Imaginárium Dr. Parnasse (2009)

Londýn z úhlů, jaký jej znají jen opilci a bezdomovci kontra kouzelné světy za zrcadlem, plné barev a kontrastů krásy a ošklivosti. Piktoreskní postavičky a postavy, působivý Mr. Nick, geniální scénky proti spoustě nedořečeností. Terry Gilliam dotáhl jeden ze svých prokletých projektů do konce se ctí, šikovnou kličkou ve scénáři udělal z postavy Tonyho muže mnoha tváří, přičemž typologie herců pro jednotlivé tváře se vydařila na výbornou. Z Lily Cole jde až strach a Tom Waits se se ctí může postavit vedle největších ďábelských velikánů - jejich společné tango je až... Damn... I won! ...mrazivé. PS: Marketing zase zafungoval na výbornou, protože lidé, kteří šli na dalšího Johnnyho Deppa, případně poslední film Heatha Ledgera vstávali ze sedaček povětšinou otráveně, neb o především Tonym ten film rozhodně nebyl. Spíš o velké představivosti Terryho Gilliama.

Gamer (2009)

I videoklipní střih a kamera by měly mít své meze. To je první věc, která mě v souvislosti s Gamerem napadla. Hned za ní následovalo velké WTF?!?! Úchylné varování pro zanícené pařmeny? Nebo prostě jen film, který se vyžívá v úchylkách všeho druhu? MCHalla jsem si takřka neužila, Gerald Butler to nespraví, je přece jen loutka tažená scénářem a režisérem. A ten koncept tady už taky jednou byl.

Sherlock Holmes (2009)

Sherlock Downey - opravdu podivínský gentleman s vysokou inteligencí a asociálními sklony + Watson Law - za všech okolností akurátní doktůrek, který se ale nebojí ohánět zbraní = vynikající dvojka / Mark Strong - úlisný záporák s nádechem nadpřirozena --> Efektní zpomalovačky, hračičky, mlha, filtry, opravdu šibeniční humor (nevím proč jsem si vzpomněla na Nehodu MaryJane). Všechno ostatní ustoupilo samotné personě Holmese, takže nejzapamatovánihodnější scénou se pro mě stal rozhovol Holmes - Watson na provázku. Ritchie zjevně vyznává heslo: Když už digitální triky používám, tak ať si jich všimne opravdu každý. A jakkoli mi Zimmer na samostatný poslech připadal otravný, po filmu budu básnit, jak do filmu hudba přesně zapadá.

Drive (2007) (seriál)

Po prvním dílu nezaujalo. Uložit k ledu na dobu neurčitou.

Láska za časů cholery (2007)

Nemůžu říct, že bych Marquézovu předlohu přečetla jedním dechem, ale magično a osudovost na mě dýchaly z každé její stránky. Bohužel Marquéz souhlasil, aby se dané látky ujal brit, který se v poslední době potácí v tvůrčí krizi. Z filmu nejde cítit vůbec nic, leda tak odpor k Florentinu Arizovi a jeho avantýrám, protože žádná z jeho milenek nemá prostor ukázat se taková, jaká je.Casting se a/ nepovedl, b/ tuny makeupu příliš nenapomáhají realističnosti. Film z Kolumbijského prostředí v angličtině? Proč ne? Ale proč musí postavy užívat děsivý španělský přízvuk, psát v angličtině, přičemž některé místní nápisy jsou španělsky. Taková schizofrenie se jen tak nevidí. Naprosto se vytratila ohnivost předlohy a byla nahrazena unylostí. Především Fermina je nejen ošklivá, ale absolutně nijaká, nechápu, že by ji někdo dokázal milovat 53 let. Navrhuju remake, pod vedením někoho z mexické trojky Cuarón, Iňárritu, del Toro. Každý z nich by do tohoto filmu dal víc vášně a života, což by dokázal i režisér Esmeraldy, ale o tom už jiná.

Ve jménu krále (2007)

Pokud se nemýlím, jedná se o prvního Bolla, kterého jsem dokoukala do konce a kterého jsem ke zhlédnutí dobrovolně vyhledala, především kvůli hereckému obsazení, které vypadalo jakse u Bolla celkem časté, výborně. No, přežila jsem, ačkoli jsem upřímně řečeno místy neměla přehled o tom, co se na tom plátně sakra děje, například: Kdo byly ty cool amazonky a o co jim šlo?. Navíc jsem měla pocit, že koukám na levnější a ne zcela obratnou napodobeninu LOTRa, především ty nájezdy kamery jsou prakticky totožné, takže jsem jen čekala na to, až se vedle Gimliho objeví Legolas a Aragorn. Nedorazili, ale přítomná herecká sebranka si vystačila... Závody v přehrávání skončily nerozhodně pro velkou konkurenci, ačkoli Jason Statham se ani nenamáhal hrát, natož přehrávat. Jeden výraz na jeden film přece stačí. Královský hrad mi připomínal hodně levnou počítačovou hru, lesík byl mile neexotický (asi proto mě vyděsily ty amazonky). A Blind Guardian v titulcích působili jako pěst na oko po té divné a do scén nepadnoucí hudbě (ve které se ze Skalds and Shadows neobjevil ani jediný kratičký motiv.)

Castle na zabití (2009) (seriál)

Zábavný seriál pevně rozkročený mezi spisovatelskou praxí a detektivní prací. Mezi ústřední dvojicí to jiskří, Fillon aka Castle je neodolatelně šarmantní, případy jsou řádně zapeklité a nikdy není úplně všechno jisté... a já se nemůžu dočkat další epizody. Přidávám pátou za českou epizodu s velice nezřetelným : "ubocha eliška" a krásnou reminiscenci na Firefly v haloweenském díle.

Malý Herkules (2009) odpad!

Napůl jsem poslechla Františka Fuku. Prozkoumala jsem 3D efekt ve 2D. Prožila jsem úchvatné epické dobrodružství. A stále jsem si říkala, jak by bylo krásné natočit si 3D domácí video, neboť kamera a herecké výkony byly na hranici home production. Speciální dík za Heru, díky ní se mi i Hulk Hogan zdál snesitelný.