The Mandalorian - Kapitola 14: Tragédie (2020) (epizoda)

Konečně tolik chybějící dějový zvrat v sérii. Lokální nevýznamné bojůvky skončily, a najednou se dějí věci galaktického významu. Super přestřelka na mýtickém místě.

The Mandalorian - Kapitola 13: Jedi (2020) (epizoda)

Super lokace s pahýlama stromů a mlhy. Konečně něco novýho a ne po stopadesátý osmý Tatooine. První jedi v sérii to pořádně oživil.

The Mandalorian - Kapitola 12: Infiltrace (2020) (epizoda)

Ve čtvrtém dílu druhé série se vracíme na místo, odkud Mando v posledním díe první série odletěl. Stejná planeta, stejný lidi, stejný všechno. A s hrůzou si uvědomíme, že se za 4 díly nic podstatného nestalo : /

The Mandalorian - Kapitola 11: Dědička (2020) (epizoda)

Konečně nová lokace, přístavní město vypadá skvěle i ponure zároveň. Super bitevní akce na lodi! Nemyslím tý lodi na moři ale na tý ve vzduchu :D

The Mandalorian - Kapitola 10: Pasažérka (2020) (epizoda)

Po dvou dílech druhé řady.. koukám na to s dětma, líbí se mi to vizuálně i zvukově, je to takové učesanější než první řada zdá se mi. Souboj s drakem i s pavoukama napínavej, že jsem fakt čuměl. Ale to podstatný, děj, příběh, kam to celý směřuje, to je opravdu otázka jak tohle hodnotit. Mě vlastně nevadí, když není film přímočarý, nebo popisuje nějakou epizodní zápletku, která je vpodstatě bezvýznamná. Takový Pulp fiction je prostě soubor bezvýznamných historek, a jak to přitom funguje že? V řadě westernových filmů se taky vleče bezvýznamný příběh a podstatná je nějaká atmosféra pomalu ubíhajícího času. To by mi teda nevadilo, a tu atmosféru si náležitě vychutnávám. Problém je však v tom, že náš hrdina má pořád v baťohu toho baby jodu, má cíl hlavní mise přímo před ksichtem, ale pořád se vrhá do brutálně nebezpečných misí, který mu nejsou vůbec k ničemu, a kde toho jodíka může uplně s klidem zabít, a pořád ho tahá s sebou i na souboj s drakem (wtf). Prostě normálně by se s nějkým šerifem, když už zjistil že to není mandalorian, vůbec nebavil a jel si dál po svým. To samý s nějakou pasažérkou s vajíčkama. Takže najednu stranu mi to nevadí, je to prostě zobrazení běžného života bounty huntera, nadruhou stranu by to s tímhle nalezencem nikdy nepodstupoval, pokud má aspoň trochu zbylýho mozku po tom co o něj málem přišel na konci první řady. Místy chybí trochu ucelenější logika, například jsem nepochopil proč ty dva x-wingy, kteří Manda honili a chtěli ho zajmout, se vrátí a pomůžou mu postřílet pavouky, a nějak přiblble mu vysvětlí, že ho zatýkat nebudou, když jim ale Mando řekne ať mu pomůžou s rozflákanou lodí, tak to se jim najednou už nechce a odletěj pryč. Tak proč se tam vraceli??? Bylo jasný, že bez pomoci se odtamtud s rozbitou lodí nedostanou, takže to, že x-wingy odletěli, tím je prakticky odepsali na smrt a s pavoukama jim vůbec pomáhat nemuseli a neprodlužovali by jim utrpení pomalé smrti v mrazu bez zásob a  bez funkční lodi. No najednou loď nastartovali i když byla děravá jak titanik po havárce a odletěli sami... hm tak to mohli asi odletět ihned né? Chybí nějaký vtipný droid...

