• Fantasy

Prci, prci, prcičky: Na táboře (2005)

Film o jednom neskutečně namyšleném a arogantním pubertálním klučíkovi, kterého si ve většině scén přejete, aby někdo konečně přetáhl nějakou pořádnou ocelovou tyčí. Tenhle film už ani dějově nemá nic společného s původní trilogií a jen se snaží čistě z komerčních důvodů sprostě parazitovat na jejím jménu. 30%, z toho půl hvězdičky za nečekaný neamerický happyend, který byl jediným příjemným momentem celého filmu.

Prci, prci, prcičky 3: Svatba (2003)

Bilogie neexistují, pouze trilogie. S touto myšlenkou v hlavě se pan Herz ujal své téměř povinnosti dokončit trilogii American Pie, a to za každou cenu - s dějem okleštěným na jednu linii a s necelou polovinou postav z minulého dílu se vrhl do nerovného boje se všeobecně známými předsudky o kvalitě třetích dílů. A výsledek? Předčil má očekávání - třetí z bratrů je i přes můj prvotní pesimistický odhad ještě horší, než jsem předpokládal. Problém není tentokrát ani tak v množství trapných situací nebo fekálního humoru jako v neuvěřitelné nereálnosti, nesympatičnosti a nepředvídatelnosti jednotlivých postav a v jejich naprosto schizofrenním chování. A tím nemám na mysli onu plánovanou "Finchmeister" schizofrenii. Aspoň, že závěr byl docela fajn. 30%

Prci, prci, prcičky 2 (2001)

Kdo chce být negativní, vždycky si něco najde - "je to jen natahování původní myšlenky", "je to předvídatelné", "je to povrchní", ... Ale proč? Když se člověk naladí na tu pohodovou letní notu, kterou film udává, tak je to veskrze příjemných 108 minut. Hudba se dala poslouchat, vtipné scény byly překvapivě docela často vtipné a romantika byla opravdu romantická. Dokonce mi buď mezitím otupěly smysly a nebo od minulého dílu ubylo trapných momentů. Smířte se s tím, že nelze snímek takového typu zakončit nijak jinak než všeobsažným happyendem v americkém stylu, a nechte se pohltit tou bezstarostnou prázdninovou atmosférou, ať už jej sledujete v zimě nebo v létě. Překvapivě povedené pokračování prvního dílu. 60%

Prci, prci, prcičky (1999)

Kultovní kousek. Bavil jsem se, občas se zasmál, ale něco, co jsem zprvu neuměl pojmenovat, mi celou dobu u toho filmu vadilo. Nebyl to fekální humor (kterého zde bylo překvapivě málo) ani herecké obsazení (naopak vesměs sympatické), ale ta spousta trapných momentů a hlavně to, se až příliš věrně podobaly tomu, co jsem sám na střední škole prožil a na co jsem se tak usilovně od té doby snažil zapomenout. Ne, vlastně mezi nimi je jeden rozdíl - ty reálné dost často nekončily happyendem. 50%

Zkus mě rozesmát (2011)

Podprůměrný scénář, vesměs slabé herecké výkony, trapné okamžiky a... do toho všeho naprosto excelentní herecký výkon Jennifer Aniston. Už dlouho jsem nezažil, aby jeden člověk svým výkonem takhle řádově přesáhl všechny ostatní. Doslova jsem při některých scénách chrochtal blahem. Jedna a půl hvězdičky za Jennifer Aniston a jedna a půl hvězdičky za zbytek filmu. I love you, Jennifer. 60%

Den poté (2004)

Příjemný ekologický blockbuster. Nerealistická americká podívaná bez hlubšího děje, který mi ale nakonec ani tolik nechyběl. Zato efekty jsou dechberoucí a je jasně vidět, do kterých atributů filmu se cpaly peníze. Měl jsem velkou radost z toho, že se lidé nesnažili vymyslet zázračnou sloučeninu, která po vylití do oceánů na poslední chvíli rozhýbe mořské proudy a zachrání lidstvo, nebo jiné pro tyto filmy typické slizké manévry a kličky, ale naopak přijali odpovědnost za své napáchané škody a polkli tu zaslouženou hořkou facku, kterou jim příroda přichystala. Takže o reálnosti celého děje nemá smysl diskutovat - až to opravdu přijde, tak to nebude ani tak dramatické ani dojemné. Lidé nebudou pomáhat náhodným raněným kolemjdoucím a přírodě to bude trvat léta místo dní. Pokud ale máte na stole popcorn, ignorovali jste trailer a těšíte se na eye-candy podívanou, pak nebudete zklamaní. 80%

Útěk z MS-1 (2012)

Naprostá slátanina bez příběhu plná nelogičností od začátku až do konce. Paní prezidentové mám obrovskou chuť prostřelit nohu, aby si konečně uvědomila, jak se takový člověk cítí. 30%.

