Den poté (2004)

Vizuálně to ušlo a v kině mi zima byla. Den poté ale zůstává, jako ostatně všechna Emmerichova tvorba, ve stínu Willa Smithe a války s mimozemšťany.

Hvězdná brána (1994)

Vzpomínám na to jako na dobrou kampaň se skvělým trailerem a film, který nebyl tak dobrý, ale měl nápad a atmosféru a dojem zanechal pozitivní i přes béčkového záporáka. Ale neviděl jsem ho už více než dvacet let a čekám na moment, kdy si řeknu, že dál už to tak nejde a buď ztratím dvě hodiny nebo získám lepší dojem. Není ale vůbec jisté, že takový moment někde v budoucnosti existuje. Jestli je Hvězdná brána vedle celkem pozitivně přijímaného seriálu jedním z důvodů, který Emmerichovi umožnil natočit Den nezávislosti, tak svou historickou úlohu splnila.

Dívka ve vlaku (2016) odpad!

Nevydržel jsem ten konstrukt "bestseller o protivné hlavní postavě + známí a bohužel i dobří herci = film, který si na sebe vydělá" více než deset minut. I ty byly bezbřehá nuda.

Po životě - Série 3 (2022) (série)

Mám Rickyho přístup rád. Jakmile pustil další video s manželkou, došla mi trpělivost a přeskakoval jsem. Možná to byl cíl, ale už jsem necítil lítost, ale zmar. Nebyl tam za mě žádný posun u nikoho. Je fajn, že snad byli ve finále happy, ale vody zůstaly brutálně stojaté. Nejvíce nosné byla sportovní klání a nepovedená rande. Naopak vtípky postavené na bizarnosti a nechutnostech už moc nebavily...

Síla (2021)

Rozhodně je Síla spouštěčem řady témat. Některých více méně obyčejných společenských, pro někoho asi i zásadních, některých specifických pro určité skupiny, od lidí s duševními poruchami, civilizačními nemocemi, až po feministky, jejichž pohled na stalking by mě celkem zajímal. Beru samozřejmě jako fakt, že je trendy, že se lidi zabývají sami sebou hluboce a že se společnost zabývá sama sebou jaká je, co prožívá a že si leckdo klade otázky, jestli je dobře, co prožívá společnost a co individuum a jak by to měli všichni prožívat atd. Síla tomuhle přemítání přispěje a naštěstí poměrně kvalitně. O krizi středního věku něco tuším, Kamil Fila šel ale někam fakt na dno, prožil celkem těžké okamžiky, odhalil se na dřeň, v určitých ohledech celkem mazec. Film je dobrej. Je dobře poskládaný, dobře točený, dobře sestříhaný. Líbilo se mi to jako že dost a aniž bych se musel nutně zabývat sám sebou, budu doufat, že mi to líp pomůže pochopit spoustu lidí kolem mě. Včetně jejich tzv. "chyb", které jsou ale vlastně jejich nedílnou součástí, byť mnohdy skrytou. Když jako u Kamila Fily člověk nahlédne třeba i u svých blízkých pod pokličku, možná odhalení těch "chyb" může i něčemu pomoct a pochopit.

Bod varu (2021)

Pominu poslední minuty, které si někdo namyslel a v průběhu nikdo neověřil, jestli budou fungovat tak, jak bylo zamýšleno. Jinak top film za mě, tyhle koncepty mě strašně baví, více, než zelená plátna, miluju to prostě, protože proto mám rád filmy, že takhle přenesou na diváka něco, co by ani v realitě takhle nemohl prožít. Silně a uvěřitelně mě to vtáhlo, nepustilo, bavil jsem se, trápil, stresoval, věřil, tušil, fandil, předvídal, smál se, zmlkl, prostě si to prožil a obdivoval koncept, to jak funguje produkčně, jak funguje i mistrovsky herecky a užil si to fakt maximálně. Intenzivní zážitek. A rozhodně to má přesah, vůbec se nebavíme jen o gastro scéně.

Případ SK1 (2014)

Mnohovrstevnatý příběh. Atmosférou připomene české kriminální klasiky - přesahem do soudní síně Dobrodružství kriminalistiky, přiblížením mnohdy zdlouhavého procesu vyšetřování Malého pitavala z velkého města, včetně Dietlovského přístupu k postavám. Po pravdě, on ale Případ SK1 vůbec není malá a zanedbatelná kriminálka. Jak se vrství oběť za obětí, houstne atmosféra, na kterou upozorňují vedlejší postavy už v úvodu filmu, a pro ty, kdo jako já, případ neznají, to začíná být napínavá podívaná, včetně nejistoty, kdo na konci vyšetřování vypadne jako viník, bez ohledu na paralelně běžící soudní proces v jiné časové rovině. Evropský styl vyprávění  je po kvantech hollywoodských rutinních, i když kvalitních filmů a seriálů, osvěžující a přitom epicky udržel pohromadě roky vyšetřování s řadou obětí, přičemž umožnil a vymáčknul na minimalistické ploše z herců opravdu silné charaktery, které by v nějakém fiktivním světě měly potenciál na pět pokračování. Film zvládá i rutinní práci kriminalistů vyprávět poutavě a pokud má někdo klid a dobrý obraz, musí docenit všechno od kompozic, přes plíživě napínavou hudbu, až po průvodcovství po Pařížských ulicích, které potěší každého, kdo tam dlouho nebo nikdy nebyl, včetně příjemných střešních perspektiv. Význam SK1 jsem si vyzradit před puštěním nenechal , nejde o nic překvapivého, ale vyplatí se filmem nechat vést, čím méně toho divák ví, tím více jej odlupování jednotlivých vrstev bude zajímat a v rámci možností a hororových jatek i "bavit". Ve výsledku opravdu výtečná krimi evropského střihu, na kterou se s chutí podívám znovu, nejen kvůli atmosféry a Paříže, ale i kvůli silnému závěru u výpovědi a v soudní síni. Po prvním shlédnutí a při prvních dojmech hodnotím hodně vysoko. VOD Dostupné toho času na Edison Online: https://edisonline.cz/vod/detail/pripad-sk1-online-22791

Eternals (2021)

Slabší hodnocení za film samotný. Námět mě baví a bavil už v comicsu. Vizuál a planetární rozmáchlost mnohdy taky. Záporák monstrózní, ale neprojeví se, asi slouží pro celou druhou fázi? Toť vše. Režírované je to poťouchle - akčně až špatně. Zahrané slabě. V akci Věční stojí. V diskusi rozemílají témata jako na střední škole. Emotivní jsou, jako puberťáci. Představují opravdu postavy, které jsou přes 5 000 let na světě a nemají hormony? Když do sebe rubou, tak div, že by se do zeleného plátna nezamuchlali. Hudba uspává. A že je to jiné než jiné Marvelovky? To bych se musel spokojit fakt s málem... Upřímně, Zack Snyder by tomu dal správný božský rozměr :) Takhle je to dlouhá ukolébavka, na kterou se určitě nepodívám v plné délce nikdy znovu. Někdy říkej i nikdy.

Poslední samuraj (2003)

Strašně moc dlouhé a patetické. Ne, že by to nebyl dobrý film, ale tyhle nedostatky mi jej sepsuly.

Časové pásmo bylo změněno