1883 (2021) (seriál)

Několik let čekám, až někdo zfilmuje podobnou osidlovací cestu přes velké pláně, protože jestli mě něco na historii usa fascinuje dodnes, je to právě první výzkumná výprava Lewise a Clarka (1804). Prostě ta uplně první dobrodružná cesta, prvních bělochů, při který netušíte jak bude dlouhá a kudy povede a co na ní objevíte a jestli se vůbec vrátíte zpátky. Víte jen, že na konci všeho, až přejedete ten poslední kopec, v zapadajícím slunci, uvidíte Pacifik. Konec objevování. Na Zemi už není místo kam by bílý člověk nevkročil. Řadu let mě tohle fascinuje tak moc, že jsem dostal neodolatelné vnuknutí stát na tom západním pobřeží usa, a koukat na zapadající slunce nad pacifikem, a mít ten pocit. Aspoň částečně zažít, bez té dlouhé úmorné a nebezpečné cesty, kterou si na místě pak zkusím nějak domyslet, jaký to bylo doputovat na konec světa. Letos se mi to vnuknutí splnilo, dojel jsem přes Golden Gate bridge do těch kopců a po stezce Ridge Trailu došel pěšky až k výhledu na moře, sednul si tam na kopci do písku, čuměl na západ, a byl to životní zážitek. Nekonečný moře, obrovský zapadající Slunce, klid, teplý vítr, a jen já s pacifikem. I toho kolibříka jsem potkal. Ale na zfilmování té cesty pochopitelně čekám dál. Nejblíž tomu zatím byl Revenant, a teď 1883 s daleko větší časovou stopáží, což zaručuje tunu látky.  Zároveň, ještě než vůbec začnu koukat, už vyčítám seriálu první podstatnou chybu, proč kurnik až rok 1883? Dávno po těch objevných cestách, dávno po občanský válce, která zabila veškerou zbývající romantiku, dávno po tom, co jsou všichni indiáni v rezervacích. 1883, vždyť to už stojí i Brooklynský most, všude vede železnice, druhá průmyslová revoluce na konci, elektřina svítí, právo a zákony usa už jsou dávno dopodrobna rozepsány a také aktivně a úspěšně vymáhány.. a podobných osidlovacích cest mají osadníci za sebou stovky, možná tisíce. Měli to dát někam do roku 1810-1820 aspoň. Chápu, že to chtěli využívat pro flashbaky do minulosti, a pro další vrstvení zmaru. Prvních pět dílů seriálu často zvedám obočí nad některými patetickými vztahy postav, nad umělostí některých scén, účesů, vybělených zubů, nad neautentičností. Proč to sakra není víc naturalistický.. Proč když se tam tak nahodile a bez vyšetřování zabíjejí na potkání kvuli pytlíku fazolí, v bohapustém prostředí, někomu vadí slovo fuck.. Elsa Jean je návyková, ale sem se prostě se svým úsměvem a modrým koloniálním oblečkem absolutně nehodí, ani kdyby tisíckrát prohlásila, že už z ní je opravdový kauboj. Ta holka měla být jiná, ne tak uměle hezká. Ale od pátýho dílu dál, čím dál víc vyvstává to podstatný, o čem to celý je, Ta Cesta. Líbí se mi tenhle dívčí western, Hltám vnitřní monology Elsy, záběry krajiny a užívám si to, kvůli čemu na něco podobnýho celou dobu čekám. Na zprostředkování té bezmála 3000km dlouhé cesty, přes všechny nejkrásnější místa světa, přičemž každé z nich by se dalo nazvat koncem světa, a dál chodit už netřeba. To celé projedete na tom nejpomalejším dopravním prostředku, jaký snad existuje. Když zapomenu na všechny ty neduhy, kterým se seriál jakožto médium prostě neumí vyhnout (kvuli lepší prodejnosti), můžu sklidem prohlásit, že tohle je osidlovací pioneer porno, jaký nemá obdoby a jen těžko se bude někomu dalšímu překonávat. : /

Sedmikrásky (1966)

Tenhle film asi nikdy nezestárne, protože v každé generaci, v každém století, se bude opakovat konflikt mladší generace se starší. Vtipné je, že co CHytilová ukázala jako velice absurdní chování mladých holek, lze dnes vidět běžně jako trochu silnější pubertu.. no posouvá se to :D Tenhle film je možné vykládat tolika způsoby, že je téměř nesmyslné o tom psát nějaké recenze na čsfd.

