• Krátkometrážní

Vetřelec (1979)

5* Jelikož mi chyběly komentáře ke kultovnímu Vetřelci, tak jsem si ho dal znovu a rovnou s jeho dalšími pokračováními a víceméně se původní hodnocení nezměnila. Tak není divu ... Vetřelec byl pionýrem mezi vesmírnými akčními a nebojím se napsat přímo sci-fi thrillery (když teda nepočítám „It! The Terror from Beyond Space“). Pokud jsi fanouškem tohoto žánru, tak ani nejde dát jedničce míň než nejvyšší známku. Je to kvalitně natočený film s dobře napsaným příběhem, slušnými hereckými výkony, vynikající výpravou a na svou dobu výbornými triky a efekty, které ani moc nezestárly. Napětí je všudypřítomné a mnozí pak z něho čerpaly inspiraci. Pro Sigourney Weaver to byla role, která odstartovala její hvězdnou kariéru a hlavně ji zvládla dobře a ženský element v tomto akčním snímku byl velké plus. Co víc asi dodat …? [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

South Park: Peklo na Zemi (1999)

nostalgické 2* Platí totéž, co jsem napsal o seriálu Městečko South Park a film jsem taky kdysi na přelomu století zhlédl a opakovat se mi ho momentálně nechce, protože si myslím, že by mu to určitě nepomohlo, když jsem jeho pubertálnímu a vulgárnímu humoru nepřišel nikdy na chuť. Animace se je stále stejná, ale pasuje tam jako prdel na hrnec ;-) a tady jsou navíc oživující 3D prvky. Ale ani to nepomohlo k vyšší známce. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ] … A zase nutné BLÁBOLENÍ u kratších komentářů nakonec, kvůli zdejšímu novému a omezujícímu pravidlu pro recenze (vysvětlení najdete v mém deníčku) ... BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA

Městečko South Park (1997) (seriál)

nostalgické 2* Městečko South Park jsem občas sledoval v době jeho slavných začátků, ale nikdy jsem mu nepřišel na chuť. Velkou zásluhu na tom má pubertální, občas drsný a vulgární humor, který mi není blízký. Ani animace není špatná a k atmosféře seriálu sedí. Rozhodně nezavrhuju a všeobecná oblíbenost je očividná a jen já tu nezapadám do škatulky a jak tu občas píšou o přesahu a boření tabu, tak si to dovedu představit i jinou cestou. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ] … A zase nutné BLÁBOLENÍ u kratších komentářů nakonec, kvůli zdejšímu novému a omezujícímu pravidlu pro recenze (vysvětlení najdete v mém deníčku) ... BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA

Rozum a cit (1995)

3* Jane Austenová není zrovna ta pravá spisovatelka pro chlapi, ale když je chuť na něco odlehčeného, tak nepohrdnu ani tímto kouskem, navíc když to tu má tak vysoké hodnocení. Výprava i herecké obsazení je na úrovni, tak obé určitě pomohlo k lepšímu užívání a trávení, když už to není přímo můj šálek kávy ;-). Rozhodně neznalí očekávejte červenou knihovnu, jistou vyumělkovanost a nepřirozený literární slovník. Takže není divu, když to ode mě ve výsledku dostane jen průměrnou známku a určitě si to divačky a naivní romantici užijou víc než já a ostatní ať si raději nechají zajít chuť. [ PŘÍBĚH:2 /// SMYSL:1 /// ATMOSFÉRA:2 /// TEMPO:1 /// ORIGINALITA:1 /// NÁLADA:1 /// ART:1 /// STYL:3 /// CASTING:2 (3*MAX) ]

Soukromé neřesti (1997)

4* Pro letní dny a noci se hodí víc komedie než dramata a tak si vyhledávám zajímavé odlehčené snímky. Tento mě vyloženě pobavil a udělal dobře. Chápu, že mnohým nemusí sednout vulgárnější humor, ale z mého úhlu pohledu ještě není přes hranu a je tak akorát provokativní. Bulvár je o něčem jiném než veřejnoprávní žurnalistika a tam se tohle hodí a táhne víc lidi. Dosud jsem o tomto moderátorovi a herci Howardu Sternovi nikdy neslyšel, tak jsem hned zkušenější. Sice nemůžu posoudit jak jsou Soukromé neřesti pravdivé ze životopisného hlediska, ale ostatní aspekty jsou na dobré úrovni. Takže nezbývá než doporučit dalším divákům, kteří jedou na podobné vlně. [ PŘÍBĚH:2 /// SMYSL:1 /// ATMOSFÉRA:2 /// TEMPO:2 /// ORIGINALITA:2 /// NÁLADA:2 /// ART:0 /// STYL:1 /// CASTING:2 (3*MAX) ]

