• Thriller

Forrest Gump (1994)

Jeden z nejkrásnějších a nejpoetičtějších filmů všech dob. K tomu ještě Robin Wright Penn, kterou jsem si tímhle filmem nehorázně oblíbil, skvělý Tom Hanks a výtečná hudba. Film plný filozofična a myšlenek.

Batman a Robin (1997)

Oproti prvním dílům z toho režisér udělal jen směšnou frašku s dobrými triky a hvězdným obsazením. Atmosféra je pryč a temnost taky. Děj je pro smích, ale na druhou stranu George Clooney je ok, O'Donnell mě osobně v roli Robina sedí a je tam taky krásné ženské duo Thurman, Silverstone. Schumacher tuhle Batmanovskou serii nicméně téměř zabil.

Zorro: Tajemná tvář (1998)

Dynamická režie, nadupaný příběh, ďáblesky rychlé tempo, krásná staromódní atmosféra, výtečné kostýmy a kulisy, neskutečně precizně nasnímané souboje a akční scény, výborně namixovaný zvuk, ladná kamera, působivá a atmosferická hudba Jamese Hornera, krásná romantika, celková dospělácká vizáž snímku, bleskový střih, charismatický Banderas, nekompromisní záporák Wilson, zosobnění krásy Catherine Zeta-Jones a navrch sám velký Anthony Hopkins, jehož mám právě tady nejraději. Mám pokračovat ? Srdcová záležitost a přesně ta úchvatná hollywoodská zábava devadesátých let, která mi navždy přirostla k srdci.

Matrix Revolutions (2003)

Přihlouplých dialogů konečně ubylo a přišla pořádná adrenalinová akce, která svým drajvem diváka zarve do sedačky. Bitva o Zion je úchvatně natočená. Nesmí chybět nazelenalé kamerové filtry a typický vizuální rukopis Wachovských. Don Davis odvádí stoprocentní práci a skládá svojí nejlepší hudební kompozici. Těžko Revolutions nějak hlouběji srovnávat s díly předešlými, které tvořili jen jakýsi opěrný bod pro závěrečný díl. Největší, nejmonstróznější a nejrozmáchlejší z celé trilogie. Završení jak se patří ve velkém stylu.

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Síla a vize temné budoucnosti je nenávratně pryč, avšak řící, že to Mostow podělal - to je taky trochu silná káva. Přece jen tady máme stále fantasticky nasnímanou akci, sympatického obstarožního T800 v podání Arnolda Schwarzeneggera a stroj na zabijení alias Kristannu Loken. Ta se mi na celém filmu líbila snad nejvíce. Furlong tu dost chybí, avšak Stahl ho vcelku důstojně zastupuje. Celý snímek se nese v akčně/komediálním hávu. Občas to prospěje, občas to ruší. Každopádně to není tak tragické, jak se čekalo. Jediná skutečně atmosferická záležitost je tak konec.

Schindlerův seznam (1993)

Největší film Stevena Spielberga a jeden z nejvetších všech dob.

Protiúder (2002)

Ohrané téma, nicméně pro Davise mam slabost kvůli Uprchlíkovi. Prostředí je exotické a Schwarzenegger obstojný. Navíc je znát, že se nešetřilo na technické stránce filmu, takže lze když už ne vnitřek filmu, docenit jeho zevnějšek.

Cesta do zatracení (2002)

Atmosferické, artové a relativně studené. Aneb Gangsterka podle "učitele" Sama Mendese.

Solaris (2002)

Lovestory téměř bezeslov uprostřed vesmíru, která svými koráby uprostřed nicoty připomíná 2001 Vesmírnou odysseu. Dá se to zvládnout, ale musí na to být nálada.

8. míle (2002)

Brutální a neskutečně živočišný film, kterému dominuje akusticky a rytmicky skvěle zvládnutá hudba a fenomenální sexuální scéna mezi Brittany Murphy a Eminemem. Již zmiňovaná divoška zde předvádí výkon na Oscara a překvapivě i hodný kluk "Rabbit" nehraje na jeho hereckou prvotinu vůbec zle. Hanson točí protřele a díkybohu za něj. Drsné a špinavé kulisy Detroitu, depresivní šero a tvrdí hoši. Ne tohle není žádné rodinné klišé. 8 Mile je vyzrálý film o boji člověka s vlastním nitrem, o touze dokázat, že je něco víc. Rocky nového milénia. Efektivnější, dráždivější, dynamičtější, uvědomělejší a za několik dekád naprosto stejně nostalgický. Skoro plný počet.