• Fantasy

S láskou Vincent (2017)

Chňapl jsem po cestě z práce burgr ve stánku, spolykal ho za běhu na nejbližší tramvaj, vyřídil mezitím pár hovorů a tak akorát na čas dorazil do kina. Když před typického velkoměstského člověka s uspěchaným životem předložíte dílo takového formátu, nevyhnutelně v něm bude alespoň v koutku hlodat, kde na to ti lidi berou ten čas. Statisíce člověkohodin malířské práce... Styděl jsem se za sebe. Jedinečné provedení filmu je totiž tak dechberoucí a v dobrém smyslu originální, že jsem se po většinu času nemohl soustředit na nic jiného a jen se kochal těmi animovanými malbami. Snímek je skutečnou poklonou zesnulému mistrovi. 80 %

Čtverec (2017)

Korunní snímek severských filmových festivalů je náhledem do specifického prostředí moderního umění - do všech těch expozic, o nichž zasvěcení pějí nekonečnou chválu a vyzdvihují přitom silné otázky, které prý dílo svou existencí vyvolává, zatímco běžná masa jen nevěřícně kouká a doufá, že to uklízečka večer pozamétá. Takový je však i snímek sám - moderní umělecky vybroušený skvost, se všemi klady i zápory, které s sebou moderní umění nese. 60 %

Alenka v říši divů (2010)

Rozhodl jsem se prostě podívat na film. Bez sledování trailerů, bez čtení komentářů... a byl jsem dost příjemně překvapený. Hudba, kterou bych si rád poslechl ještě jednou, pohádkové postavy každá se svým vlastním výrazným a nezapomenutelným charisma... a hlavně Alice. Alča je prostě přesně taková, jakou jsem si ji představoval - tak trochu jiná, tak trochu přímočará a tak trochu snílek. Jen za ni samotnou musím dát půl hvězdy nahoru. Nedalo mi to a musel jsem vypátrat, kdo je autorem něčeho tak povedeného. No jo, Tim Burton, to jsem si mohl myslet... 80 %

Bufo Alvarius (2017)

Na první pohled dechberoucí audiovizuální výprava skupiny psychonautů, kteří se vydávají prozkoumat nejhlubší nitro psychedelického vesmíru. Zážitky s intenzitou mimo naši představivost, které pouhými slovy nelze předat. Opojná extáze, kterou má málokdo šanci zažít... A pak se z toho proberete a uvědomíte si, že je to jen banda lidí, kteří si dali nadmíru silný matroš, a ten jim řádně rozjebal mozek. 40 %

Telefonní budka (2002)

Vřele doporučuji všem, kteří touží mít doživotní fobii z náhodně vyzvánějících telefonních budek. 90 %

Sámská krev (2016)

Stejně tak jako většina ostatních (čest výjimkám) ani já nevím přesné historicko-kulturní nuance vztahů mezi Laponci a Švédy. To však nebrání tomuto snímku, aby na nás bez větší snahy o vysvětlení problému vyklopil pořádný kýbl emocí. A tak jen sedím a pozoruju, jak se ostatní nechávají unášet nabídnutou emocionální vlnou a předstírají soucit a pochopení. Jako bylo to fakt pěkné, jen nevím, co to bylo. 50%

Muž jménem Ove (2015)

Na první pohled vypadá Ove jako obyčejný bručivý podivín, který má zřejmě příliš mnoho volného času, postupně se však odkrývá to, co zřejmě žádný soused nevidí - že Ovova nabubřelost ve skutečnosti pramení z jeho bolestivé minulosti. Ať už je jeho lehce natvrdlé mládí doprovázené pytlem smůly dostatečně ospravedlňující pro jeho současnou jedovatost nebo ne. Překvapivě dobře vyvážená kombinace humoru a emocí, která jak rozesměje, tak zahřeje na srdci. Přestože mi ale snímek přijde objektivně dokonale provedený, musím mu udělit nízké hodnocení. Protože se prostě nerad koukám na neschopné lidi. 60%

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

"We see Jack on land in London jumping from carriage to carriage, which is very exciting." No it's not, Rob. It's pretty boring. Zamotané a přeplácané situace, kdy jsem si občas už nebyl jistý, kdo proti komu bojuje, laciné CGI a samozřejmě děj, při němž si můžeme dovolit naprosto cokoliv, protože to je fantasy komedie, tedy žánr bez hranic, žejo. Ostuda celé série. 40 %

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

What shall we do with the cursed pirate? Dokonale děsivá skladba. A dokonale děsivý Salazar. Trailer sliboval kvalitní pokračování pirátské série a i přes mé počáteční váhání vzhledem k tomu, že se jedná už o pátý (?) díl, jsem nakonec vlastně nebyl zklamaný. Úvodní vyloupení banky byl docela povedený nápad, čarodějka Shansa působila přesvědčivě a vlastně i samotná Carina zaujala svou rolí vědkyně uprostřed středověku. Na můj vkus tam však bylo trochu moc postav (Barbossa? Elizabeth?), děj byl trochu zamotaný, některé události byly trochu okaté a některé filmové efekty byly trochu přehnané. Celkově to na mě tedy působilo více jako komedie / pohádka, než akční reálné fantasy s prvky humoru, pro které jsem si původně přišel. 70%

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Předně, jsem opravdu velmi rád, že se snímek nepokouší být žádným dalším rádoby navázáním na příběhy z Bradavic, jen těží z myšlenky skutečného čarodějného světa. Myšlenka jako taková je tedy zajímavá a určitě bych ještě nějaký film z podobného prostředí rád viděl - jeho potenciál ještě rozhodně vyčerpaný není. Na druhou stranu mě ničím významně tohle konkrétní provedení nezaujalo. V několika maličkostech potěšilo, v několika zklamalo. Překvapivě průměrný kousek. 50%