• Thriller

Město bohů (2002)

Vyjmečné mistrovské dílo, které se dočká skutečného uznání možná až po několika letech. Brazilská "národnost" tohoto filmu je z něj cítit doslova v každé vteřině. Tvůrci se oprostili od typického klišovitého příběhu a servírují nám drsnou realistickou jízdu, kde vidíme krutý život v těch nejdrsnějších čtvrtích Ria de Janeira. Formální stránka je dokonalá. Fantastická ruční kamera, brilantní střih a zvuk. Herci (pro mě neznámí) hrají skvěle a režie je ještě lepší.

Mission: Impossible II (2000)

Fantasticky natočený akčňák od mistra nad mistry Johna Woo. Děj není podstatný a zápletka sama o sobě je prakticky vycucaná z prstu a to se všemi nelogičnostmi a scénáristickými kiksy, co k tomu patří. Akce je ovšem natočená tak dokonale, že se nedá jinak, než všechny negativa odpustit. Woo má neuvěřitelný cit pro obraz a barvy (Sevilla, záběry v poušti, přestřelka v BioCyte). Neujde mu žádný detail a dává si záležet způsobem nevídaným. Ukázkou precizně provedeného řemesla je pak přestřelka v patrové budově, která je jednoduše dechberoucí. A to nejen svou dynamikou, ale vůbec celkovým vizuálním pojetím (jiskry, nasvícení, kamera). V tomhle je Woo skutečně nejlepší a to je hlavní lákadlo filmu. Jako druhá a třetí věc, kvůli které dávám plný počet, je jednak geniální atmosferická hudba a dost možná jedna z nejkrásnějších žen jakou jsem kdy viděl.

Tajemství loňského léta 2: Rok poté (1998)

Velmi slabý odvar už tak průměrného prvního dílu. Typická jednoduchá naháněčka s vrahem v kápi. Plné klišé, předvídatelné a herecky jen průměrné. Kulisy se hodně odflákly a ani ty vraždy nejsou zrovna excelentní. Velká nuda.

8 MM (1999)

Temný a relativně drsný (v rámci hollywoodské produkce) snímek ukazující temné stoky velkoměst, duševně choré perverzáky, vrahy, úchyly a tradičně toporného Nicolase Cage. Není vyloženě zlý, ale jeho herectví jednoduše neoslní a nezachrání to ani Breitlingy, které má na ruce po většinu času. Několik scén příjemně pocuchá nervovou a trávicí soustavu (geniálně vyšponovaná je závěrečná scéna s hudbou) a potěší slušně atmosférické zobrazení podsvětí se vší svojí špínou a tragičností. O převrat se věru nejedná, ale na druhou stranu Schumacher už natočil několik sraček první třídy, takže buďme rádi, že to dopadlo takto.

Úplné bezvětří (1989)

Klasika. Na minimu prostoru maximum muziky. Charizmatický Neill, dravec Zane a pohledná Nicol Kidman, pro kterou tento film znamenal fenomenální začátek hvězdné kariéry.

Maximální riziko (1996)

Tady není moc co řešit. Průměrný film prakticky ve všem co se dá zmínit. Akce, děj, herci, závěr, kulisy, střih. V podstatě jen další žánrová rutina. Nicméně stále lepší, než poslední filmy mistra karate. Zde je alespoň stále solidní drsňák který umí nakopnout a nezkouší jiné, jemu tak nesedící styly (komedie, syrové drama). Maximální riziko se dá dokonce vidět i vícekrát (Natascha).

Fenomén (1996)

Téma je sice zajímavé, celistvé - dozvíme se důvod/příčinu Travoltovy psychické změny, avšak pořád mi tam nesedí to záhadné "osvícení", které se stane úplně náhodou za měsíčního svitu. Jinak ale dojemný a inteligentní film pro pohodové chvíle, potažmo normální chvíle, které bez problému pohodovými udělá. Ke konci trochu sentimentální, ale dá se to ustát. Travolta totiž hraje výtečně a jeho postava je natolik plastická, že místo aby člověk kroutil hlavou a nevěřil vlastním očím, spolkne mu love story i s navijákem. Své plus má i velmi hrubý hlas Kyry Sedgwick, která je jako na venek drsná "venkovanka" v kontextu s místem kde se film odehrává mnohem přitažlivější, než spousta jejích krásnějších a vypiplanějších hereckých kolegyň.

Vyjednavač (1998)

V rámci americké hrdinské akce poměrně uvěřitelné dílo - minimálně co se dějové stavby týče. Spousta sympatických herců ve svých typicky chlapských rolích (Morse, Spacey, Jackson, Walsh apod.) doplňují dobrou akční story se solidním spádem a typicky atraktivním hlavním tahounem - správňákem falešně obvyněným. Velmi zajímavě je podaná práce vyjednavačů. Mezi Jacksonem a Spaceym to jiskří skvěle. Nechybí scény, kterým člověk tak úplně nevěří a které jsou do snímku našrobouvány násilím, ale jinak je to solidní akční jízda.

Poslední zůstává (1996)

Při sledování tohoto prapodivného kousku si člověk nemůže odpustit srovnání s filmy slavného Quentina Tarantina. Hill nám servíruje jednoduchý příběh drsného ostrostřelce hýřicího hláškami s takovou nadsázkou, až se tomu místy věřit nechce. Na jednu stranu krvavé přestřelky, na stranu druhou suchý humor a spousta zábavy. Nepřekonatelný je i Walken v roli bájného střelce Hickeyho. Nepříliš známá legenda s kterou ale Hill relativně zabodoval a Willis upevnil svou pozici filmového drsoně.

Polibek draka (2001)

Jet Li se umí neskutečně ohánět i bez tun digitálních efektů a různých pomocných berliček a zrychlovaček, kterých jsme viděli v jeho filmech až dost. Polibek draka má naštěstí evropský nádech a je to zatraceně znát. Od stylu akce, po výběr lokací (Paříž). Je tu všechno co by měl správný akčňák mít. Luxusního záporáka, sympatickou krásku, klaďase jak se patří a hlavně strhující akci, které je skutečně hodně a natočená je výtečně. Živě, dravě a bez kompromisů. V rámci jednohubek a jednoduchých akčních filmů fantastická zábava.