• Krátkometrážní

Electra (2023)

+4* Režisérka dala o sobě vědět svým kraťasem už před 5lety na Lvech a pak i na Oscarech a díky tomu měla ušlapanou cestičku pro další projekty. Vývoj jde znát a evidentně i mělo smysl tuto dámu podporovat. Výrazně se posunula a u tohoto už podle mě středometrážního kousku nejde přehlédnout a za výtvarnou stránku nelze dát rozhodně menší než nejvyšší známka. Velmi nápaditý kousek, kvalitně sestřihaný, takže si tam divák při každém opakování dokáže najít nějaký nový detail. Bohužel jsem však úplně nepochopil o čem je vlastně ten Elektřin komplex, asi tím, že nejsem žena ;-). Přesto doporučuji a přeji co nejmíň traumat. Shlédnuto přes Dafilms . [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 3 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 2 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Chudáčci (2023)

+4*  Od řeckých režisérů se asi svět nikdy nic normálního nedočkal a možná to ani nikdo od nich nečeká ;-). Tohle výstřední spektakulární představení si svou pozornost určitě zaslouží z několika důvodů. Obrazová stránka určitě každého zaujme a každému staršímu Čechovi připomene stylizací filmy Karla Zemana, jen barevnější a silněji extravagantní. Totéž platí i kostýmech, které jsou občas ještě víc šílenější. Ale naštěstí film nestojí jen na vizuálu a příběh má divákovi taky co dát. Poznávání a objevování světa očima novodobé frankensteinky je podáváno zábavnou formou, aspoň pro ty co mají rádi absurdní a černý humor. Emma Stone si za tuhle odvážnou a hodně odvázanou roli opravdu Oskara zasloužila a i díky ní má své kouzlo. Proto se nestydím dát palec nahoru a nebudu se bránit ani opakování, abych pochytil co mi mohlo uniknout. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1AB /// ART: 2 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ]

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

+1* Kdysi slavný archeolog teď už paběrkuje na bývalém úspěchu a neumí v tichosti odejít, což je velká škoda. Už minulý díl byl ubohý a tento nedokáže říct víc. Možná kdysi byly honičky a akční scény na Indianovi to zábavné, ale vždycky byly součástí poutavého příběhu, který tady nenajdeš. Sice se furt něco děje až už tolik zvratů nejde unést, ale jsou jen k trapnému smíchu. I když tak nevypadá, tak se chvilkami chová Indy jako senilní dědek. Přiznejme si to, že už nemá co nabídnout a dějově bych to připodobnil k 37.kopii videokazety, na kterou jsme se koukali před drahnými lety ;-). Snad už to bylo opravdu naposled a když už i Indy nudí, tak je někde chyba.  [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 3 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Invalida (2023)

-4* zo slovenských lúk a hájov k nám prišiel invalid a priniesol dobrú náladu ;-) Dost bylo však slovenštiny a vrátím se k rodnému jazyku, který mi jde o něco líp, i když to není někdy poznat.  Příběh z porevolučního divokého období v kombinaci s neokoukanými tvářemi dokázal svou nekorektností hodně pobavit a občas přinesl i výbuch smíchu, což se mi moc nestává. Bohužel zvuková kvalita, nebo možná díky nářečí mi nebylo úplně všechno srozumitelné, tak bych se bavil i víc. Ale i to stačilo, abych tomuto oživení československé tvorby dokázal dát čtyři hvězdičky a možná dojde i na reprízu [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Koruna - Série 6 (2023) (série)

-4* Diana byla pro královskou Korunu velký oříšek. Jejím příchodem se změnilo všechno. Jako by se tím vším dostala královna Alžběta na druhé místo pozornosti, na což nebyla zvyklá a tím se v této sérii změnila trochu atmosféra. Zároveň se už potřetí změnila herecká squadra. Lehce taky sklouzla kvalita, ale stále se pátá série drží u mě na kvalitních čtyřech hvězdičkách. U poslední šesté je sešup znatelnější, protože se tu začíná víc tlačit na sentiment, a to hlavně v dílech po smrti Diany. Jakoby se snažili královskou rodinu v očích společnosti rehabilitovat. Ale i tak jsem tuhle kvalitní sérii rád dodíval a nebojím se ho doporučit a autoři se s ní dokázali dobře popasovat.  [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Krysař (2023)

+2* Na zbývající Dahlovi povídky, které oblékl do svého kabátku Wes Anderson udělám společnou recenzi, protože už nedosahují takových kvalit jako nejdelší bratříček Podivuhodný příběh Henryho Sugara. Všechny jsou zajímavé a plné napětí a mysteriózní atmosféry, ale přišlo mi že vlastně u těchto byl vizuál zbytečný a fungují díky vyprávění stejně jako rozhlasové povídky. Proto jen ty silnější dvě hvězdičky.   [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]  … A zase nutné BLÁBOLENÍ u kratších komentářů nakonec, kvůli zdejšímu omezujícímu pravidlu pro recenze (vysvětlení najdete v mém deníčku) ... BLA BLA BLA BLA BLA BLA

Labuť (2023)

Oppenheimer (2023)

3* Barbie a Oppenheimer byly dva blockbustery loňského léta, které táhly do kin. Taky se tahaly o mnoho ocenění a tak není divu, že jsem musel i já zjistit, jestli o něco nepřicházím. Pomyslný souboj nakonec vyhrál Nolanův film, ale i ten má nakonec ode mě jen průměrnou známku. Proč? Pro mě hlavním problémem byla utahanost snímku a i když se tu furt něco dělo, tak všechno to ubíhalo nějak pomalu a bez výrazných emocí. Od Nolana asi očekávala většina lidí včetně mě větší náboj a na ten došlo vlastně jen jednou, což je dost málo. Chápu, že vědec to měl těžké jak za války, tak po válce, ale udělat z toho tříhodinovou mašinérii si asi nezasloužil a nebo jsme to všechno museli tak trochu protrpět s ním ;-) a není divu, že nevidím důvod se k němu ještě vracet.  [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Otrava (2023)

+2* Na zbývající Dahlovi povídky, které oblékl do svého kabátku Wes Anderson udělám společnou recenzi, protože už nedosahují takových kvalit jako nejdelší bratříček Podivuhodný příběh Henryho Sugara. Všechny jsou zajímavé a plné napětí a mysteriózní atmosféry, ale přišlo mi že vlastně u těchto byl vizuál zbytečný a fungují díky vyprávění stejně jako rozhlasové povídky. Proto jen ty silnější dvě hvězdičky.   [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]  … A zase nutné BLÁBOLENÍ u kratších komentářů nakonec, kvůli zdejšímu omezujícímu pravidlu pro recenze (vysvětlení najdete v mém deníčku) ... BLA BLA BLA BLA BLA BLA

Perspektiva Ivana Mládka (2023) (TV film)

+3* O Ivanu Mládkovi jsem věděl, že hraje hlavně na banjo ve své skupině a tento dokument na ČT mě přesvědčil, že toho zvládá mnohem víc - dokonce bych řekl, že se jedná o renesančního člověka a jsem rád, že z jeho malířského umění bylo cítit víc než od Františka Ringo Čecha ;-). Bylo to milé a zábavné povídání o jeho životě a zkušenostech. Nezůstalo jen u rozhovorů s ním, ale i s jeho přáteli a spolupracovníky. Nečekal jsem to a tímto v mých očích povýšil jako člověk. Zpracování dokumentu je na slušné úrovni a pozvedá ho právě osobnost a z to si zaslouží lepší tři hvězdičky a třeba by překvapil i Vás. [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ]