Jurský svět: Zánik říše (2018)

Druhý díl Jurského světa je vizuálně super, obsahově však mnohem horší. První polovina na ostrově je sice efektní, ale přišla mi velmi odbytá a nevyužila svého potenciálu. Jeff Goldblum se ve filmu jen mihne, což je vážně velká škoda. Druhá polovina zaujme svou hororovější atmosférou, během ní jsem se však začal nudit a těšil se až bude konec. Což je u filmu s dinosaury zásadní problém. Hlavním dinosaurem-záporákem je opět hybrid T-Rexe a raptora, ale ještě jednou zmutovaný raptorem. Koncept uměle vytvořeného a geneticky modifikovaného dinosaura byl zajímavý v jedničce, ve dvojce už působí dost líně a bečkově.

Shazam! (2019)

Superhrdinský film pro celou rodinu, který celou dobu hraje na jistotu, a to i se všemi klišé, která k tomu patří. Svým stylem Shazam! víc připomíná marvelovky, než dospělejší a temnější DC. Humor však naštěstí funguje, a i když jsem se bál, že bude až moc dětinský, nakonec mě i skutečně pobavil. A to je asi tak všechno. Kromě humoru a oddechu u fajn komiksového filmu, tak Shazam! vlastně nic víc nenabízí. Celá mytologie, kterou film představuje zůstává nevyužitá, zasazení do širšího univerza až na pár odkazů také. Až si říkám, proč Shazam dostal přednost před mnohem většími a důležitějšími hrdiny, kteří by si vlastní film zasloužili mnohem více.

Assassin’s Creed (2016)

Assassin's Creed měl být filmem, který měl zlomit prokletí herních adaptací a ukázat, jak se to dělá. Přece na to dohlížel sám Ubisoft, tak to nemůže dopadnout špatně, ne? Může. Už po prvním traileru mě na dlouho očekávaný film přešla chuť a i přesto, že jsem fanoušek série, mi trvalo celkem dlouho, než jsem se na něj podíval. Bohužel, časem se nic nezlepšilo. Jakoby nevěděl, co vlastně chce být. Snaží se být přístupný i pro člověka, co o sérii neví vůbec nic, ale selhává už tím, že absolutně nic nevysvětluje. Jak funguje Animus, kdo byla První civilizace… Neznalý série v tom musí mít neuvěřitelný bordel. Scénář totiž bordel je. Obrovský. Film je neuvěřitelně krátký, scény z historie minimální a finále je jeden obrovský uspěchaný nesmysl. Ale hlavně, že polovinu filmu sledujeme orla, který přelétá nad čímsi, co má být krajina, ale přes všechen digitální kouř to nejde poznat. Film tak zachraňuje jen trio hlavních herců. Ale ani nejlepší herci nedokáží zachránit něco, co selhalo v obou nejdůležitějších věcech – scénáři a režii.

Batman vs. Joker (2016)

Co jako první praští do očí je hned ten nejdůležitější prvek animovaných filmů – samotná animace. Ta je zkrátka odbytá a na to, že je 21. století, i místy nepěkná. Tím mě WB (kteří se chlubí, že mají nejlepší animátory na světě) dost zklamalo. Protože tak kultovní a významné dílo zkrátka nemůže vypadat takhle. Prostě nemůže. Kresba komiksu je nádherná a film mu čest rozhodně nedělá. A to nejen tím jak vypadá. Celá počáteční zápletka s Batgirl je prostě hloupá a zbytečná. Milostný vztah mezi Batmanem a Batgirl je pak kapitola sama o sobě, která připomíná spíše nepovedenou fanfikci. První film (budu to s dovolením brát jako dva filmy) se prostě k tomu druhému vůbec nehodí, až to bije do očí. Pak to ale přijde. Obraz na chvíli ztmavne a z něj se vynoří něco naprosto odlišného a úžasného. Depresivní, temné, brutální, zneklidňující, ikonické a legendární dílo, které definovalo Jokera a jeho vztah s Batmanem. Dílo, které se stalo kultem a posvátným idolem, který je vždycky kánon a ani nejrůznější komiksové rebooty se ho neodváží přepsat. Kameňák. Jen opět škoda té animace, která film sráží dolů. A který idiot z české distribuce měl ten geniální nápad přejmenovat ikonický Kameňák na Batman vs. Joker?

