Vetřelec (1979)

Ať si teď současný Ridley Scott točí co chce, pro mě to bude vždy režisér hlavně legendárních sci-fi Vetřelece a Blade Runnera. Vytvořit takhle hutnou atmosféru... Klobouk dolů. Každý krok Vetřelce po palubě jsem prožíval spolu s posádkou. Bál jsem se ho a vytáčel mě stejně jako Sigourney Weaver. Opravdová legenda, která diváka při té správné atmosféře dostane do kolen. Ať už kamerou, efekty, režijí, hudbou nebo čímkoliv jiným (protože zde je vše téměř dokonalé). Jasných pět hvězd. There is an explanation for this, you know.

Rychlí a zběsilí (2009)

Zatímco první díl série se mohl pyšnit "netakúplněstupidním" scénářem, dobře dávkovanou cool akcí a příjemnými postavy, druhý díl, už bez Vina, toho moc nenabídnul. No a třetí Tokio drift už byl prachsprostý recyklát a nebýt camea Diesela hodil by se task na DVD distribuci. Když jsem tedy poprvé slyšel o pokračování, vážně jsem se "těšil" na stupidní kravinu s inteligenční úrovní majitele Škody 120 včetně přilepeného umělohmotného spoileru. Naštěstí jsem se však spletl a mlátička Diesel, hezounec Walker a kočka Jordana zachránili hrůzostrašný scénář od propadáku... Zase se tak jednou jezdí nelegální závody v autech které mají blíže k Transformerům, než tomu co potkávám každý den na cestách, zase to všechno boucha, jikří (jak létající součástky tak vztahy), a je to prostě zase děsně kůl. A co na tom že některé záběry jsou vyloženě k smíchu (tunely na hranicích, závod pro Bragu...). Proč ne, bavit se, bavit se, bavit se. I like 20% angel, 80% devil.

Růžový panter (1963)

Jeden ze slabších "panterů". Zřejmě převážně tím, že postava koisaře Clouseaua ještě není ta hlavní a děj tak není postaven na geniálním Sellersovi. Jeho postava je tady až na čvrtém místě - což je škoda, která však byla později dostatečně vynahrazena. Takhle jde "jen" o obyčejnou krimi komedii, která je sice povedená, ale nemá v sobě nic extra zajímavého, čím by převýšila ostatní filmu tohoto žánru. Tedy tři průměrné hvězdy. Simone! Where is my Surété-Scotland-Yard-type mackintosh?

Piráti na vlnách (2009)

Po měsíční filmové abstinenci jsem se rozhodl pro Curtisovou novou komedii a šlo o správný tah. Režisér skvělé Lásky nebeské má totiž humor vyladěný na podobnou vlnu a Piráti si mě dostali. Ať už sebeparodující postavy, zlatá šedesátá, Sex, drogy & alkohol... Všechno do sebe zapadlo jak má. Škoda jen, že mi chyběla nějaká vážnější dějová linka, která by celkový dojem ucelila. Přesto však moc milá komedie u které se divák nejen parádně zasměje, ale, jak to Curtis umí, zahřeje po celém těle... Čtyři hvězdy a chlup k tomu. 'How about it?' How about this? Try and fuck your way out of this one Mark!

L. A. - Přísně tajné (1997)

Jeden z dalších důkazů, že i "nesfilmovatelná" předloha dokáže být po pečlivé práci dobře natočena. Hanson se věnoval dva roky psaní scénáře a vytvořil naprosto skvělou detektivku s lehkým noir odérem, plnou dýchající atmosféry 50. let, dějových zvratů a hlubokých postav. Kevin Spacey a jeho "cool" Jack Vincennes, Russell Crowe jako tvrďátk Bud White, správný a čestný Ed Exley alias Guy Pearce, reportér Sid Hudgens (Denny DeVito)... Každá z postav je tak lehce uchopitelná a dobře zapomatovatelná a i když je děj snímku relativně zamotaný, bystrý divák nebude mít problém a skvěle si jej užije. No a každopádně, skvěle to vypadá. L.A. 50-let se všemy klady i zápory tady dýchájí z každého záběru... Pro mě osobně tedy jeden z nejlepších snímku 90 let a nejlepší krimi od dob Chinatownu. Something has to be done, but nothing too original, because hey, this is Hollywood.

Artcity New York (2008) (TV film)

Jo, být tak umělec v New Yorku... Vystavovat v Chelsea, inspiraci čerpat v Sohu a bydlet v Brooklynu. Dal bych si říct...

40 let panic (2005)

R-ková komedie? Po úspěchu Nesvatbovích už nic nečekaného (a je to jen dobře). Apatow s Carellem totiž napsali parádní scénář plný "dospělého" humoru a stvořili "teen" komedii se 40 letým hrdinou (což zní absurdně). Každopádně první velká role Carellovi sedla na jedničku, stejně tak výborní jsou jeho kolegové, komici Paul Rudd, Romany Malco a Seth Rogen... Jo, v zásadě se snímkem nemám žádný problém. Možná trochu na škodu je, že zatímco první půlka je R-kově nespoustaná a pořádně "tvrdá", druhá polovina se už drží v otěžích žánru romantické komedie, což znamená že už to tak nešlape. Přesto 3-4 hvězdy, na a za geniální závěrný song dávám nakonec i tu 4tou You know what? I respect women! I love women! I respect them so much that I completely stay away from them!

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Je jen málo snímků, které po svém uvedení zaznamenaly tak masivní úspěch u diváků a kritiků a zároveň změnili kinematografii tak jako právě Star Wars. A přitom se jedná o tak jednoduchý příběh dobra a zla, natoćený za slabých 11 miliónů... Ale těch filmových efektů, ta rozmanitost kostýmů a masek (vzpomeňte například na bar na planetě), ta hudba Johna Williamse... Prostě pastva pro oči i uši. Dalším obrovským plusem Hvězdných válek jsou její postavy. Jasné definované archetypy - frajer Han Solo, "princ" Luke Skywalker, princezna Leia, roztomilý R2D2, bojácný C3PO a hlavně taky ztělesnéní zla - Lord Vader... Kdo by někoho z nich nemiloval a všechny si je nepamatoval? A to, že áčkoá kinematografie se po jejím úspěchu začala hodné orientovat na technické snímky bez silného scénaře... To byl jen přirozený vývoj člověka jež "se rád diví". Star Wars jsou tedy obdivuhodnou pohádkou a výletem do světa v galaxii far far away, která si musí získat snad každého diváka s fantazií. May the Force be with you

Gangy New Yorku (2002)

60 léta 19. století. Nejchudší čtvrť New Yorku Five Points plná žebráků, zlodějů a kurev, žije svým vlastním životem. Životem Martina Scorseseho, jež skoro ve třech hodinách složil velkolepou poctu "svému" městu. Citelně mu k tomu pomohla zejména skvělá kamera Michaela Ballhause a výkon Daniela Day - Lewise v roli Billa "Řezníka" Cuttera (který měl smůlu na společenský pŕesah Pianisty). Lewisovo charisma je cítit v každém záběru a kdykoli se na scéně objeví, krade si celou pozornost pro sebe. Mile také překvapil Leonardo DiCaprio, pro kterého jsou Gangy (a Catch Me If You Can ze stejného roku) přestupovou stanicí do dospělého herectví A třídy. Konečně. Co se týče námětu, je pravdou že tenhle plochý a relativně jednoduchý příběh na 166 minut nestačí. Naštěstí ho zachraňuje, zmiňovaná kamera a režie... Znovu se mi potvrdilo, že Martin Scorsese nedokáže natočit nějak výrazně špatný film. Od průměru film však odráží zejména přítomnost Lewise. Dicapria, Ballhause a štědrých 100 mega produkce přetavených zejména do masivní výpravy. Mulberry Street... and Worth... Cross and Orange... and Little Water. Each of the Five Points is a finger. When I close my hand it becomes a fist. And, if I wish, I can turn it against you.