžasne spracované.

Vládcové nebes - Část čtvrtá (2024) (epizoda)

Niekoľko posledných epizód bolo ľahko jedným z najlepších seriálov, ktoré som videl, ale táto epizóda padla plochá, namiesto toho, aby divákom ukázala, čo sa stane s väčšinou zavedených obsadení, povedia im prostredníctvom niekoľkých zostávajúcich postáv. Veľké sklamanie pre seriál, ktorý si vybudoval sám seba okolo vytvorenia dramatického príbehu a jeho efektívnej implementácie s časom na obrazovke. Je to uponáhľané a lacný spôsob, ako sa zbaviť hromady vysokopostavených hercov a nahradiť ich ďalšími relatívne neznámymi; aj keď chápem, že niektoré postavy sa neskôr v príbehu opäť objavia, je veľkým sklamaním, že sa ich režisér rozhodol zatiaľ odpísať takýmto lacným spôsobom. Zatiaľ jednoznačne najhoršia epizóda.

Pach krve 3 (2009)

Som obrovský fanúšik série Wrong turn, wrong turn 1 a 2 boli čisté originálne gore, kým toto mizerné pokračovanie ukázalo Wrong turn 3, o tomto filme som ani nevedel, kým sa neobjavil ukážkový teaser, a to nie do kina, na DVD. Rozmýšľal som, prečo by takýto film išiel rovno na DVD. Tak som si tento film pozrel a bola to najhoršia sračka akú som kedy videl. Keď som si pozrel ukážku, vedel som, že to aj tak bude zlé, takže som to asi čakal. Herci, scény, prostredie, efekty to všetko bolo tak strašne urobené. Žiadni herci mi neprišli užitoční, možno to dievča a policajt, ale ani tí neboli až takí dobrí. A väzni, tí ma rozosmiali, hlavne scéna, kde sa bije väzeň a buran, tá scéna ma frustrovala a mal som chuť rozbiť televízor ísť do filmu a toho burana zabiť sám. Čo sa týka hlasu toho väzňa, skoro som mu nerozumel a prišiel mi fakt otravný. Efekty boli tak strašné, že to bol štandardný "domáci adobe efekt". Takéto efekty by dokázal vytvoriť aj amatér pomocou After Effects. Ako napríklad keď toho chlapa na začiatku scény podreže pasca a on sa rozkrája, efekty boli úplne CGI. Reálne je to až vtedy, keď prestrihnú záber kamery a zrazu je všetko skutočné. Film Kocka mal v úvode lepšiu scénu s rezaním a je veľmi starý, oveľa starší ako tento Na čo chcem naozaj poukázať, toto si nekupujte ani nepožičiavajte, je to strata drahocenných peňazí. Radšej ich miniem na charitu. Keď vojdete do videopožičovne a uvidíte tento film na poličke, povedzte si: "o pozri, to je ďalší mizerný film, ktorý natočili idioti". Ak si to chcete pozrieť, stiahnite si to, ako som to urobil ja, stojí to len za stiahnutie.

Pach krve 2: Cesta nikam (2007)