Živí mrtví: Počátek konce (2015) (seriál)

— From death we come and to death we deliver ourselves. — První dva díly jsou prakticky nuda, kde se nic neděje, řeší se rodinná situace a celkově nic moc. Postavy jsou zezačátku otravné, ale to se časem změní. Poslední minuta druhého dílu pak přináší scénu, která je atmosférickým blahem a ukazuje, jak to mělo vypadat. Doufal jsem, že seriál ukáže chaos ve městech, jak se hroutí infrastruktura, jak končí civilizace, zkrátka to, co od něj všichni očekávali. Místo toho sledujeme jednu rodinku, která je ještě ke všemu zavřená za plotem, takže o situaci kolem nic neví, takže ani divák nic neuvidí a prakticky nic se neděje. Tenhle seriál měl obrovský potenciál, který absolutně nevyužil. Na konci první série a začátku druhé přichází malé zlepšení, přesto se však seriál i nadále drží v zajetých kolejích, čímž si škodí jen sám sobě. Fear the Walking Dead připomíná spíše béčkovou produkci, a upřímně se divím, že se nad vodou udržel déle než dvě série.

Černobylské deníky (2012)

Film měl tak obrovský potenciál, který ovšem ve výsledku zůstal naprosto prázdný. Slabý děj, nejlepší postava z celého filmu (Yuri) zemře hned jako první, Pripyat na kterou tvůrci lákali naprosto neodpovídá realitě (myslím si, že natočit pár scén ve skutečné Pripyati by nebyl zas tak velký problém). Černobylské deníky mohl být bezvadný, děsivý horor, místo toho bylo natočeno něco, co se jen tváří jako skvělý film. Musím ale pochválit dobrou atmosféru (asi největší plus celého filmu), a to, že jde nejspíš o jediný horor odehrávající se v Černobylské Zóně. Nyní doufám, že se jednou dočkáme pořádného hororu natočeného ve skutečném, nebo alespoň věrně ztvárněném prostředí Zóny.

Avatar (2009)

Kdybych měl sestavit žebříček nejpřeceňovanějších filmů všech dob, figuroval by Avatar v první trojce. Celý hype kolem filmu je jenom kvůli 3D a CGI, které sice bylo na svou dobu skvělé, teď už však není nic extra. Odeberte tohle a zbyde vám klišé film, jehož scénář vykrádá rovnou několik jiných, mnohem lepších filmů, a ve kterém je všechno ostatní kromě vizuálu naprosto zapomenutelné. Avatar je jen technologické demo, nic víc.

Liga spravedlnosti (2017)

