• Krátkometrážní

X. - Smazáno ze systému (2018)

-4* sice nijak vysoká výsledná známka a i mé spřízněné duše byli v hodnocení rozporuplní, ale obsah zněl zajímavě a minulý film režiséra jsem vysoce hodnotil, tak jsem šel do toho. A nemůžu říct, že jsem se nebavil a film nabitý hutnou tajemnou atmosférou mě vydržel bavit do konce. Záhada sériových vražd je prošpikována i zajímavým osobním příběhem kriminalistky, u které se nedivím že trpí různými traumaty. K tomu všemu slušný vizuál, který však místy působí samoúčelně jen pro zpestření. Ale když shrnu všechny klady a neduhy, tak musím dát 4 hvězdičky a pochválit. Minimálně je na úrovni podobných severských kriminálek a všichni jejich fanoušci by si mohli dát i tuto maďarskou chuťovku. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Hlava 22 (2019) (seriál)

3* Příběh a symbolika filmu Hlava 22 ze sedmdesáteho roku se mi moc líbila a ohodnotil jsem ji plným počtem hvězdiček, tak mě zajímalo jak na mě bude působit tento vysoce hodnocení seriál. Moje známka asi nepůsobí moc lákavě, ale berte ji opravdu subjektivně, protože válečné filmy můžu opravdu v omezené míře. Seriál jsem dokoukal přesně do půlky a neměl jsem chuť to sledovat dál, i když je kvalitně filmařsky zpracovaný i herecky provedený a dnešním mladým divákům bude tato forma víc sedět než padesát let starý dědeček. A mezi dalšími důvody nezájmu v pokračování byla jeho doslovnost, popisnost, upovídanost a dlouhá stopáž, ale díky tomu se zase na druhou stranu lépe převedla původní kniha do vizuálu. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Masaryk (2016)

-4* konečně až vysílání v televizi mě dotlačilo zkouknout tohle historické drama, které jsem dlouho odkládal. Možná proto, že i když je ověnčené tolika Lvy, tak zdejší hodnocení tomu moc neodpovídá. Já ho za sebe můžu docela pochválit, protože téma je zpracované po filmařské i herecké stránce kvalitně a příběh je zajímavý i pro mě, co zrovna filmy z válečného období nemusím. Tématicky i náladově mi hodně připomínal o rok mladší film o Winstonu Churchillovi Nejtemnější hodina. Ale protože jsou pro mě události týkající se mé rodné země osobnější, tak si dovolím dát vyšší známku. Pro popcornového diváka to spíš není, ale pro ostatní by to mohla být zajímavá sonda do duše člověka, co měl tak mocný vliv - pokud není většina podstatného jen scénaristická imaginace, kdo ví? [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ]

Láska mezi regály (2018)

+2* Zdejší trailer mě naladil na tento netradiční snímek odehrávající se ve velkoskladu mezi jeho zaměstnanci. Námět není nijak výrazný, tak jsem čekal od snímku aspoň trochu humoru nebo nadsázku. Bohužel jsem se nedočkal a opravdu je to čisté vztahové drama s romantickou linkou. Ale jak se nakonec ukázalo nezáživné a šedivé pracoviště, tak i personál byl plný šedivých myšek se svými malými šedivými a nezajímavými příběhy. Sice pár jiskřiček naděje se objevilo, ale zase brzo zhaslo, tak optimismus vyprchával. Nemůžu říct, že jsem se výrazně nudil, ale po pár dnech to vyšumělo z hlavy. Film s pomalým vyprávěním se u mě nakonec houpe na hraně 2 a 3 hvězdiček, ale nakonec přiklopil k nižší známce. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Frigo na mašině (1926)

4* Rozhodně tento film patří do zlatého fondu světové kinematografie a i po skoro sto letech si drží své kouzlo. Sice je to asi u Friga netypické, ale tady to ani nestojí na humoru, ale na jeho odvaze, kaskadérských výkonech a tehdejších filmařských možnostech a není divu. že film stál majlant. Takže konečně jsem viděl tento film vcelku a můžu mu dát hezké čtyři hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Mies etsii miestä (2004) (studentský film)

-3* tento nevyslovitelný název patří finskému gay kraťasu, který je docela originální v nápadu, ale ne v zakončení příběhu. Ale aspoň nutí trochu k zamyšlení jak bychom se zachovali asi my. Prostě typický festivalový kraťas. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Alma (2010) (TV film)

-3* nedávno jsem náhodně narazil v televizi na tento film, který mě zaujal netradičním příběhem i slušnými hereckými výkony. Ve své podstatě nijak výjimečný, ale na druhou stranu udržel moji pozornost až do konce a protože mě bavil, tak si mu troufnu dát i tři hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Puzzle (2018)

+4* Tento nenápadný film se lehce přehlédne mezi spousty pestrými a přesto stojí za pozornost, i když ani místní hodnocení k ní nenabádá. Příběh úplně prostý, ale režisér se scénaristy mu dokázali dodat šťávu a tak vznikl odpočinkový film o rodinných vztazích, který však nutí k přemýšlení o vlastním sebevědomí a snech. Rozhodně je u americké produkce zajímavý i tím, že tu jsou všechny postavy nejednoznačné, takže každá má jak své dobré a špatné stránky a záleží jak je umí využít. Nevím do jaké míry převzal děj z argentinského originálu, který jsem neviděl a myslím ani nikdy neuvidím, ale je zbytečné po tom pátrat. Takto mě bavil a můžu doporučit dále, ať tu úplně nezapadne. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Balón (2018)

4* V posledních letech se množí ve společnosti názor jak se tu u nás v socialistickém bloku žilo hezky, tak je vidět jak se hodně zapomíná a vzpomíná jen na to hezké, když jsme byli mladí a bezstarostní. Žili jsme v kleci, z které se dokázali dostat jen vyvolení a nebo odvážní. A o těch druhých je tento příběh. Na filmu oceňuji, že dokázal zobrazit tu tísnivou atmosféru a stále sledující oči, co se zajímali o všechno neobvyklé a hlavně že i běžní lidé častokrát nevědomky pomáhali systému. Takže tentokrát jsem si film z německé distribuce užil a byl v napětí do konce, i když jsem od začátku tušil jak to skončí, protože byl natočen podle skutečného příběhu. Film můžu doporučit dále a jako varování by mu možná slušelo při závěrečných titulkách víc informací o následcích jejich činu, které jsem se musel dočíst až tady v zajímavostech. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Ornitolog (2016)

-2* Tento film jsem dlouhou dobu odkládal, i když mi byl osobně doporučován, ale přes místní rozporuplné hodnocení mě poněkud odrazovalo.... a teď už vím proč. Jedná se o silně artový kousek s velkým důrazem na podobenství v křesťanské tématice a bez zaujetí a znalostí to těžko někoho zaujme. Většinu asi naláká gay linka, která je tam bezpředmětná a klidně by tam mohla být nahrazena něčím jiným. Je tam však hezká kamera a spousta zajímavých scenérií, ale bez pochopitelného příběhu je to jen hezká skořápka, která skrývá i několik bizarních překvapení. Asi doporučuji potencionálním divákům si o filmu raději dopředu něco přečíst a nastudovat život Sv. Antonína z Padovy. [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: X /// NÁLADA: 1 /// ART: 3 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]