Wrong Turn 2: Dead End, očividné pokračovanie úžasného hororu Wrong Turn v štýle 70. rokov, v ktorom si zahrali krásna Eliza Dushku a Desmond Harrington (a ktorý som si prekvapivo veľmi obľúbil), bol asi môj najočakávanejší film vôbec viac ako dva roky, a to z mnohých rôznych dôvodov, preto som sa naň veľmi tešil a nemohol som sa dočkať, kedy ho uvidím. Avšak spoločnosti FOX trvalo celú večnosť, kým ho poriadne vydala, takže som čakal naozaj dlho, kým konečne vyšiel 09. októbra, no a po tom, čo som film konečne videl, môžem povedať len jedno - WOW, to čakanie stálo za to!", keďže film úplne prekonal všetky moje očakávania a ukázal sa ako jeden z najlepších hororových sequelov, aké som videl od čias Votrelcov a Evil Dead II. Film sa točí okolo skupiny šiestich účastníkov reality šou (máme tu hrdinku, černocha, vojenskú babu, vtipálka, pekné dievča, štetku a siedmeho účastníka, ktorý je veľmi brutálne vyradený v úžasnej a brutálnej úvodnej scéne filmu), ich producenta a moderátora, ktorých počas účasti v nízkorozpočtovej reality šou začne jedného po druhom zabíjať skupina chorých, nadržaných a odporne zdeformovaných inbredných vidláckych kanibalov, ktorí si z nich všetkých plánujú urobiť večeru. Na nešťastie pre vidiečanov však zvyšní súťažiaci a moderátor začnú bojovať o svoje prežitie, netušiac, že vidiečania majú s nimi a časťami ich tiel iné plány. Po zhliadnutí filmu musím povedať, že bezpochyby jedným z najväčších highlightov filmu je nádherná a talentovaná Erica Leerhsen (ktorú môžete poznať z nedoceneného Blair Witch 2 a skvelého remaku Texaského masakru motorovou pílou), ktorá je vo filme jednoducho úžasná a našťastie hrá najzaujímavejšiu a najsympatickejšiu postavu so smutným príbehom a je skvelé vidieť, že má skutočne poriadnu úlohu, keďže som si vždy myslel, že je silne nedocenená. Henry Rollins si tiež kradne celú show a vo filme nakopáva poriadne zadky a povedzme si to na rovinu -nie je nikto iný, kto by to zahral lepšie ako Rollins; ten človek je jednoducho génius a mal by dostávať viac takýchto úloh. Za zmienku stoja aj ďalší talentovaní herci: Texas Battle, Aleksa Palladino, Daniella Alonso (ktorá má v skutočnosti oveľa viac práce ako v The Hills Have Eyes II), Steve Braun, Crystal Lowe a Matthew Currie Holmes a musím povedať, že Kimberly Caldwell je vo svojej debutovej úlohe tiež skvelá a podáva výborný výkon v brutálnej úvodnej scéne filmu. Napriek tomu, že všetky postavy sú dosť stereotypné, skutočne vám na nich záleží (čo je v hororoch veľmi zriedkavé, keďže väčšina postáv v slasheroch je jednorozmerná) a musím uznať, že je dosť ťažké predvídať, kto prežije alebo zomrie, a to vďaka scenáristom Turimu Meyerovi a Alovi Saptienovi, ktorí vytvorili prekvapivo efektný scenár. Iste, sem-tam sa nájde pár dejových dier a gýčových hlášok, ale koho to zaujíma? Úžasná je aj réžia. Joe Lynch ako režisér odvádza vynikajúcu prácu a vďaka mnohým poctám iným filmom (vrátane Texaského masakru motorovou pílou, Evil Dead II, Votrelcov, Ramba, The Blair Witch Project; väčšinou ide o splatterové filmy z 80. rokov) a brutálnym scénam smrti (narážka: úvodná scéna) je určite jedným z dôvodov, prečo pokračovanie dopadlo tak skvele. A ako si Wrong Turn 2 vedie v porovnaní s originálom? Nuž, sakramentsky skvele, ak to môžem povedať. Vzhľadom na to, že originál je veľmi vážny, strašidelný a desivý, pokračovanie sa snaží byť pravým opakom - len jednoduchým, drsným, veľmi zábavným, bezmozgovým a brutálnym Splatter filmom, ktorý sa neberie vážne, a našťastie sa mu to darí. Je úplne odlišný od prvého dielu a čo sa týka kvality - oba mám rovnako rád, pretože sú úplne odlišné, ale rovnako úžasné. Taktiež sa nenechajte odradiť tým, že ide o direct-to-video film, pretože je to rozhodne najlepší straight-to-video film, aký som kedy videl, a len dokazuje, že niekedy aj malé, direct-to-video pokračovanie môže obstáť ako jeho predchodca, a dokonca aj samostatne. Takže celkovo - je Wrong Turn 2 úplne bezchybný? Nie, nie celkom. Je to dokonalý film? Nie. Ale je to vysoko zábavný, rýchly, zapamätateľný, krvavý a úžasný hororový sequel, ktorý odfúkne väčšinu hororov z roku 2007? Tak to je. Úprimne, naozaj nechápem, prečo to FOX poslal priamo na video a The Hills Have Eyes II do kín, keďže Wrong Turn 2 je o tony lepší a oveľa zábavnejší film. Skrátka, Wrong Turn 2 je jednoznačne najzábavnejší a najhorší hororový sequel, aký som kedy videl. Nie je bezchybný ani dokonalý, ale aj tak sa mi páči, takže ak naozaj hľadáte dôstojné pokračovanie s úžasnými hereckými výkonmi, skvelou réžiou, brutálnymi a vynaliezavými smrťami, sympatickými postavami a množstvom ďalších vecí, Wrong Turn 2 je potom určite správny ťah a úžasný horor, ktorý by ste si mali určite pozrieť! Vrelo odporúčam.