Bambinot (1984) (seriál)

nostalgické 2* Je pravda, že Bambinot jsem viděl kdysi v mládí a docela se mi tahle Macourkovina líbila a dneska jsem si ji připomněl. Tento televizní seriál měl podle mě velké ambice, které však nevyšly. Možná tím, že příběh byl moc bláznivý, nebo jeho provedení bylo moc obyčejné a tuctové … já nevím. Ani tehdejší herecký výkvět nepomohl k lepšímu vyznění, jak jsem si teď potvrdil. Tím pádem musím s původním hodnocením dolů a nemá důvod ho přeceňovat a už hodně zastaral. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 0 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ... A zase nutné BLÁBOLENÍ BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA nakonec, kvůli zdejšímu novému a omezujícímu pravidlu pro recenze, jehož vysvětlení najdete v mém deníčku ...

Brankář (2018)

4* nečekal jsem, že by mě mohl životopisný film o legendárním brankáři dokázal tak uspokojit, ale povedlo se. Ani to nebylo romantickou linkou, natož tou sportovní, ale spíš svým zobrazením tehdejších poměrů. Nedivím se obrovské nenávisti vůči Němcům, ale tady s tím pracují citlivě a snaží se o porozumění obou stran. Film je plný sentimentality, ale myslím, že ji dokázali udržet na uzdě a nepřeháněli. Mnoho výtek k filmu nemám, tak si mou vyšší známku zaslouží a stejně i doporučení pro další diváky, pro které by mohl být film podnětný. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Velký průvodce meditací (2021) (seriál)

+3* Jsem zastáncem buddhistické filozofie a tím pádem i meditací a tak mě docela zajímalo, jak na mě bude působit tento animovaný dokument. Průvodce Andy s docela milým českým dabingem mě potěšil a podobné to bylo i s jednoduchou animací, která dostatečně dotvářela příjemnou a uklidňující náladu. Možná někomu nabízené techniky pomůžou se svým životem, ale jinak jsou všechny po pravdě na jedno brdo – uvolnění a dýchání je základ všeho. Proto nevidím důvod přehánět s hvězdičkami, ale jako základní vhled do meditačních praktik je to dostačující. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Pojďte pane, budeme si hrát (1965) (seriál)

nostalgických 5* Dítě se ve mně probudilo a musel jsem doplnit komentář k tomuto večerníčku, u kterého mě překvapilo, že má jen 11 dílů. Tím, že jsem na medvědy, tak není divu, že jsem ho měl v dětství tak rád a zůstalo mi to až dosud. Rozhodně za jeho oblíbeností je i skvělý dabing Františka Filipovského a Rudolfa Deyla. Prostě je to česká klasika, která by snad mohla potěšit i po padesáti letech. Ale to musí posoudit už další generace.... Za mě plný počet hvězd s poděkování Břetislavu Pojarovi za jeho pohádky a krátké filmy. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] … A zase nutné BLÁBOLENÍ BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA nakonec, kvůli zdejšímu novému a omezujícímu pravidlu pro recenze (vysvětlení najdete v mém deníčku) ...

Truman Show (1998)

-4* Tak jsem si zopakoval tento oblíbený film o herci, který o tom ani nevěděl. Čtyři hvězdičky mu ještě nechám, protože si je zaslouží za svou originalitu i nadčasovost, i když se typickému americkému klišé nevyhnul, ale má tu nějak své místo. Jim Carrey tímto filmem konečně vyklouzl ze škatulky komediálních herců a ukázal i svou jinou tvář. Asi nemá cenu se víc rozepisovat a vypadá to, že po svém komentáři nebudu mít potřebu si film reprízovat, ale kdo ví. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ... A zase nutné BLÁBOLENÍ BLA BLA BLA BLA nakonec, kvůli zdejšímu novému a omezujícímu pravidlu pro recenze, jehož vysvětlení najdete v mém deníčku ..,