• Thriller

Legenda o vášni (1994)

Poctivý epický snímek, obsahově sveřepý a velmi intenzivní, zároveň však bez zbytečného sentimentu a herecky bravurně zahraný. Technicky pak brilantní a audiovizuálně naprosto strhující.

Život je krásný (1997)

Podmanivá výtvarná stylizace, typicky evropsky laděné exteriéry, příjemné herecké osazenstvo, výrazná hudební složka - toto všechno je jedním slovem skvělé. Co se obsahové stránky týče, tak tam už si Benigni tak jistý není. Přesto jeden z klenotů filmové Evropy.

Santa je úchyl! (2003)

Scénář je vzácně tupý. Příběh nikam nespěje, jednotlivé scény moc vtipné zrovna nejsou a jestli se to mělo všechno dochutit tou vulgárností, tak to není úplně to pravé ořechové.

Cena za něžnost (1983)

Brooks umí bravurně vykreslit lidské příběhy - kamarádství, láska, rodina. Skvěle vede herce, kteří tady předvádějí vyjmečné hereckcé výkony. Zub času se na snímku trochu podepsal a některé situační scénky nejsou tak in, jako byly před 20-30 lety, ale pořád je to velmi trefné a dostatečně komplexní.

Stepfordské paničky (2004)

Atmosféra je nijaká, technické zpracování je velmi nevyrovnané a film jako celek působí prostě "divně". Oz totiž dané téma podává s takovou dávkou tuposti a režijní indispozice a herci tak šíleným způsobem přehrávají, až hrůza.

Neprůstřelný mnich (2003)

Mohla to být solidní akční pecka se slabým příběhem, mohl to být takový ten "chytrý" akční film a mohlo to klidně být relaxační béčko. Ovšem jediné slovo, které mě po zkončení napadá, je: nesmysl. Okaté počítačové "matrixovské" vychytávky, špatný střih, zmatená kamera. Herecky průměrné, přitom potenciál velký.

Dracula (1992)

Vizuální stránka filmu je úchvatná. Coppola si pohrává se stíny, kulisami, kamerou, nasvícením, jednou stříhá rychleji, jednou zase dává důraz na pomalé snímání detailů. Tohle všechno dělá výsledný dojem z filmu kladný. Režisér má tenhle film pevně v rukou a jeho silně invenční styl režie a silná vizuální stylizace filmu je hlavní deviza. To však nic nemění na tom, že jak už to u Coppolových filmů bývá, nudil jsem se.

Osamělý mstitel (2003)

To nejlepší na celém filmu byla pravděpodobně ta úvodní minutová sekvence s titulky. Vypadalo to zajímavě. Slibovalo to napínavou kriminální podívanou. Ovšem výsledný efekt je poměrně slabý. Děj je chaotický, jedna nelogičnost se kupí za druhou, celé to působí jako směska více žánrů.

Ponorka (1981)

Každá postava ve scénáři má svojí hloubku a každá hraje ve filmu menší či větší, avšak podobně klíčovou roli. Vynikajícímu výsledku také dopomáhají skvělí herci. V hlavní roli kapitána exceluje Jürgen Prochnow, který bohužel svojí tak slibně rozjetou kariéru utopil v béčkových vodách. Petersen natočil atmosferický film, který je v rámci žánru zřejmě dodnes nepřekonán.

Hledání Země Nezemě (2004)

Po Plesu Příšer bych na Marca Forstera hledal úplně jinou škatulku. Nicméně překvapil otevřenou "pohádkou" s perfektní atmosférou a vynikajícím vedením herců.