Top Gun: Maverick (2022)

Dávám 5 (90%), ale přiznávám, že to hodnocení je ovlivněné tím, že jsem to viděl v kině. Vizuální stránka je totiž dokonalá, a jak se jim podařilo natočit některé manévry letadel tak blízko u sebe to opravdu nechápu. Nutno podotknout, že film obsahuje naprostý minimum digitálních efektů (či spíš digi bordelu), či zmenšených modelů (jako v jedničcce). Takovýmu filmu snadno odpustíte i ne uplně silný motiv v podobě hlavní mise. Když si vzpomenu třeba na misi v Rogue One, tak v tomto ohledu Top Gun prohrává, selhává, nepřesvědčí mě, že se jedná o tu jednu životní misi, navíc je prostě logicky děravá a ještě ke všemu okopírovaná od Lucase. Finální akce mě však překvapila, nečekal jsem až takové dramatické rouzuzlení mise. Uvítal bych, kdyby bylo použito více soundtracku z jedničky, protože když se rozezní některé tóny z toho filmu , je nostalgie zaručená na 120%.

Top Gun (1986)

Tenhle film jsem jako dítě neměl moc rád, i když viděl jsem ho hodněkrát. Arogantní, nesmypatický postavy, přehrávané hezounství lvl 145%. Cruise jsem po tomto filmu neměl několik let rád, až později jsem poznal že to je opravdu kvalitní herec, a že to co se mi na něm strašně nelíbilo v top gunu, měl v roli zkrátka napsané. Na svou dobu se však jednalo o neuvěřitelně dobře nasnímaný akční film, odehrávající se navíc ve vzduchu. Dodnes nechápu jak se filmařům podařilo pro natáčení získat opravdové stíhačky, které byly tehdy ve výzbroji usa, a k nim samozřejmě i opravdové piloty, a taky jednu skutečnou letadlovou funkční loď... Z velmi profesionálního a plochého prostředi armádních pilotů však tvůrci ve filmu dokázali udělat pravý opak. Film to řádně opepřilo, ale s realitou to nemá moc společného. No přece se nejedná o dokument o amerických pilotech, že..

Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Vracím se k tomuto filmu po delší době, jelikož jsem si uvědomil, že filmy P.Weira mám opravdu rád. A vskutku, hodnocení mu můžu sklidem o dost navýšit, protože co je výborné na jeho ostatních filmech dokonale splnil i zde. Jenže zatímco na ostatních nebylo zoufale co kritizovat, tady to tak bez chyby není. Co mi vadilo nejvíc je na prvním místě R.Crowe. Tento neherec mi dokáže zničit dojem z filmu neskutečně. Nechápu jak mohl být tento nesympatický neherec tolik obsazován do všelijakých velkofilmů. Kromě toho jsem mu nerozuměl jedinou větu, kterou ve filmu řekl! Kdyby tam byl místo něj kdejaký Kevin Costner, dopadlo by to omnoho líp. Dál, vím že námořníci dost chlastali, a tak asi zapomněli co se stalo včera a co teprve před týdnem.. ale když se náš škuner už asi potřetí blíží k obávánému soupeři, zatímco předchozí dva střety dopadly katastrofálně, jelikož francouzská loď je výrazně lépe vyzbrojená a odolná a zkrátka větší, tak naši námořnící se neskrývaně radují, že konečně ty pancharty dostanou a mnou si ruce nad blížící se snadnou kořistí. Opravdu často nepochopitelný nastavování mindsetu posádky pro jednotlivé scénky mi připadalo neodpovídající realitě. Nebo již zmiňovaný R.Crowe se vítězně usmíval, když utíkal do mlhy před francouzskou lodí, s šibalským úsměvem na tváři, jak jim to neskutečně nandal, že si nechal kompletně rozstřílet loď a potom jako ubožák jen taktak utekl do mlhy. Zkrátka jakoby se fotbalisti v poločase šibalsky usmívali při odchodu do šatny, že prohrávají 0:3 a mají dva vyloučený hráče, protože my máme plán! Ha! Opravdu těch přešlapů tam bylo mraky.