Amores perros - Láska je kurva (2000)

Že by Pulp Fiction po mexicku? Nebo po Iñárritovsku, chcete-li. To znamená méně keců, více deprese. Amores Perros je výborný film, dokáže spolehlivě udržet divákovu pozornost i přes delší minutáž a především první povídka je poměrně vyhrocená, byť je pro amorálnost postav těžké cítit k nim lítost nebo náklonnost - nejnevinnější postava tam šuká s bratrem svýho (debilního) manžela, takže asi tak. Druhá povídka je nejvíc depresivní a ta třetí kupodivu poměrně zábavná. K dokonalosti tomu něco chybí, i tak je to ale super debut pro dnes již Oscarového režiséra.

Andělé a démoni (2009)

Akčnější a přímočařejší pokračování, Šifra se mi ale líbila víc. Tentokrát příběh není postaven na žádné konspirační teorii a možná je to i špatně. Andělé a démoni rychle utečou, ale pokud si budu za pár měsíců něco z adaptací Brownových románů pamatovat, tak to bude Magdalena a ne McGregor a jeho rafinovaný pokus o převzetí moci nad církví. V čem mají Andělé nad Šifrou navrch? Hudba. Zimmer k Šifře složil skvělý ústřední motiv, jinak byl ale docela nevýrazný. Tentokrát je soundtrack celkově zajímavější a je daleko více slyšet.

Anděl na horách (1955)

Skáču dobře, skáču rád. Ubylo soudružské angažovanosti, přibylo humoru a najednou se na to dá dívat.

Andělská tvář (2001)

Zpočátku to díky hudbě a viditelně štědrému rozpočtu nevypadá tak zle, nicméně solidní úvod je asi to jediné, co lze na tomto filmu chválit. Po něm se totiž Andělská tvář velmi záhy přepne do nechtěné tragikomedie, ve které mizerný scénář vzbuzuje pousmání a Troškova bezradná režie lítost. Zdaleka nejtragičtější součástí filmu je však Jiří Pomeje, jehož herecký výkon se slovy snad ani nedá popsat, to se prostě musí vidět.

Anonym (2011)

Roland mě poslední dobou nepřestává příjemně překvapovat. Musím se přiznat, že jsem od Anonymu moc nečekal, byl jsem připraven na to, že to bude blbost. Emmerich mi ale vytřel zrak. Nemám tušení, na kolik se tahle konspirace dá brát vážně, ale Anonym velmi dobře funguje i jako smyšlený historický příběh, ve kterém se na bitevním poli utkává politika s uměním a ve kterém se můžeme bavit pohledem na postavu jednoho z nejslavnějších autorů všech dob, vyobrazeného jako naprostou, ale totální nulu. Kdepak, Roland není žádný břídil, jak má spousta lidí v zálibě ho označovat.

Ant-Man (2015)

Nemám rád mravence, takže mít rád tenhle film je pro mě už od základu těžké. Marvel začíná posílat na plátno adaptace těch méně známých částí svého universia (loni Strážci galaxie, letos Ant-Man) a v hlavních rolích se objevují superhrdinové s čím dál absurdnějšími schopnostmi. Nakonec proč ne, kolektivní i jednotlivé filmy MCU vydělávají mraky peněz, tak proč za trochu skromnější částku nezfilmovat toho, co se zmenšuje a lítá na geneticky zmutovaných mravencích. Vzešla z toho docela dobrá jednohubka, ale nic moc navíc.

Ant-Man a Wasp (2018)

Učebnicový příklad toho, jak se v MCU přistupuje k pokračování komerčně úspěšných originů. Stejný lidi a přístup k látce, minimální invence. A když je to plus mínus na úrovni jedničky, znamená to úspěch. Což je v zásadě i tenhle případ. Jako jednohubka funguje docela dobře, ale jinak je to průměr.

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Vlastně to nebylo zas tak zlý, jak bych ze zdejšího hodnocení čekal. Že je to přehlídka průměrnosti přece není nic novýho, tohle platí o dvou třetinách MCU filmů už tak deset let, ne-li patnáct aka odjakživa (kromě prvního Iron Mana byly i ty původní sólovky zpravidla dost průměrný).

Apollo 13 (1995)

Based on a true story & Directed by Ron Howard. To mluví za vše. Howard filmy tohoto ražení ovládá s přehledem a tohle brilantně natočené vesmírné drama se skvělými herci a výbornými triky není výjimkou.

Aquaman (2018)

Digitálně přeplácaná DC-Marvelovka. Záměrně jednoduchá, celkem zábavná, hodně barevná, místy efektní a dějově až příliš předvídatelná akční komiksová pohádka, která se řídí tím, co si dnešní filmový trh evidentně žádá, tedy heslem "vypni mozek a bav se". I na mě by to možná fungovalo, kdybych nebyl "odkojen" na DC filmech od dvojice Nolan-Snyder a kdyby do role Aquamana byl obsazen někdo, komu by bylo snadný fandit. Jason Momoa je ale nesympatický dřevo a hlavní roli neutáhne. Naštěstí toho dost zachraňuje Amber Heard a její pěkná tvářička, která má poměrně dost prostoru, takže rozhodně je na co se koukat. Na víc než na lepší 3* to ale nestačí. Jedno lehce provokativní PS na závěr: MoS a BvS jsou pořád o parník nejlepší filmy DCEU a to se pravděpodobně ještě dlouho nezmění. Bohužel.