Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Vlastně neskutečně hloupý a děravý příspěvek do kategorie transformované pohádky pro dospělé. Ale narozdíl od Červené karkulky a Sněhurky krátký, svižný a se super úvodními titulky.

Kandidát (2013)

Výborné z řemeslného hlediska (kamera, střih, využití hudby, vizuální zámlky), podstatně horší na rovině realizace scénáře, dramaturgie a herců. Silný a nosný motiv politické kampaně s přesahy do minulosti (klipovitý sestřih přípravy a realizace kampaně je nejlepší částí filmu, bohužel však dohromady zabírá jenom asi 15 minut) rozmělňuje dvojice rádoby vtipných a satirických techniků komentujících kampaň, Lambertův život a politickou a společenskou situaci Slovenska.

Kick-Ass 2 (2013)

Fandovský pokus navrátit oblíbené postavy zpátky na plátna, avšak bez Matthew Vaughna a momentu překvapení. Pokus o paralelní rozvíjení linií Mindy a Davea končí tím, že se film rozpadá na dvě samostatné části, které se pak za pomoci několika berliček horkotěžko spojí. Nejvíce mě mrzelo, že postavy se mnohdy chovaly nelogicky a divně (sám Dave, Marcus...). Pořád ale zůstává Mindy alias Hit-Girl (Zabíjačka prosím ne, spolu s Nářezem a Nařezávačem to zní jako banda zaměstnanců řeznictví), jejíž linka superhrdiny naruby je jediná, která mě i průběžně bavila, i s celým tím teenagerským jucháním. Pak mě opravdu bavily titulky Franty Fuky, které občas vyzněly úchylněji než původně zamýšlený význam. Ale převažujícím dojmem je zklamání, a to i přesto, že jsem vlastně nic nečekala a věděla jsem, že wow efekt jedničky se opakovat nemůže. PS: Spinoff o Hit Girl však pořád chci!

Mama (2013)

Zajímavý atmosférický horor o dvou vlčích dětech a nesmrtelné mateřské lásce je založený na náznacích zla a vzrůstajícím znepokojení. A příjemně jsem se při sledování opravdu necítila, navzdory obsazení Nikolaje Coster-Waldaua. V závěrečných patnácti minutách však bohužel mění žánr a stává se tak trochu v Mrtvou nevěstou Tima Burtona. (A trošku vyhrožuje sequelem.)

Něžné vlny (2013)

Nostalgická, poetičtější verze Vyprávěj, která vyniká v jednotlivých epizodkách, ale vůbec nedrží pohromadě jako celek. (5/10)

Philomena (2013)

Film Philomena, stejně jako jeho hlavní hrdinka, vypadá, že tíhne k reader's digest melodramatu o padlé ženě a jejím ztraceném synovi. Ve skutečnosti překvapila, je však podstatně chytřejší i emotivnější, než se na první pohled jeví. Navíc Judi Dench v hlavní roli dokazuje, že je stále královnou.

Plán útěku (2013)

Lock Up - Donald Sutherland + Arnold Schwarzenegger + superloď = Escape Plan

Stážisti (2013)

Dvouhodinová reklama na Google, standardní komedie Owena Wilsona a Vince Vaughna s vymazlenými závěrečnými titulky.

The Starving Games (2013)

Ha-ha-ha, přebírání celých scén a kódů, pitomé vtipy za hranici v kusu a neinvenční naplácání blockbusterových postav do jednoho mišmaše ještě nedělají dobrou parodii. Jedna hvězda je za fórek s Avengers.

Thor: Temný svět (2013)

Tom Hiddlestone si krade veškeré scény, ve kterých se vyskytuje, pro sebe a strhává na svého Lokiho mnohem více pozornosti, než na hlavní postavu Thora, který jako "ten správný sympaťák s kladivem", nemá šanci na moment překvapení. Druhý Thor je mnohem zábavnější než Branaghův origin a s bratrským popichováním na Asgardu vyváží i nudnější pozemské pasáže a neoriginální elfí záporáky.