Poltergeist (1982)

Okrem podareneho zaveru tu nemam velmi co chvalit. Od hororu to ma dost daleko, najdesivejsia vec tu bol klaun a mozno 5 rocne namesacne dievcatko schadzajuce v noci po schodoch. Cele jadro filmu je zaplnene nechutnymi blabolami, ktore ma nezaujimaju a nutia ma sledovat cim dalej tym viac na hodinky, preto je to hrozne dlhe. Kedze ma pointa, ktora bola rozuzlena niekde v polke vobec nezaujala, tak som ani nejak neprezival prechod od jedneho sveta do druheho, myslim ze vacsi bol strach z neznameho ako uz z poznaneho.

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

Opat mnozstvo akcie a dobrodruzstva a genialneho myslenia pana Bonda, v porovnani s Doktorom No. toto zacina o dost slabsie ale ku koncu zas pribuda na kvalite, netreba ani velmi napinat mozgove zavity, aby ste dokazali vnimat cely dej. Ozajstny zazitok zacina pre mna az od vstupu do vlaku, odvtedy som si na sebe vsimol parkrat, ze som zaujaty a nevnimam svoje okolie.

Dr. No (1962)

Zaujalo ma, ze hned od prvych sekund sa ide priamo na vec, bez ziadnych kluciek, okolkov, zbytocnych kecov. Vlastne to tak ide cely film, je to len cesta z bodu A do bodu B, ked vsak prepocujete jeden dolezity rozhovor, tak ani neviete naco tam idu, lebo sa skoro o tom vobec nebavia.Vsade kde sa pan Bond zastavi, naraza na krasne zeny, najkrajsia je vsak ta posledna, ktora vobec nevyzera ako zo sestdesiatych rokov, v dobrom zmysle. Skvely dobrodruzny film, bavil som sa skoro cely cas, aj ked je dost naivny. A ani mi nevadilo, ze zaver nenaplnil moje ocakavania, hlavne ze je tu dost akcie, naozaj dost prekvapeni v podobe zrád. Za tie dve nahanacky aut, ktore tu boli by sa nemuseli hanbit ani dnesne filmy s chorymi rozpoctami. Hudobny podklad klasicky, aj ked uz napocuvany z inych filmov.

Křídla vášně (1997)

Film o ludskom charaktere, ze aj v tom najhorsom cloveku sa obcas najde nieco pekne. Krasna put Benatkami a milostny trojuholnik s velmi sympatickymi hercami aj postavami. Zo zaciatku som bol viacmenej mimo toho vsetkeho, lebo neocakaval som ziadnu bombu, ale nakoniec som spokojny.

Z pekla (2001)

Prva polhodina je neskutocna, brutalne a niektore naozaj nechutne sceny a plno hrozy, zoparkrat som mal naozaj problem pozriet sa na obrazovku, aj ked nikdy poriadne nic nebolo vidno.Ale postupom casu nadsenie opada a stava sa z toho "obycajny film", bez nicoho co mi nedovoli nepomysliet na ine veci. Velmi ma potesil napriklad John Merrick a jeho celkom podarena kopia. Johny Depp klasicky podava nadpriemerny vykon, plus Mary tiez robi co moze. Ked je odhaleny vrah, tak uz to vazne nema velku atmosferu, a ide to uz len dole. Urcite si z tohto filmu zapametam skorej nejake uryvky, ako celok aj s rozuzlenim, ktore ma nechalo chladnym.

Amazing Spider-Man (2012)

Bol som skepticky pred vstupom do kina, lebo neznasam "remaky", bohuzial nieco na tom bolo pravdy. S filmom z roku 2002 sa to neda vobec porovnavat. Tomuto chyba mnozstvo veci, ale jedna vec tieto nedostatky dava trocha do uzadia, nie vsak uplne zmazuje. A to zaujimava vizualna stranka akcnych scen, pri tak bohovskom rozpocte, to sice ani nie je prekvapenim.Nemam velmi rad dlhe stopaze, lebo neviem uplne udrzat pozornost cely cas, niektorym filmom to viem odpustit, ale tu.. Prvych 45 minut je doslova nudnych a plnych veci co nenavidim, napr. vedecke prostredie, dlhe zoznamovacie rozhovory pri takychto filmoch kde to naozaj nie je AZ take podstatne, tukanie po klavesnici a hladanie informacii. Najviac ma asi iritovalo to, ze Spiderman prilis vela rozpraval aj vtedy ked mal masku, na toto sme u Raimiho neboli zvyknuti.Jednu vec reziser tiez prepalil a to nekonciace ukazky Parkrovej sily a dobrych reflexov bez masky, niekedy az priam trapne. Zeleny jaster bol vcelku solidny a dokonca aj vyzaroval strach, co o Raimiho negativnych hrdinoch nie je ani reci.Hudba kvalitna, rezia menej, celkovo od nazvu az po hnusny koniec navadzajuci na dvojku slabota.