Pokud se chcete podívat na DC ekvivalent Star Wars vánočního speciálu, hledáte trapnou komedii pro zasmání či jako fanoušek DC chcete zažít pocit zhnusení a vidět důkaz neschopnosti kravaťáků z Warner Bros., je tato filmová parodie Josse Whedona pro vás. Pokud se však chcete podívat na film s Ligou spravedlnosti, tak čtyřhodinová pravá a původní verze (která vznikla ještě před touto parodií) s názvem Zack Snyder's Justice League alias Snyder Cut, je filmem, který hledáte. Hned na úvod je třeba říct, a mělo by to stát v titulcích filmu i zde na ČSFD, že tahle trapná parodie nemá nic společného se Zackem Snyderem. On sám se od tohoto paskvilu distancuje (a ani jej nikdy neviděl), protože to zkrátka není jeho film. Ten jeho byl zničen studiem, které ve své snaze přiblížit se Marvelu a potěšit co nejvíce lidí naprosto vy*ebalo se všemi fanoušky, režisérem i herci. Epické završení trilogie bylo zredukováno na dvouhodinovou trapnou frašku. Jakákoliv originalita a umělecká hodnota byla nahrazena neuvěřitelně trapným humorem, laciným CGI (Superman se zdeformovanou čelistí, který je mimo jiné úplně to první, co divák uvidí, je ohavnost z nočních můr) a Elfmanovým soundtrackem, který je spíše snadno zapomenutelnou splácaninou. Jde dost poznat, které scény vznikly v rámci Whedonových přetáček, doslova to bije do očí. Většinou to jsou scény naprosto zbytečné, často přidané jenom kvůli trapnému humoru, který film i jeho postavy degraduje na jednoduchou úroveň. Umělecký přesah a vše, co činilo předchozí filmy výjimečné bylo naprosto odstraněno, aby byl prostor pro laciný humor typu haha Flash spadl Wonder Woman na prsa, haha anální sondy, haha Batman dělá vtipy a válí se na zemi, haha nějaký trapně nevtipný nesmysl o brunchi, a naprosto zbytečnou příběhovou linku o ruské rodině. Všechny Whedonovy přetáčky a zásahy vypadají neuvěřitelně amatérsky, a dle zákulisních informací bych se ani nedivil, kdyby se naschvál snažil zničit a pokazit, co mohl. To, co se dělo během přetáček je naprosto odporné a upřímně je mi líto herců a štábu, kteří museli přetrpět Whedona a další rasisty a idioty z vedení studia. Naprosto odporným způsobem se studio zachovalo i k Zackovi, když využili jeho osobní tragédii k tomu, aby se ho zbavili. Není divu, že se od tohoto paskvilu všichni herci i Zack Snyder distancují. To, co mělo být jeden z nejlepších superhrdinských filmů všech dob je jen odpad, zkriplený vlastním studiem. Jedna hvězda za těch pár minut, co z původního Snyderova filmu zůstalo. Jinak by to byl už jen z principu jasný odpad. Neschopnému vedení WB se podařilo totálně zkazit film s největším superhrdinským týmem všech dob a udělat z něj absolutní propadák. Nechť tenhle „film“ navždy zmizí v propadlišti dějin. Naštěstí na tuto parodii můžeme zapomenout, neboť jsme se po čtyřech letech nakonec dočkali té pravé a jediné verze. CO JE SNYDER CUT?: V únoru 2017 dokončil Zack Snyder natáčení své verze Justice League podle scénáře Chrise Terria. V březnu 2017 však jeho rodinu postihla tragédie. Jeho dcera spáchala sebevraždu a Zack musel odstoupit. Studio najalo Josse Whedona, aby film „pouze dokončil“. To byla samozřejmě lež, neboť Whedon přepsal a pozměnil asi 75% filmu, protože studio chtělo, aby se film co nejvíce podobal filmům od Marvelu, a také se snažili sabotovat Zacka Snydera. Původní Zackův film byl tak přetvořen v absolutně příšernou a amatérsky vypadající dvouhodinovou slátaninu, kterou navíc kravaťáci z WB chtěli rychle dodělat a pustit do kin, aby si mohli nechat své roční bonusy. Později mimo jiné vyšlo najevo Whedonovo příšerné chování k hercům a štábu, jeho rasismus a misogynie, a to i od vedení studia. V listopadu 2017 šla do kin Whedonova „Josstice League“. A byl to absolutní propadák. Všichni Snyderovi fanoušci mohli ihned vidět, že tohle rozhodně není Snyderův film a že jeho vizi nesahá ani po kotníky. Proto se zrodila kampaň za vydaní Snyderova původního filmu a pod hashtagem #ReleaseTheSnyderCut nabírala na síle. Blogeři, hejtři a další, kteří Snydera z nějakého absurdního důvodu nenávidí, tohle hnutí označovali za konspirační teorie a fantazie, a tvrdili, že Snyder Cut neexistuje, i přesto, že sám Zack Snyder potvrdil jeho existenci. V roce 2018 se k #ReleaseTheSnyderCut přidávalo víc a víc lidí, kteří se Zackem Snyderem na filmu pracovali (např. Jason Momoa, Ray Fisher, Jay Oliva a další). Hnutí postupně nabíralo čím dál větší sílu. Vedení WB se mezitím vyměnilo a začalo vycházet víc a víc zákulisních informací. Zack Snyder sdílel s fanoušky další a další informace o svém filmu a i když existovaly jasné důkazy, že jeho film je skutečný, internet se i nadále existenci Snyder Cutu vysmíval. V listopadu 2019 se na sociálních sítích uskutečnila obrovská fanouškovská kampaň za vydaní Snyder Cutu, kterou podpořili i taková jména jako Ben Affleck, Gal Gadot a Ryan Reynolds. To už bylo naprosto jasné, že Snyder Cut skutečně existuje. A aniž by to až na pár vyvolených někdo věděl, dostal Zack Snyder zelenou a potají začal dokončovat svůj film. A to dokonce svou původní čtyřhodinovou verzi. V květnu 2020 pořádal Snyder online watch party k filmu Man of Steel, ke které se připojil sám Superman Henry Cavill a společně se Zackem oznámili, že Zack Snyder's Justice League bude mít premiéru v roce 2021. O pár měsíců později vyšel první trailer, nezpochybnitelný důkaz toho, že jsme vyhráli. Potvrzení toho, že Snyder Cut existuje a brzy spatří světlo světa. A tohle vítězství patří nám všem. Každý, kdo alespoň jednou použil onen legendární hashtag, napomohl k něčemu, co se ještě nikdy nestalo. Zack Snyder, herci, všichni, kdo se na Snyderově pravé verzi podíleli, jeho věrní fanoušci, kteří nikdy nepřestali věřit a bojovat… Dokázali jsme to!

Batman a Robin (1997)

Batman se hodí do každého žánru, dokonce i do komedie. Ale Batman & Robin je spíše nechtěnou parodií.

Zaklínač (2019) (seriál) odpad!

Jsem velkým fanouškem Zaklínače a tak bych chtěl mít tenhle seriál vážně rád, jenže to opravdu nejde. Tvůrci vzali povídkovou předlohu (která je jako dělaná pro seriálový formát), okleštili ji a to, co ze dvou knih zbylo nacpali do osmi epizod, zmrvili a doplnili stupidním a nudným balastem, který seriál pouze stahuje dolů. Ale začněme pozitivy. Hudba je dobrá (až na tu nechutnou Marigoldovu popovou odrhovačku) a souboje mají celkem dobrou choreografii. Adaptace prvních tří povídek se ještě s přivřeným okem dá považovat za dobrou. Henry Cavill jako Geralt byl podle mě dobrá volba, do role mi celkem sedí a v jeho hereckém projevu se odráží i fakt, že on sám je velkým fanouškem knih i her. Že bude seriálový Geralt mnohem víc podobný tomu hernímu se dalo čekat. Představitelka Yennefer si mě nakonec taky dokázala získat, což se dá považovat za naprostý zázrak, jelikož tvůrci naprosto zničili její charakter, komplexní postavu přetvořili na feministickou „power fantasy“ a její vztah s Geraltem učinili naprosto bezvýznamným (chemie mezi zaklínačem a čarodějkou je naprosto nulová, přesto jsou jejich společné scény asi ty nejlepší). Z hlavního tria mi tak vyloženě vadí především herečka Ciri, a to i proto, že po celou první sérii působí její postava naprosto zbytečně (protože je). A tady se dostáváme k problému, kterým tato adaptace trpí. A to je nános zbytečných, zdlouhavých a nudných scén, které si tvůrci vycucali z prstu, a které především v pozdějších epizodách škodí scénám, které se (velmi okrajově) drží předlohy. Z nějakého důvodu se totiž tvůrci rozhodli, že zaklínačova a bardova dobrodružství musí přerušovat dvě příběhové linky odehrávající se v naprosto rozdílných časových rovinách. Kdybych neznal předlohu, byl bych ztracen. Seriál se totiž vůbec neobtěžuje s nějakou expozicí, ani se nesnaží uvést diváka do nového fantasy světa. Místo toho vychrlí hned tři příběhové linie, z nichž dvě jsou naprosto zbytečné. Proč sledujeme v první epizodě pád Cintry, když tu samou událost vidíme znovu (tentokrát chronologicky správně) v sedmé epizodě? Proč je Yennefeřin origin roztahán na několik epizod, když by v pohodě stačila jedna, a i ta by byla zbytečná? A jaký smysl mají naprosto bezvýznamné scény s Ciri, dopplerem a černým elfem? Ano, korektnost se nevyhnula ani Zaklínači, který se tak může počítat k dalším klasikám, které padly za oběť politické korektnosti. Svět založený na středověké Evropě je tak multikulturním místem bez jakékoliv logičnosti – někteří elfové jsou černí, jiní zase bílí. Černoši tu nejspíše osamoceně rostou ze země přímo uprostřed středověkých měst a vesnic, a působí tak jako pěst na oko. Charakterizace některých postav je naprosto jiná a nelogická, často změněná jenom proto, aby seděla k vymyšleným a v konečném výsledku naprosto zbytečným příběhovým linkám. Komplexní, silné