Pelíšky (1999)

Pelíšky! Kultovní český film, jehož pověst jej předchází. Spolu s tolika všeobecně známými a nezapomenutelnými hláškami mě překvapilo, že jsem se k samotnému filmu dostal až teď. No, pozdě ale přece. O to víc jsem se těšil a doufal ve vtipně-sarkastickou komedii útočící s nadhledem na některé typické rysy režimu dávno zapomenutého... Dočkal jsem se bohužel velmi hořké komedie naprosto realisticky popisující velmi hořkou dobu. A tahle dvojnásobná hořkost byla prostě příliš pro můj žaludek. Nesnáším tuhle dobu ztvárněnou v Pelíšcích. Nesnáším tahle léta dvacátého století a doufám, že je nikdy nebudu muset opravdu zažít. Na druhou stranu ale musím objektivně opravdu ocenit skvělé herecké výkony. Proto 50 %. Omlouvám se všem, kterým chybí soudružka učitelka.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Remake klasické pohádky o Jeníčkovi a Mařence do novodobé podoby akčního hororu. Po všech těch ostatních "Moderních popelkách" a jiných pokusech o to podojit starou klasiku a svézt se tak zadarmo na vlně popularity jsem věděl, že ani tohle nemůže dopadnout dobře. A hle, ono to přece jen jde! Moderní Jeníček s Mařenkou je originální, s dobrou atmosférou. Kombinace starověkých vesnic a novodobých zbraní nakonec nepůsobí nijak výrazně kýčovitě nebo rušivě a tak se jedná o podle mě celkově velmi vydařený film. Největší plus bylo pro mě zjištění, že v hlavních rolích nebude žádný Leonardo DiCaprio a Julia Roberts, ale dva pro mě téměř neznámí herci. Navíc Gemma jakožto Gretel byla naprosto perfektní volba - v jednom okamžiku vypadá jako sladká holčička milující dobro, v tom druhém z ní jde respekt jak z Lary Croft. A v neposlední řadě charismatická Famke Janssen, z jejíhož pohledu šel upřímně strach. Abych ale jen nechválil, tak nakonec tři výtky: Prvně, některé ty efekty mrtvých těl (například když se hlava pod trolí nohou rozcákla jak rajče) na mě byly až moc pohádkové. Za druhé, beznadějně jsem se během filmu zamiloval do bílé čarodějky Miny a proto mě naštvalo, že když už tam s ní měl Hanzel mecheche v rybníčku, tak neměl po její smrti trochu úcty a neudělal jí na jednom záběru slušný pohřeb. A za třetí: český dabing. Není možné (!!!) vytvořit akční horor s hlavními postavami "Petříček" a "Beruška" bez toho, aniž byste zabili vážnou atmosféru celého filmu. Oni to zkusili a zjistili, že to opravdu není možné. Vytrpěl jsem plných dvacet dabovaných minut a vedle celkově otřesného českého dabingu jsem si u hlášek typu "Zabij ho, Jeníčku!" málem načůral smíchy do kalhot. Celkový dojem: 80 %.

Box (2009)

Překvapilo mě nízké hodnocení a četné negativní komentáře k filmu. The Box je podle mě snímek s neotřelým a nepředvídatelným dějem a s nesmírně silnou atmosférou. Neporovnatelný s ničím, co jsem dosud viděl. Shlédl jsem jej už třikrát, ale pokaždé skončím zaražený a s ústy napůl otevřenými, snaže se jej pochopit. Richard Kelly prostě umí hrát na mou notu a to sakra dobře. 80 %. PS.: Já bych to tlačítko nezmáčkl. Ale vím, že spousta lidí by byla rozhodnuta velmi rychle ve prospěch jejich vlastní kapsy. A to je možná to poselství celého filmu - pokusit se uvědomit si, jakou pokřivenou roli začaly hrát peníze v našem životě a co všechno jsme ochotni pro ně obětovat.