Hory mají oči (1977)

Nie som vobec zastanca remakov. Ked som pozeral film z 2006 ani som netusil, ze to remake je, lebo o tomto som nevedel. Preto som Cravena chcel pozriet hlavne na uspokojenie svojho svedomia, ked uz pre nic ine. Ked to mam porovnavat s Texaskym masakrom, tak Hooper bol presvedcivejsi.Zaporaci vobec nevyzaruju dostatok tej pravej energie, skor sa spravaju komicky a nie su velmi hrozostrasni,hoci scena v karavane moje sklamanie troska znizuje. Nie je tu vela napatia, koniec sa mi tiez zda az prilis otvoreny.

Philadelphia (1993)

Tema AIDS bola v 90tych rokoch este velke tabu, preto ocenujem ze Demme s tym prisiel relativne skoro, a hlavne po tom co to sam zazil u priatela.Hanks hra svoju rolu velmi presvedcivo, a bez toho aby som si to musel vsugerovat, tak si naozaj myslim, ze je infikovany a citim rovnaku nechut, ako D.Washington ked sa ho prvykrat dotkol. Jeden velky sudny proces, v ktorom nejde ani tak o financne ako o nemajetkove odskodnenie, lebo hrozi ze pacient sa rozsudku nedocka. Bohuzial dost nezazivne vyrozpravany cely pribeh, a ked nie sme v sudnej sieni, tak sa pravdepodobne nudime. Na druhej strane obhajkyna zalovanych je neskutocne charizmaticka, akokeby nas hypnotizovala ked kladla otazky. Celkovo nie som spokojny.

Na sever Severozápadní linkou (1959)

Neviem ci sa o nieco podobne pokusal niekto pred Hitchcockom, ale myslim ze tu priblizne je ten medznik, ktorym sa zacal thrillerovy podzaner nespravodlivo obvineneho. Hitchcock to zobral z oboch stran, ten nestastnik je prenasledovany nie len pred legitimnymi zlozkami, ale aj pred "podsvetim". Ale najlepsie na tom je to, ze argument, ze bol to vynikajuci film len pred 50timi rokmi vobec neobstoji. Prva hodina filmu je tzv. zoznamovacia, kde sa jednoducho oboznamime so vsetkymi, a vsetkym co potrebujeme poznat, nechyba ani priama konfrontacia medzi nepriatelmi. V druhej casti na platno vstupuje krasna zena a meni sa to na romantiku a ku koncu dostavame len mnoho dalsich otazok, kto je s kym, kto hra na aku stranu a mozme len hadat, ci osoba kona s dobrym umyslom, a neraz som ostal aj prekvapeny. Dost mi chybala k filmu nejaka hudba ktora by len podfarbovala atmosferu, s vynimkou zaverecnej sceny som si nejako neuvedomil pritomnost hudby. Ked to vezmem zo stranky humornej, tak tam sa nemozem stazovat na nic, lebo vtipnych hlasok bolo pozehnane, najlepsia scena pre mna bola v aukcnej sale, kde sa Grant snazil porusit nejaky predpis, aby ho z miestnosti vzala policia, nie "padouchovia". Celkovo som sa nenudil, ale na konci filmu som nemal pocity, ktore som nejako ocakaval.

Cesta do zatracení (2002)

Nepozerame sa na mafiana z toho klasickeho pohladu, ze praca je jeho zivot, ze jeho priatelia mafiani su jeho najblizsia rodina a s tou normalnou travi minimum casu, ale je tu nahlad z druhej strany mince. Ako prisny, ale starostlivy otec, ktory lubi svoju rodinu, myslim naozajstnu rodinu, si sem-tam odskoci vykonat nejaku pracicku, na ktoru ho povolaju.Ponate s vacsou originalitou, ale mne stale vonia ten prvy pohlad. Mendes sa tu nestrani vobec nicoho, co sa tyka likvidacie postav, co aj dokumentuje ten fakt, ze na konci ostane len minimum hlavnych postav. Je zaujimave sledovat, ako niekto unika pred spravodlivostou a jeho prednasledovatelia su stale o jeden krok pred nim, a vedia neustale predvidat jeho kazdy pohyb. Mne vadilo na tomto filme len svetlo, mnoho casu sa sceny odohravaju v totalnej tme, co sice nabera na atraktivite co sa tyka atmosfery, ale vizualny zazitok je slabsi. Za zmienku este stoji kratka scena, ked Sulivanovci idu v Chicagu po chodniku plnom elegantnych chlapkov v oblekoch, ale vas zrak padne presne na nich dvoch, aj ked nie su odlisne obleceni. Mozno sa Mendes mohol viac posnazit vybudovat vztah medzi nepriatelmi, myslim Sulivana a Roonyho a menej sa zameriavat na vztah otec-syn. Pre mna to mohol reziser este o nejaku polhodinku predlzit, lebo ako rychlo to zacalo, tak rychlo to aj skoncilo.