Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Terminátor 3 se po druhém dílu vydal trochu jiným směrem. Celý film je podřízen vypointované poslední minutě, která těží z geniální Cameronovy Skynetovské budoucnosti. Judgement Day Mostow nepřekonal, ale oproti již zestárlé jedničce a scénaristicky zkažené čtyřce jde o vysoce kvalitní akční zábavu. T3 lze vyčíst, že se vydal cestou humoru, blyštivých atrakcí a konverzačního spádu. Jenže, mohlo to dopadnout daleko daleko hůř a takto krom protestů zbývá jen přimhouřit oko, se slzou zavzpomínat na geniální dvojku, a nechat se krystalicky čistě a kovově bavit... Nemluvě o velmi vydařeném závěru filmu, nic takového předchozí dva filmy nenabídly a mělo to emoce. Update po shlédnutí v roce 2023: Není to tak dobrý, jako bylo v roce 2003. Ale je tam několik hodně ikonických momentů a akční scéna s jeřábem překonává stovku CGI nesmyslných výbuchů z posledních dvaceti let. Za tohle a za ten závěr ten film určitě stojí. Arnold to celé drží hodně nad vodou.

Skrytá identita (2006)

Po druhém shlédnutí nemám vážnějších výtek. Vlastně žádnou. Scorseseho bezchybný zářez. Nicholson v další geniálně ztvárněné roli, Damon s DiCapriem nezklamou a Mark Wahlberg je dobrou předlohou pro hlavního hrdinu z drsného kriminálního prostředí. Je to dobrý film, který si zaslouží nejvyšší hodnocení, protože je to poctivá práce a vzor pro jiné nevyzrálé pokusy o kvalitní filmařinu. 2024: Má to pořád takový spád, že uběhne jako voda. Vděčná role Marka Wahlberga, skvělý Dicaprio, převedl v tom vyčerpání přesně co měl. Škoda trochu těch rychlých konců, ale v tom nemá Martin Scorsese ve svých filmech slitování.

Bournův mýtus (2004)

Nadupaná hudba žene Damona dopředu takovým způsobem, že máte pocit, že ten člověk za chvíli vyběhne z obrazovky. Bourne v pohodě strčí do kapsy stovky filmů o agentech všeho druhu jedním bystrým chvatem... 2020: Po letech oceňuji více i tu chladnokrevně postavenou zápletku o Treadstonu, kde je odklizený každý, kdo stojí v cestě nebo to nějak řeší. Damonova životní role, Greengrass kupodivu ještě ne v nejlepším, protože po Supremacy nás čekalo ještě lepší Ultimátum. 2024: Nestárne ani o minutu.

Agent bez minulosti (2002)

Bourne se probere na té lavičce v parku tak rychle a udělá takový vítr, že jsem se z toho všeho vzpamatoval, až když zazněly první tóny Extreme Ways v závěrečných titulcích. Bourne Identity si zaslouží pozornost každého, kdo má rád inteligentní akci a výborné soudtracky.

Syriana (2005)

Výborný film. Obraz globalizace, střetu civiliazcí, třetí vlny a propletených vztahů západu se zeměmi, na kterých jsou surovinově závislé. Výtečný Damon s Clooneym, komplikovaný, ale precizní scénář a vůbec radost pohledět na film, u kterého se dá přemýšlet a přitom nemít pochyb, že tak nějak to v tom světě strategických rozhodnutí, kam my nemáme šanci vkročit chodí, a že se to tak trochu týká všech... Super film, díky za něj.

Erin Brockovich (2000)

Julia Roberts v plné kráse, Thomas Newman v plné síle, Soderbergh umírněný a skutečná událost s přesahem, který několikanásobně přebíjí diskuzi o tom, jestli bylo třeba méně nebo více citově vydírat. Erin Brockovich je film nutný, potřebný, vtipný a hlavně výborný. 2021: Stále bez chyby a o koňské délky nad průměrem.

Solaris (2002)

Hutná atmosféra. Skvělý soundtrack.

Cliffhanger (1993)

Čím víc Cliffhanger stárne, tím víc si uvědomuju, jak moc se ve skutečnosti povedl. Žánrově přísně schématický, ale poutavý od začátku do konce a prostředí, ve kterém se odehrává, je prostě ideální k akci. I přesto, přiznejme si, stárne.

Rocky IV (1985)

Nezapomenutelný dětský zážitek. Nezapomenutelná tréninková sekvence. Třešničkou celé série o Rockym je potlesk komunistických pohlavárů...nejdementnější scéna studené války...:)

Štěstí (2005)

Slámovi se podařil krásný kousek. Jednak vybral do roli Dáši Aňu Geislerovou, čímž se "poštěstilo" diváka u obrazovky opravdu rozezlit, protože tu postavu bych hned od začátku škrtil a nenávidím doteď. Geislerová bravo, ale bravo Bohdan Sláma a bravo Tatiana a bravo Pavel a bravo Bolek a bravo Simona i Martin. Herci neškobrtli a Bohdan Sláma jim dal prostor. Diváka zhypnotizují v dnešní době ne často vídané krásné dlouhé scény, ve kterých má herec prostor chodit, mluvit, improvizovat a vůbec hrát!! Šťastný byl i výběr mostecka jako půdy pro příběh a neutěšenost sídlištních životních etud z filmu těžce na všechny, kdo aspoň zhruba toto zažili opravdu silně doléhá. Štěstí není jednoduché na dívání, často je smutné, často je o nejednoduchých pravdách a rozhodnutích i životní nejistotě, ale jednoznačně patří mezi to lepší české co šlo za poslední roky do kin.