• Krátkometrážní

Objektiv ČT24 (1987) (pořad)

4* Stejně jako Toulavá kamera, tak i Objektiv patří ke stálicím nedělního dopoledne. Nevím, zda je kromě Televizních novin a Večerníčku něco na obrazovkách déle ;-). Vizuální podoba se od začátku trochu změnila, ale stále přináší zajímavé reportáže z celého světa. Takže 4 hvězdy si zaslouží a přeji mu hodně diváků i nadále. [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Toulavá kamera (2003) (pořad)

-4* Na to že se tento televizní pořad udržel na českých obrazovkách už skoro dvacet let a mnozí si bez něj nedělní ráno skoro nedokážou představit, by si zasloužil vyšší známku. Určitě je i jeho zásluhou, že český turistický trh šlape a doufám, že bude šlapat i dál. A bude i nadále ukazovat zajímavá místa v naší malé zaprcané ale krásné kotlině. [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Podprsenka (2018)

-3* Filmy Veit Helmera mám rád pro jeho milou poetiku a zajímavé exteriéry i interiéry, které umí hezky natočit, ale na druhou stranu tohoto filmu jsem se trošku bál, abych si nezkazil o něm svůj dojem. Je pravda, že příběhově je o řád níž než na co jsem byl u něj zvyklý, ale ty ostatní požadavky mi naplnil. Takže s odřenýma ušima to má ode mě za 3 hvězdičky, ale raději doporučuji jiné jeho filmy ... nejlepší je Tuvalu. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Kukačka (2002)

4* Po včerejší repríze musím o něco snížit svých původních pět hvězdiček, ale stále Kukušku považuji za kvalitní film, který stojí za pozornost. Sice si hlavní aktéři téměř vůbec nerozumí a ani se moc nesnaží si vzájemně porozumět. Ale v každém případě jsou to lidi, kteří "bez těch nahoře" nemají důvod se nenávidět. Prostě milý protiválečný film s nadhledem a s krásnými finskými exteriéry. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Nejsmutnější kluk na celém světě (2006)

2* Nechápu zařazení tohoto kraťasu mezi komedie, ale asi nejsem správný cynik, abych to pochopil. Filmové zpracování je zajímavě melancholické a plné barevných kontrastů a protikladů. Nezájem, přetvářka i pokrytectví čpí z každého filmového okýnka, ale co tím chtěl režisér naznačit, to teda nevím. Kvůli svému nepochopení dávám jen dvě hvězdy, a to je opravdu maximum. A opravdu to není film pro děti. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: X /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Tři sezóny (1999)

-4* Jedná se o povídkový film (mimochodem můj první vietnamský), kdy se jemně jednotlivé příběhy proplétají a vytvářejí milou poetickou mozaiku, která zobrazuje obyčejný život ve Vietnamu. Je zajímavé, že na rozdíl od mých vzpomínek z tamní návštěvy se tu kupodivu neobjevuje ani jediný náznak politického režimu, protože těm komunistickým symbolům se normálně nevyhnete. To byla jen taková poznámka na okraj a jinak na mě udělal film dobrý dojem, takže ho můžu zejména artovým vyznavačům doporučit. A asi můžu na závěr i naznačit, že má film optimistické vyznění, takže se nemusíte žádného velkého dramatu bát. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Breaking Fast (2020)

-3* docela jsem si tuto gay romantickou komedii užil, i když se nevyhne typickým americkým klišé. Jde už o druhý snímek z loňského roku, kde autoři dali dohromady Američana s muslimem, takže se tu nevyhnou otázce náboženství a tahle linka není úplně špatná. Když si zvyknete na vykroucené figurky ve vedlejších rolích, tak Vás bude taky bavit. Prostě slušný průměr. Jinak homofobové se tentokrát nemusí bát explicitních scén, protože je tu jen jeden záběr na nahý zadek, ale stejně ti dávají evidentně odpady jen z přesvědčení - mají taky přece svou víru ;-). [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

The Horribly Slow Murderer with the Extremely Inefficient Weapon (2008)

-3* Jako nápaditá parodie na hororové snímky dobré, ale po pár minutách se vyčerpá a s tím AGAIN, AGAIN, AGAIN ... je to už trapnost až útrpnost tak akorát vhodná pro festival otrlého diváka ;-) Ve výsledku je to pro mě na hranici dvou tří hvězdiček a protože mám dobrý den, tak dostane s odřenými a obouchanýma ušima tu vyšší známku. Posoudit můžete třeba tady. Když jsem viděl na autorově YouTube profilu těch různých pokračování, tak asi díky tomuto pošahanému a úchylnému nápadu si přišel k pěkným penězům. Gratuluji!!! [ PŘÍBĚH: 0 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Chvíle v rákosí (2017)

+2* Nedivím se, že gay romantikům se tento film líbí a chválí ho, ale já si romantiku představuji jinak. V krátkosti se jedná jen o intenzivní letní románek mezi pracovitým imigrantem a líným nezodpovědným vysokoškolským spratkem ;-). Chemie mezi hlavními představiteli funguje, kamera slušná a k tomu hezké scenérie finské krajiny ... a to někomu ke štěstí prostě stačí. Mě rozhodně ne, a proto nedokážu dát tomuto růžovému příběhu víc než dvě hvězdy a nevidím důvod se k němu vracet. U mě dopadl podobně jako Zkrocená hora a taky sází na podobné atributy. Tak své fanoušky si určitě najde i bez mého doporučení ;-). [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Dear Basketball (2017)

-2* Tento kraťas je sentimentální poctou slavnému basketbalistovi a díky tomu nejspíš získal Oskara. Já nejsem sportovní fanoušek a ani se neposadím z každé ceny, takže ho můžu bez kapky studu odhodit do koše mezi nezajímavé snímky. [ PŘÍBĚH: 0 /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ]