• Fantasy

Útěk do divočiny (2007)

První půlka hlavní dějové linie je klasickým příběhem o tom, jak šel Honza do světa. Poměrně běžný příběh muže, který má v jisté počáteční fázi svého života přirozenou potřebu poznat skutečný svět. Ono ani druhá půlka, jeho výprava na Alijašku, není opět ničím neobvyklým, jen ji oproti první polovině již schvaluje méně lidí, protože méně lidí věří v autorův zdravý rozum. Opět srovnatelné s mnohými vyznavači nejrůznějších nebezpečných sportů a jiných adrenalinových výzev. Shrnuto a bez růžových brýlí se tedy jedná o příběh naivního člověka s extrémistickými sklony. Proč ne, příběh o někom, kdo se nebojí posouvat hranice a něco dokázat, může být bezesporu zajímavý i poučný. Výtka, kterou však k tomuto filmu mám, tkví právě v oné do očí bijící naivitě hlavní postavy. "No fucking watch, no map, no axe, no nothing. Just be out there in it. You know, big mountains, rivers, sky. You're just living, man. You're just there, in that moment, in that special place and time." Člověk, který si v hospodě u piva maluje romantickou dovolenou uprostřed společností nepolíbené Alijašky, nakonec při první příležitosti pokrytecky zaleze do opuštěného rezavého autobusu a několik měsíců si vaří rýži. A když se jeho zásoby rýže vyprázdní, tak se rozhodne s knížkou podívat okolo a při první příležitosti se otráví a umře (spoiler alert). Protože Alijaška je jedním z nejdrsnějších míst na zemi, kde zemřít je neuvěřitelně jednoduché. A protože teprve až se běžný bohatýrský synáček vymaní z nenáviděných spárů společnosti, tak si uvědomí, že právě ta společnost je obrovský dar několika set generací předků, díky kterým máme nemocnice, obchody s jídlem, oblečení a teplý domov. Hodnotu celého toho sociálního zázemí, které nám umožňuje ráno vstát z vyhráté postele a dát si kávičku, si jednoduše stejně jako Kryštof nedokážeme uvědomit, dokud o ni nepřijdeme. Skvělá hudba. Obsahově perfektní. Vše až na naivního synáčka, jehož žalostný příběh prostě přes svůj žaludek nedokážu přenést. 60%

Brexit: The Movie (2016)

Klasické propagandistické video. Velká škoda. Chtěl jsem se dovědět něco víc o fungování Evropské Unie, nedověděl jsem se nic. Přestože každé rozhodnutí má své klady i zápory, v celém filmu není téměř ani zmínka o tom, jaké jsou současné výhody setrvání v EU. Není tam ani zmínka o tom, proč Velká Británie kdysi do EU vstoupila v prvé řadě a proč argumenty pro tehdejší členství už nejsou v současné době relevantní. Hlavním tématem, které prochází skrze celý film, je heslo "EU je špatná". Ve skutečnosti je však pro brexit naprosto irelevantní, jaká EU je. Podstatné jsou pouze dvě věci: výhody a nevýhody členství v Evropské Unii, popř. výhody a nevýhody vystoupení z ní. Nakonec, dokument celkově není nijak pořádně rozložený do témat ani strukturovaný, argumenty nejsou nijak podložené. Je to jen taková jednostranná snůška názorů. 30 %

Příběh lesa (2015)

Výjimečný přírodovědný dokument. Sice bez nějakého hlubšího příběhu - snímek spíše zobrazuje obecně krásy lesa - ale zato skvělá vizuální podívaná. Bál jsem se, že se bude jednat jen o další tuctový National Geographic, ale nakonec se ukázal opak, a to hlavně díky úchvatným záběrům. Záběry, které muselo dát neuvěřitelné množství práce a času natočit, které má běžný člověk pramalou šanci spatřit vlastním okem a které, kdybych neviděl film o filmu, bych pravděpodobně považoval jen za velmi podařenou 3D animaci. Dosud nechápu, jak je možné, že se ta zvířata chovala, jako kdyby tam žádní lidé nebyli... Nakonec samozřejmě u takového typu filmu nemůže chybět alespoň malá hořká ekologická tečka. I tak hodnotím jako nadprůměrné. 80 %

Zlatá mládež (2015) (pořad)

Za prvé, je smutné, že taková reality show vznikla na půdě České televize. Jejím cílem totiž není nic jiného než obyčejné a neuvěřitelně sprosté prohlubování zažitých stereotypů. Žádný dokument - jen prostředek pro maximální vyždímání mezilidské nenávisti. Zřejmě se už i ČT, poslední zdánlivá světlá výjimka mezi televizemi, plácá jak ryba na břehu a beznadějně chytá každého stébla. Ostatně, seriál jsem stejně sledoval z internetu. Za druhé, je smutné, že taková reality show vlastně vůbec existuje - program televize je totiž jen odrazem zájmu diváků. Ukazuje to, že běžného diváka zlatá mládež vlastně nezajímá - divák nechce vidět pořady o jejich životě, aby je mohl pochopit a uvědomit si, jakou volnost ve výběru směru svého života vlastně člověk má. Ne, běžný divák si jen potřebuje večer na někoho dobře zanadávat. Pro mě to nebylo nic víc, než jen pořad o více méně úspěšných mladých lidech, kteří se ocitli v jim naprosto cizím prostředí. Vemte naopak lidi z Banátu do Prahy na výstavu do Národní galerie nebo na večeři do Hiltonu a máte další sérii "dokumentů" napěchovaných stereotypy jak vyšitou. Bulvár ve své nejčistší podobě. 20%

Matrix (1999)

Jaký komentář chcete vymyslet k filmu, který ovlivnil filmovou tvorbu následujícího desetiletí?? 100%

Q (2011)

Snad nejlepší erotický film, co jsem kdy viděl. Vše, na co jsem totiž dosud narazil, se dá rozdělit do dvou skupin - filmy, kde je erotická stránka jen v náznacích (Basic Instinct) nebo je předstíraná a trapná (libovolné porno pro ženy), a filmy, kde naopak erotická stránka převládá a děj pokulhává (porno). Ale k samotnému obsahu filmu: Ten je učebnicovým obrazovým ztvárněním klasické známé poučky: NICE GUY --> NICE GIRL --> BAD GUY --> BAD GIRL --> RICH GUY. Kde každý touží po protějšku o 1 vpravo a jeho vlastní životní cíl je o 2 vpravo. To je však spíš jen konstatování než hodnocení děje. Hlavní pozitivní na filmu je to, že ani bad girl není žádná nafrfněná silikonová štětka z mekdonaldu, jak by ji vyobrazila amerika, ale jen běžné děvče se svým vlastním přístupem k životu, které skutečně působí přitažlivě. Francouzi to prostě umějí. 60%

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Konečně. Konečně po pěti více či méně povedených pokusech o film je tady něco, čemu se nebráním dát vysoké hodnocení. Z části je to asi tím, že postavy ve filmu dospěly (a s nimi tedy dospěl i jejich scénář), a tak se mi jejich svět stal bližším. Mimo to film doprovází skvělá hudba, vyvážený scénář, povedené efekty a zpracování. Až na tu místy se vyskytující typicky potterovskou pachuť, které se tahle série pravděpodobně nikdy nezbaví, je to opravdu příjemný kousek. A největší obdiv patří těm, kteří vybírali do prvního dílu dítě na pozici Ginny Weasley. Vybrat osmiletou holčičku tak, aby se z ní za deset let stala kočka hodna hlavního hrdiny, tomu říkám um. A povedlo se. Ginny je aspoň podle mého názoru bezpochyby nejhezčí holkou ve škole (s Hermionou v těsném závěsu za ní, samozřejmě) a na vztah mezi ní a Harrym se moc příjemně dívá. 80%

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Wingardium Leviosa! Nejen svými nelogickými momenty jako zranění při první výuce létání na koštěti, chůze s lampou a neviditelným pláštěm nebo kámen mudrců chráněný šachovnicí, ale i celkovým dojmem působí první díl příběhů o Harrym Potterovi ve srovnání se svými následujícími bratříčky jako dětská pohádka. Ať už je za tím deset let vývoje filmového průmyslu nebo jen čistý záměr růst a dospívat se svým publikem. Stal jsem se postupem času citlivější na tuhle vyskytující se infantilnost nebo nedomyšlenost děje, a tak musím film hodnotit podstatně hůře než tehdy kdysi, když jsem jej ještě jako mladý nekritický cucák viděl poprvé. 50%

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Znáte pojem "overqualified"? To je člověk, který dostane za úkol najít nějakou přiměřeně nepříjemnou a lehce nesympatickou herečku, vhodnou pro roli Dolores Umbridge, ale výsledkem jeho snažení je neuvěřitelná ropucha, které máte po většinu filmu neskutečnou chuť rozrýt kopačkou její ksicht a v podstatě jen čekáte a doufáte, že jí někdo konečně ublíží. Nevýhoda takovéhle overqualified actress je pak v tom, že její výkony přehluší většinu ostatních dojmů z filmu, a ty pak vyznějí do prázdna. Mimo toho a několika menších prohřešků vůči knize (Kouzelníci létají bez koštěte? Ti bojující za dobro se přemisťují bílou barvou a ti za zlo černou?) to ale je poměrně příjemný film. Skvěle provedená je smutná až zdrcující atmosféra první poloviny filmu, která tak věrohodně navazuje na to, co se událo na konci minuého dílu. Pátý díl příběhu o Harrym Potterovi se už konečně alespoň trochu odchýlil od škatulky "pohádka", a je to jen dobře. 70%

Venkovský učitel (2008)

Už jste někdy cítili fyzickou bolest ze sledování filmu? Venkovský učitel je dvouhodinovou přehlídkou toho, kam až mohou sahat hranice tragičnosti jednotlivých postav, které se jen neschopně čvachtají ve svém žalostném životě. Mělo to být cílem? Měl mi snímek po jeho shlédnutí zvednout sebevědomí, jak oproti kolegům žiju nesrovnatelně šťastnější a plnohodnotnější život? Protože pokud ano, pak se záměr nepovedl - jediné, co mi zvedl, byl žaludek. Zábava tak akorát pro sadisty, kteří se baví cizím utrpením, a masochisty, kteří se baví utrpením vlastním při sledování filmu. Já být kýmkoliv z tamějších postav, tak se ještě večer oběsím. Brr. 20%