a hlavně skvěle napsané postavy ze Sapkowského knih jsou zde zredukovány na jednoduché karikatury. To samé platí i o celém lore. Z prestižní kouzelnické školy se stal Azkaban; nejmocnější říše světa, která je pokrokovou společností s nejmodernějšími technologiemi, vědou a kulturou je banda barbarů v laciných zbrojích; trpaslíci jsou jen lidi s dwarfismem (není to náhodou vůči těmto lidem urážlivé?); z dobrosrdečných dopplerů jsou vraždící psychopati; chytrý humor z knih byl zredukován na co nejčastější opakování slova „fuck“; drak vypadá jako oškubané kuře (a ještě to je wyverna); no a černoši ve středověkých zbrojích zkrátka působí naprosto směšně. Slovanská a evropská atmosféra, kterou je Zaklínač znám a která ho odlišuje, se naprosto vytratila a celé to působí jako další generická fantasy. Zoufale se snaží být novou Hrou o trůny, jenže naprosto selhává úplně ve všem, co z Hry o trůny dělá dobrou adaptaci. Takhle to dopadá, když adaptaci kultovní evropské fantasy svěříte do rukou woke Američanky, která sice naprosto nerozumí předloze, kterou adaptuje, ale je natolik arogantní, že upřímně věří, jak skvěle se jí to povedlo a že světu Zaklínače a jeho postavám rozumí lépe, než jejich autor. Kdo čekal, že alespoň v klíčových a ikonických scénách budou tvůrci ctít předlohu, bude zklamán a znechucen. Už od samého začátku celá série vede k setkání Geralta s Ciri. Když k němu ale konečně dojde, jakýkoliv emoční dopad je naprosto ztracen. A to i proto, že důležitou povídku o prvním setkání zaklínače a malé princezny v Brokilonu se seriál rozhodl z nepochopitelného důvodu ignorovat. Dokonce ani nezazní ona památná slova: „Jsi něco víc, Ciri. Něco víc.“ Aneb jak totálně podělat jednu z nejdůležitějších a nejikoničtějších scén celého příběhu. S čistým svědomím mohu prohlásit, že starý polský seriál je mnohem lepší a věrnější adaptací, s mnohem větším emočním dopadem, než tenhle netflixovský paskvil, který raději nikdy neměl spatřit světlo světa. Kdybych předlohu neznal a kdybych nebyl fanouškem, asi bych si tuto „adaptaci“ užil mnohem víc. Ale pochybuji. Přitom to začalo celkem dobře. V závěrečných dvou dílech jsem však čím dál víc kroutil hlavou nad nejrůznějšími zbytečnými a hloupými odklony od předlohy, které pro mě seriál dokázaly stáhnout až na dno. Místy jsem měl pocit, že sledují hodně špatně napsanou fanfikci či lacinou parodii. Lze pouze snít o tom, jak skvělou a předlohu ctící seriálovou adaptaci bychom měli, kdyby se jí chopila HBO. Ve výsledku je netflixovský Zaklínač amatérsky natočenou, lacině vypadající, špatnou a urážející adaptací. EDIT: Když teď, o pár let později, sleduju, jak se tenhle netflixovský shit postupně čím dál víc potápí, klesá mu sledovanost a i Henry Cavill raději odešel poté, co se jako opravdový fanoušek musel potýkat s neschopnými showrunnery, co mají za to, že předloze rozumí nejlépe na světě a vlastně ji nenávidí, a i fanouškům tohoto paskvilu postupně začíná docházet, co je to vlastně zač, je to vskutku krásný pocit.