Javert

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 9 17 24 32
    • 3.12.2017  21:27
    Pokoj (2003)

You're tearing me apart, Lisa! Tommyho pochechtávání se soundtrackem tohohle filmu v pozadí - tak nějak si představuju opravdový peklo v praxi.

• 4.2.2017  12:50
    Mlčení (2016)

Budu přízemní a prohlásím, že je to místy děsná nuda. Ono taky z dvousetstránkové knihy, která je spíš zahloubaným pohledem na sílu a důsledky víry než čímkoli jiným, natočit více než dvou a půl hodinový film je samo o sobě kousek, který Martin ne tak úplně zvládl. Co filmu však musím jednoznačně přičíst k dobru, jsou nádherně pojaté záběry nespoutané přírody i lidského utrpení, které kontrastují a splývají zároveň, a mistrovská práce s ruchy a zvuky přírody (cikády), které jsou takřka jako jediné schopné prorazit ono Mlčení. A co se týče herců - výkon Liama Neesona, ač vystoupí ve filmu relativně krátce, dle mého ten Garfieldův převyšuje (možná jsem ale jen s ubíhající stopáží začal být alergický na jeho neustálou přítomnost na plátně), plus nemohu nezmínit roztomile se pitvořícího, avšak jinak do morku kostí krutého pana Inoueho v podání Issei Ogaty. Celkem vzato, průměrné 3 hvězdy.

• 26.1.2017  08:30

Chladné (v pozitivním slova smyslu). Hypnotické. Opojné. S bez přehánění geniálním soundtrackem. Zároveň však také místy až příliš neosobní a odtažité. V konečném důsledku však dobré. Moc dobré...

• 31.8.2016  09:34

Něco, co mi mezi filmy dlouho scházelo - film, ze kterého vyzařuje duch syrové, nepřikrášlené Ameriky se všemi svými pozitivy a negativy (které v tomhle typu snímku samozřejmě převažují). Možná se pletu, protože jsem už delší dobu neviděl, ale Blood Father mi připomněl o čtyřiadvacet let starší, ale neméně skvělý film Red Rock West s Cagem a Hopperem, který člověku nabízí přesně to samé. I Mel Gibson se pro roli hodí jako v současné době snad nikdo a ač se nejedná o Oscarové vystoupení, v několika momentech jeho postava připomene jak tu z Odplaty, tak z Lethal Weapon. Nepřistoupíte-li k Blood Father s přehnaným očekáváním, myslím, že vás může jen příjemně překvapit...

• 5.7.2016  08:08

Ač se jedná o film s relativně hořkým koncem, sálá z něj tolik pohody a radosti, že se z nich dá žít týden. Ideální pustit si při teplém letním večeru. A musím říct, že tenhle snímek je dalším důkazem toho, jak geniální byl starý český dabing - excelují zde jak Hlaváčová a Voska, tak hlavně Miloš Kopecký.

• 13.4.2016  11:47

V porovnání s knihou, kterou jsem dočetl den před projekcí filmu, je to slabota. Kde kniha naznačuje, hraje si s významy i naším (respektive německým) vnímáním minulosti a přítomnosti, je film příliš polopatický a snažící se zavděčit masám. Přílišnou doslovností je pak film připraven o satirickou sílu, kterou se může chlubit jeho knižní předloha. Taktéž herecké výkony jsou, až na čestné výjimky (několik hitlerovských výstupů), jalové. Hodnotit filmové dílo ve světle jeho předlohy není možná úplně fér, těžko říct. Každopádně můj dojem je i několik hodin po dokoukání takový, že je to ve své podstatě naprosto tuctový film, který kromě ústředního motivu - "znovuzrození" Adolfa Hitlera v současném Německu - nemá svého diváka čím zaujmout...

• 9.2.2016  07:58

Fracouzská komediální taškařice v tom nejlepším slova smyslu - a netřeba hereckých extratříd typu Bourvil, Funés nebo Belmondo. V Besnardově komedii se všichni tři (čtyři) hlavní herečtí představitelé bezvadně doplňují, což vynikne zejména v prakticky všech scénách odehrávajících se na veřejných záchodcích. Navíc mě příjemně překvapil i dabing (zřejmě devadesátá léta, vysílala TV Prima), který se svou kvalitou blíží českým dabingům francouzských filmů z let šedesátých a sedmdesátých.

• 4.1.2016  11:05

S přivřením obou očí za čtyři hvězdy. Kdyby tvůrci neměli potřebu exhibovat se tím, že do toho zbytečně naflákají překombinované "cestování časem" a zůstali u jinak skvělé, gotickou atmosférou oplývající první viktoriánské poloviny, byl by dojem o pořádný kus lepší. Takhle to bohužel zůstalo u ne zcela naplněných očekávání.

