Mzda strachu (1953)

Originální francouzský snímek je ukázkou kvalitního, napínavého a ve své podstatě velmi jednoduchého filmu, který vás nenechá ani na chvíli vydechnout. Po důležitém, avšak trochu delším úvodu se film rozjede na plné obrátky a nezastaví se až do závěrečných titulků. 90%

Svatojánský věneček (2015) (TV film)

Průměrná pohádka podle průměrného scénáře, kde to ani Strachova režie nezachrání. Herecké obsazení je v pořádku, až na toho Lišku, já mu to vůbec nevěřil a jako záporák byl spíše k smíchu. Kamera a následnost jednotlivých scén byla velmi špatná a uváděla diváka do menšího chaosu. Po Andělovi páně jsem se domníval, že česká scéna má nového režiséra pohádek, ale asi jsem se unáhlil. 40%

Umělec (2011)

Asi to není úplně na plný počet, ale vědomí, že přišel někdo v roce 2011 a natočil černobílý němý film, mě doslova uzemnilo. A navíc je to skvělý kousek po všech stránkách, i když příběhově by to chtělo trochu přitlačit na pilu v některých pasážích. Jsem rád, že někdo natočil němý film o přechodu z němého do zvukového filmu skrze dvě postavy, které k sobě od samého začátku cítí náklonnost. Je to výjimečný film, který zaujme, vtáhne a rozhodně ve vás vyvolá pocti, že film se odjakživa vyprávěl převážně obrazem nikoliv zvukem. Zvuk je jenom něco navíc, něco na dokreslení a podtrhutí toho, co vidíte. 100%

Whiplash (2014)

Neobyčejně silný, emotivní a dynamický je tento komorní nenápadný filmový kousek. Přišel jako blesk z čistého nebe a seslal nám mistrovský kousek, kde se vryje do paměti především grandiózní finále, které by ovšem bez předchozích velmi vypjatých scén nemohlo tak dobře fungovat. Musím také vyzdvihnout výkony obou představitelů a práci střihu. 100%

Equalizer (2014)

Pro mě se jednalo o oldschoolovou akci. Příběh byl o jednom chlápkovi, který byl kdysi dobrý a dělal špatné věci. Jednou si řekl dost, ale po čase si našel další důvod ty špatné věci s dobrým úmyslem dělat znovu. Proč ne. Příběh nikoho neoslní, ale zpracování a pomalejší tempo jsou výborné a nenudí, drží diváka v napětí, co bude dál. Denzel Washington opět ukázal svoje herectví, kdy mu to i přes jeho věk nesmírně věříte a bojíte se, co s těmi šmejdy provede, protože je skutečně naštvaný. Je to nadprůměrný film o chlápkovi, co rozhodl vzít spravedlnost do svých rukou. Naštěstí to jako film dopadlo dobře. 80%

Kód Enigmy (2014)

Opět nějaký ten životopisný film s dramatickou zápletkou, kdy si člověk říká, tohle se nemohlo nikdy stát. Kód enigmy je podle mě statický a jednoduchý ve své podstatě a složitosti příběhu. Zpočátku jsem měl obavy, zda je film tak dobrý, jak se říká. Ale asi v polovině filmu, samozřejmě po rozluštění enigmy, se začnou odehrávat neskutečné věci a v tuto chvíli si mě film získal a já se do něho plně ponořil a zpětně jsem ocenil jeho první polovinu. V konečném důsledku se jedná o veliký film s komorní atmosférou, kde v hlavní roli hraje mistrovsky napsaný scénář a skvělý výkon Benedicta Cumberbatcha. Více takových filmů s takovým poselstvím. 100%

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Velmi těžké rozhodnutí, zda dát filmu plné hodnocení. Nakonec i přes slabší děj a poněkud slabší závěr, i když není nijak uspěchaný a přitažený za vlasy, jenom jsem osobně očekával něco jiného vzhledem k předchozím událostem, musím dát nejvyšší hodnocení. Film mě nadchl pro svoji odvahu a snahu ve filmové historii zanechat snímek, který je drsný, neučesaný, pravdivý a hlavně neuvěřitelně uvěřitelný. DiCaprio je opět bezchybný, stejně jako Hardy. I když tady jde více o technické zpracování filmu jako kamera, práce s přirozeným světlem, krásný hudební doprovod a překrásná a drsná krajina. Plné hodnocení dávám také z toho důvodu, že jsem podobný film nikdy neviděl. 100%

Birdman (2014)

Film roku a tak bídné hodnocení místními uživateli? To je nějaké divné. A musím říct, že se s tamním hodnocením vůbec neshoduji, ba právě naopak. Tento filmový zážitek mi v hlavě dozrával ještě další tři dny a doteď na něho mám silné vzpomínky. Jedná se o originální zpracování zkrachovalé celebrity, která se utápí v dluzích, poklesu slávy a v sobě sama. Příběh je podán prakticky v jednom záběru, když pominu ty střihy, které jsou nutností a nepřekáží. Celý příběh na mě působil jako kritika současné filmové scény v USA a možný konec slavných lidí. Mistrovský je dle mého názoru scénář, který hýří krásnými dialogy směřující k velikým myšlenkám, které ale nejsou na první pohled znát. Nesmírným překvapením pro mě byl výkon Michaela Keatona a Edwarda Nortona, kdy jejich společné dialogy patří k tomu nejlepšímu v celém filmu. Takové filmy si zaslouží uznání. Nejsou tradiční, chtějí něco sdělit a nabourávají stereotypnost současné kinematografie. Po dlouhé době musím souhlasit s výsledky cen akademie...nejlepší film roku? Za mě rozhodně. 100%

Mamon (2015) (seriál)

Skvělá thrillerová minisérie z produkce HBO je ukázkou toho, že když se chce, tak to jde, ale musí se sejít opravdu skvělá parta lidí s větším balíkem peněz. Obsazení a scénář jsou doménou tohoto seriálu, který pro mě aspiruje na nejlepší český seriál všech dob a se seriály jako Četnické humoresky a Případy prvního oddělení je řadím k tomu nejlepšímu, co dosud vzniklo. 100%

Osm hrozných (2015)

Jak to ten Tarantino dělá? Najednou se objeví jeho film, je originální, netypický, plný mistrovských dialogů a dechberoucího příběhu a navíc se to nepodobá ničemu, co se objevuje na plátnech kin té doby. A opět to dokázal a troufám si říct, že se jedná o jeho jeden z nejlepších filmů, co kdy natočil. 100%