Závrať (1958)

Pri tomto si teda neoddychnete. To je sila, zrak z filmu nemozno spustit ani na minutu, lebo je pravdepodobne, ze sa uz v deji nenajdete. Druhu polovicu filmu som len dumal, o com to cele je, a po skonceni filmu mam toho stale plnu hlavu, ale nic rozumne ma nenapadne. Na jednej strane nevidim vo filme jasnu pointu, na druhej som ocareny. Ale cim som ocareny, to ani sam neviem. Jeho filmy mi stale v hlave vytvoria tornado myslienok, ktore nedavaju zmysel, ci logiku, ale i napriek tomu ho zboznujem.

Smlouva s ďáblem (2000)

S radostou by som isiel do pekla, kebyze tam je takyto diabol. Je pravdou, ze som sa poriadne nasmial pri pozerani, ale myslim si ze hlavnym faktorom ktory ma udrzal na stolicke bol nadherny diabol.

Ptáci (1963)

Neviem aky bol zamer vtakov, ale mam silny pocit, ze zaverecna veta "Mitch, smiem vziat vtakov lasky? Ti nikomu nic nespravili" silne suvisi s pointou filmu. Miestami naozaj neskutocna atmosfera, ved pohlad na vtakov sediacich na elektrickom rozvode pocas mesacneho splnu, ci pomaly sa usadajuce vtaky na detske hojdacky za chrbtom mimochodom mimoriadne krasnej Tippi Hedren, ci zaverecnych pat minut, boli naozaj momenty kde sa mi zrychloval tep. Pekna praca s postavami, a s atmosferou, objektivne to mame za 4, len skoda naozaj debilnych momentov, musim to tak povedat, kde to pan Hitchcock riadne prehnal, myslim velmi hlupe spravanie sa ludi v krizovej situacii, alebo neprimerane dosledky vyvodene z niektorych scen. Ale to sa mi lahko hovori co? P.S.: Neviem preco mi vobec nevadi zaver, ktory si treba domysliet, mozno to ma vacsiu stavu ako keby sme mali byt na konci svedkami kto, preco a naco. Dnes sa uz naozaj netocia taketo filmy.

Oz (1997) (seriál)

Zabudnite na Prison Break /aj ked ho mam v top1 a paradoxne ho najviac chvalim/, toto je pravy vazensky serial s atmosferou aka ma byt, s charaktermi postav, ktore su jeden originalnejsi ako druhy, zacnem s Adebisim, pre mna najlepsou postavou serialu, jeho ignorancia voci vsetkemu v prvej serii ma dostava priam do hotovej extazy, zboznujem jeho ciapku /ktora neviem ako moze nespadnut z hlavy pri takom uhle/, psychopaticky Tobias "Bitcher" Beecher alebo Vern Schelinger. OZ je jednoznacne najrealistickejsi serial aky som videl, a to nehovorim len o vazenskom prostredi, ale celkovo o zivotnych situaciach a ludskych vztahoch ako takych. Prvu seriu mam za 5, druha ma uz tak nebavila a musel som ju v polovici prestat pozerat, pre absenciu slovenskych titulkov :(. Kazdopadne je nad slnko jasne, ze sa k tomuto este niekedy vratim.

Halloween II (1981)

Jednotka je jednotka, tento diel ma uz tak nezaujal. Sice tu su celkom podarene vrazedne sceny, ale nevyhneme sa samoucelnostiam a zopar doslova hlupostiam /ako sa Laurie ledva plazi po zemi, a ked sa objavi Majkl tak predvedie sprint za ktory by som sa ani ja nehanbil, a to by som mohol este menovat/. Stale sa na to da pozerat, ale odporucat budem skor Carpenterov snimok. Ked som mal po jednotke pocit, ze musim vidiet vsetky ostatne casti serie, tak teraz som ochladol a do dalsich dielov sa mi velmi nechce.

Halloween (1978)

Uz pri uvodnych tonoch Carpenterovej hudby som bol totalne omraceny. Dej sa prvu polovicu velmi dopredu neposuva, ale vsadepritomnu atmosferu strachu citit aj pri beznych rozhovoroch. Michaelovi nebolo vidiet 99% casu filmu ani tvar, ale srsal z neho poctivy respekt. Takuto atmosferu aku vytvoril Carpenter, uz dnes nikto nedokaze urobit. V dnesnej hororovej dobe sa mozno niektori nad zopar scenami pousmiali, myslim tym naivitu a nepochopitelne spravanie sa postav, napriek tomu som nevidel lepsi vyvrazdovaci horor.Najlepsia konstelacia hudby a atmosfery, ako som toto mohol tak dlho ignorovat. Exorcista ma neuveritelne mrazive varhany, ale oproti Halloweenu to je len rozpravka na dobru noc. P.S.:Bolo to tu spomenute, tiez som nechapavo krutil hlavou, ked deti s Laurie pozerali v telke The Thing.

Zápisky o skandálu (2006)

Nemozem si pomoct, ale pre mna tomuto snimku uplne chyba nejaky hlbsi zmysel. Mozno som az prilis prisny na kriteria na dobry film, ale takto si ho urcite nepredstavujem. Mozno som sa prestal 100%ne venovat pozeraniu po polhodine ked som pochopil, ze ma to nebude bavit, na konci som mal uplne prazdny pocit, ako keby som nic nevidel.Bohuzial toto naozaj nie.

Narušitel (1989)

Proste hororove becko, ktore zaujme najma svojou brutalitou. Ked som videl na obale "od producenta Pulp Fiction, Gauneri a Kill Bill" tak som sa aj potesil, a mal som sa aj preco. Kym sa film poriadne rozbehne, tak na casovaci uz bez pomaly 35ta minuta, ale potom pride zaujimava cast, kde zamestnanci zamieraju casto uchylnymi sposobmi, pristrojmi, ktore sme aj mali moznost vidiet v predoslych minutach filmu ako nejake "spoilery na vrazedne najstroje", na niektore som sa ani nemohol pozerat, ale poslednu obet ako keby ani nechcel zabit, tolko sa s nou sral, ale niekto predsa musi prezit nie? Zoparkrat som sa aj zlakol, raz poriadne, ale nevytiahnem to viac ako na 2.

Identita (2003)

Nebudem velkym prinosom originality v tejto kope komentarov, len poviem co uz bolo povedane. Spociatku to vyzera na peknu vyvrazdovacku, ale potom sa z toho stava len sled neoriginality a velmi natahovany zaver, ktory ma vobec nezaskocil, aj ked som netusil ako to skonci, vobec ma to neprekvapilo. Na tento film budem spominat len na jeho hororovu atmosferu a hadanie kto to vlastne cele robi, ako celok aj s pointou to pre mna nic neznamena.

Kletba bratří Grimmů (2005)

Film bez kuska umeleckej hodnoty, je to len peniazmi nabuchana hororova rozpravka pre naivnych filmojedov. Pre deti prilis nasilne a hororove, pre dospelych velmi nepozeratelne, a naviac miestami odporne a skazene, a prilis vela brutality. Niet tu velmi co chvalit, ja som bol na konci taky unudeny ako byvam malokedy. Prosim uz ma nenutte pozerat to nikdy.