• Krátkometrážní

První člověk (2018)

+3* když už jsem před pár dny viděl ruský film o prvním kosmonautovi, co jako první vystoupil do vesmíru, tak nemůžu pominout ani americký první výšlap na Měsíc. A nemůžu říct, že bych litoval, i když dávám známku o málo nižší než ruskému bratříčkovi. Ten byl kupodivu akčnější a živější, sice za tu cenu že tam bylo toho hodně vymyšleno - což však vyprávění pomáhá. Film o Amstrongovi je zase komorní a víc uvěřitelný a díky záběrům z pohledu hlavního hrdiny se můžete víc vcítit do jeho kůže a pocítit tu stísněnou až klaustrofobickou atmosféru. Na druhou stranumi u filmu občas vadila ruční kamera, která sice působí věrohodněji a protože to byl film i o jeho rodině, tak díky tomu byl děj častokrát zpomalen a tak se to táhlo. Pro někoho to může být zase plus, tak nemá cenu to rozpytvávat. A jestli Armstrong byl opravdu takový morous a rozporuplný člověk, tak ho Ryan Gosling zahrál dobře, kdo ví? Stálo to za podívání, ale už znovu nejspíš ne. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Životní šance (2011)

-4* Předem chci upozornit, že moje čtyři hvězdičky jsou možná trochu přehnané a víc by ji slušeli lepší tři, ale je fakt, že ji chci pomoct do červených čísel, jak si podle mě zaslouží. Jedná se o příjemnou a odpočinkovou romantickou komedii, sice chvílemi trošku praštěnou, ale jde jí přece jen o pobavení a u mě se jí to povedlo. Podobných moc není a spíš se točí ty hulvácké a přisprostlé, a proto ta vyšší známka - v rámci svého žánru si ji určitě zaslouží, i když se nevyhne prvkům klišé. Nakonec mě potěšili i vtipné závěrečné titulky, tak jako tomu bývavalo u komedií v dobách mého dětství.[ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka (2005)

nostalgické +4* nebylo divu, že se dostalo časem i na celovečerní film o vynálezci a jeho věrném pomocníkovi. V Aardmanu dokázali napsat příběh, který drží pohromadě celou dobu a nenudí. Sice oproti starším kraťasům se tu objevuje víc honiček a napětí, ale asi to současná generace dětí potřebuje a baví je to. Ale dokázali to vybalancovat tak, že to zas nebije do očí a možná to díky tomu víc baví i rodiče, když narazí na nějaký odkaz známého filmu. Časem zopakuju, jestli mé vzpomínky odpovídají mému ohodnocení. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Wallace a Gromit: Otázka chleba a smrti (2008) (TV film)

4* zatím poslední Wallace a Gromit v tomto díle se dali do pečení, ale hrozí jim smrt od hromadného vraha pekařů ve městě, Sice to moc nevyznívá jako příběh pro děti, ale v Aardmanu to umí zpracovat, aby to bylo i pro jejich očka :-). Ani po těch letech se nevyčerpaly nápady a stále to baví. Sice dávám jen 4 hvězdičky, ale stále je to nadprůměr proti běžné produkci pro děti. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Slepičí úlet (2000)

nostalgické 5* ještě nenadešel ten správný čas pro reprízu, ale věřím, že se mi to líbit stejně jako napoprvé (pak určitě komentář oživím). Je to vlastně první celovečerní film od Nicka Parka a jeho Aardman studia. A byla to trefa do černého i bez Wallace a Gromita. Myslím, že by se to mohlo líbit i těm, kdo nejsou na animované filmy ale hlavně je to zábava pro celou rodinu. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Seriózní muž (2009)

3* u tohoto filmu bří. Coenů mi chyběl komentář a původní 4 hvězdičky byly docela lákavé na to, že bych si ho mohl zopakovat. Příběh židovského profesora (manžela a otce), který se snaží chovat seriózně i přes všechna úskalí, které mu zrovna bůh háže pod nohy. A o tom vypráví tohle komorní a vesměs konverzační drama, kde se dozvíte hodně o židovských zvycích a rituálech. Proto si ji spíš užijí kluboví diváci, kteří jsou víc zvyklí na pomalejší tempo a intelektuálnější promluvy. Podruhé jsem se bavil jen průměrně, a protože si myslím že nejde o nijak významný filmový počin, tak snižuji na 3 hvězdičky a nevidím důvod se k němu vracet. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Desnudos (2013)

3* na stránkách GayTitulků jsem narazil na tento coming-outový gay kraťas. Ve své podstatě úplně tuctový příběh, který je zakončen netradiční pointou. Ta sama o sobě ale už kvalitativní hodnotu snímku u mě výrazně nezmění, přesto si možná zaslouží pozornost té úzké skupiny diváků. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Autoportrét (1989)

3* Díky tomu, že jsem se probíral ve Švankmajerově filmografii, tak jsem objevil i tento kraťas. Shluk mnoha vlastních miniportétů osobností světové animátorské školy v nevyrovnané kvalitě, ale co se dá taky vymyslet do pár vteřin. Pro svoji různorodost je podrobné hodnocení k ničemu. A když neuvidíte nic se nestane... snad jen ze zvědavosti, jak se vidí sami režiséři a jaký mají o sobě obrázek.

Konec stalinismu v Čechách (1990)

-5* Když už mám Švankmajera mezi mými oblíbenými režiséry, tak jsem se podrobně probral jeho filmografií a čím jiným zakončit než se stalinismem? Neříkám, že je to díky mým pěti hvězdičkám dokonalé dílo, ale po těch třiceti letech od vzniku a od revoluce má v sobě hodně moudrého skryto a bojím se že návrat velkého bratra se chystá. Výborné dílko plné nápadů a metafor a asociací, které baví až jde z toho nakonec i strach. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Tma, světlo, tma (1989)

-4* Švankmajer se vrací k plastelíně (nebo co to vlastně je?) a dělá dobře. V tomto kraťasu si hraje jednoduchým nápadem, který dokáže pobavit a má to v sobě i cosi skryto. [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ]