• Krátkometrážní

Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

-2* Menzel je téměř osobním Hrabalovským režisérem a tak nebylo divu, že se pustil i do tohoto známého románu, který jsem taky kdysi četl a moc se mi líbil. Z hodnocení je však znát mé zklamání, protože se režisérovi nepodařilo přenést na plátna tu pravou atmosféru, která by mi přiblížila nadšení ze čtení. Snaha je tam cítit hodně, ale senilní Menzel moc tlačil na pilu a je tu přehnaně sentimentální a líbivý a taky mi nesedlo obsazení některých herců do svých rolí. Nevidím důvod se k filmu vracet a o to raději si ho zase někdy přečtu, nebo poslechnu jako namluvený román. Zklamání se musí projevit zákonitě i na známce, protože takto zpackat výborný námět je donebevolající ... [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Dívčí válka (1991) (divadelní záznam)

nostalgické 4* sice mi v poslední době František Ringo Čech leze na nervy čím dál víc, ale musím uznat, že se mu Dívčí válka povedla a dobře konkuruje klasickým hrám od Cimrmanů. Týká se to však jen tohoto původního zaznamenaného představení, protože když jsem ho viděl po několika letech na přelomu století naživo, tak mě vůbec nebavili, jak se snažili do děje zaplétat aktuální politické aféry. To už téhle historické satiře hodně ubližovalo. Tuhle asi už kultovní hru si rád časem zase zopakuju, když bude nálada. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Coco (2017)

4* Sice jsem se snažil vyhledat u této nové a vychvalované animované disneyovky nějaké zápory, ale moc se mi to nepovedlo. Je tu hezky skloubený příběh o hledání svých kořenů s typickým mexickým folklórem, připomínající své předky, který se objevuje i v jiných místech na naší matičce Zemi. Sice se nevyhne sentimentu a nevyhnete se kapesníkům, ale podle mě netlačí na pilu přespříliš. Určitě si na své přijdou jak děti, tak rodiče a tentokrát si Oskara určitě zasloužil. Takže doporučuji, i díky smyslupnému a poučnému příběhu. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ]

7 životů (2017)

-3* Originálních sci-fi je pomálu a tahle nám přibližuje přelidněnou planetu Zemi, kde se vše striktně reguluje a není tu místo pro všechny, natož sedmerčata. Příběh je trochu utažený za vlasy, ale když ho vezmete jak to je, tak si užijete napínavou akci s dobře zahranou sedmirolí, což se opravdu jen tak nevidí. Bohužel je to jen jeden z výrazných kladů a po těch týdnech od vidění mi poněkud příběh vyšuměl z paměti a tak mu nedám víc než slabší 3 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Léto s kovbojem (1976)

nostalgické -4* v rámci doplnění k dávno viděným filmům se dostává i na tuto zábavnou letní romanci, která mě vždycky potěšila. Sice je to už deset či dvacet let, ale přesto příjemné vzpomínky zůstávají. Uvidíme až se někdy dostane na reprízu, tak zda si známku hlavní ověřené duo Kolářová-Hanzlík zaslouží, ale zatím čtyři hvězdy nechám. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Anihilace (2018)

+2* Netflix mě nalákal dle traileru na tuto jejich sci-fi, ale potvrdilo se tentokrát že zdejší hodnocení je adekvátní a já to dál doporučovat nemíním. Sice vizuální stránka je poutavá a filozofická hloubka vesmírně neuchopitelná, ale to jsou tak jediné plusy. Jinak je to pseudo podivná pomalá podívaná, kde hrají prim ženy a jejich myšlení a chování mi občas přišlo nepochopitelné a nelogické. Prostě je to na hranici 2-3 hvězd a protože závěrečná "pointa" nepřebila chvilkami utahanou nudu, tak to sklouzlo k nižší známce. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Dukla 61 (2018) (TV film)

4* nalákán mými známými i zdejším hodnocením jsem si pustil toto dvoudílné televizní dílko, a nebyl jsem zklamán. Hlavně mě potěšilo, že nejede na vlně sentimentu a přehnaných citových vydíraček. Navíc se postavy chovají docela přirozeně a ostravská hantýrka ve spojení s tou havířskou je sice občas těžká k pochopení, ale sedí tam. Proto dávám palec nahoru a doporučuji dál. Ve spojení s dokumentem Černé zlato, s kterým je s tímto filmem hodně svázán a vysvětluje souvislosti a okolnosti kolem, jsou to čisté 4 hvězdy. Poučné. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Show Jana Krause (2010) (pořad)

1* od prvopočátku jsem měl s tímto pořadem problém, ale objevily se občas rozhovory, které měly trošku smysl. Ta doba je už dávno pryč a urážlivý humor Jana Krauze je mi na hony vzdálený. Sdílím plně názor uživatele "nascendi", takže i ta jedna hvězdička je možná až moc. Ale evidentně show patří stále k těm oblíbeným, což vypovídá dost i o současné společnosti. [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: X /// CASTING: X (3*MAX) ]

Zítra to roztočíme, drahoušku...! (1976)

nostalgické +3* Starší a okoukaná, ale stále zábavná komedie s tehdejším hereckým výkvětem o českém maloměšťáctví. Docela by mě zajímalo, jak může působit na mladou generaci, jestli tehdejší normalizační problémy dokážou pochopit. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ]

Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)

nostalgické -4* vpravdě nejlepší film s Luďkem Sobotou i díky skvělému scénáři Smoljaka a Svěráka se spoustou kultovních hlášek. Kvůli "okoukatelnosti" této komedie to však stačí u mě jen na 4 hvězdičky a už dlouho jsem neměl to potěšení jí vidět. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]