• 14.11.2015  11:09
    Garderobiér (TV film) (2015)

Původní filmová adaptace jinak téměř bezchybné hry je o krůček dále než její mladší sestra. Nikoli v herecké kvalitě, která je v obou případech božská, ale ve stylizaci a celkovém pojetí výpravy. Verze s Courtenayem a Finneym, ač jsou již zmíněné herecké výkony naprosto srovnatelné s McKellenem a Hopkinsem, dokáže daleko víc zacloumat mými emocemi a ztotožnění s oba hlavními aktéry je věc naprosto automatická, snad až podvědomá. Letošní adaptace je pojatá mnohem minimalističtěji a pochmurněji (takový jest alespoň můj pocit), navíc mi v ní něco, co v současné chvíli neumím pojmenovat, chybí. Proto "jen" za čtyři.

• 18.10.2015  22:05
    Zrnko pravdy (2015)

Takhle nějak měl vypadat Strachův Labyrint, abych byl spokojen - mysteriózní detektivka bez zbytečných oklik, řemeslně výtečné, herci až na výjimky minimalisticky přesní a uvěřitelní, po hudební stránce takřka geniální (nojo, Korzeniowski). Więckiewicze musím víc nakoukat, z polského filmového rybníčku pro mě v současné době určitě nejneobyčejnější herec.

• 22.9.2015  21:04

It's mutiny ... But I love it!

• 22.8.2015  11:41

Velmi slušná mysteriózní detektivka, která se v první půli teprve rozjíždí, aby v té druhé vygradovala v napětím přetékající závěrečné minuty. Právě v té první polovině jsem z Costa-Gavrasova filmu cítil vliv nouvelle vague, zejména co se týče střihu a kamery, ale i celkové melancholické nálady doplňující divákovo seznamování se s všemi hlavními aktéry. Naopak druhá polovina začne být parádní noirovou jízdou typu Rififi, kterou táhne zejména excelentní Montand, zdatně doplňovaný Perrinem a Mondym. To vše je pak doprovázeno výtečným Magneho jazzovým soundtrackem, tudíž nemohu jít pod silné čtyři hvězdy.

• 14.7.2015  13:26

Zaujalo mě s jakou lehkostí se v Nových strašidlech přelévají mezi sebou roviny ryze komediální, tragikomická a tragická, aby daly dohromady až překvapivě koherentní povídkový film, který ve vás zanechá spíše melancholické pocity než rozbolavělou bránici. Ale na škodu to rozhodně není, naopak je to tak moc ze života (bohužel), až se tomu nechce věřit.

• 28.6.2015  22:20

Hlavně v první polovině dosti rozvleklé, ale když přežijete to postupné představování jednotlivých postav a jejich "misadventures", dostanete italskou komedii v tom nejlepším možném slova smyslu, kde se pravidelně střídá konverzační humor s klasickými slapstick prvky. A také bych rozhodně neřekl, že film stojí na Mastroiannim, boží jsou totiž úplně všichni zlodějíčci.

• 10.6.2015  16:51

Máte-li náladu na takové to Skotsko, které tak rád točil Bill Forsyth, jsou Restless Natives jasnou volbou. Působí chvílemi sice spíše jako turistická propagace téhle země (i když je skotská krajina nepopiratelně nádherná), ale celkově jde o velmi pohodový zážitek plný neznámých, leč sympatických herců, příjemné hudby a skotského akcentu.

• 19.5.2015  10:21

Přesně takové disneyovky jsem hltal jako malý kluk, když je vysílali na TV Prima (Premiéra). Chválit herecké obsazení by bylo nošením dřívím do lesa, zvlášť Pryce je jedním z tých typů ultradémonických postav, které mám ve filmech tak rád. Hlavním důvodem, proč bylo sledování tohohle u nás (polo)zapomenutého filmu pro mě takovým zážitkem, je atmosféra nejistoty, která je patrná už od prvních minut a pod jejímž vlivem jste jakoby neustále nuceni paranoidně se ohlížet přes rameno, zda za vámi už také nečíhá nenasytná rukavice pana Darka bažící po tom, rozšířit své cirkusové panoptikum.

• 6.4.2015  10:11

"A co on jest, kurwa, Robocop?" Kdyby i čeští tvůrci začali točit takové bláznivé, ale přitom inteligentní komedie plné skvělých hlášek, byl by svět hned o něco krásnější.

• 3.4.2015  13:22

Sám nevím proč, ale zpočátku jsem se osudům jedné v podstatě obyčejné partičce upírů vyhýbal. To však byla veliká chyba - hravější, zábavnější a vtipnější film jsem už dlouho neviděl. Částečně je to možná způsobeno tím, že dotyční upíři, ač žijí v novozélandském Wellingtonu v době ... ehm ... velmi postmoderní, jsou zobrazeni archetypálně a pro takové pojetí vampyrismu já mám velikou slabost (jen škoda, že krapet větší prostor nedostal Petyr). P. S. A ten soundtrack!!§

• 3.4.2015  13:12

Trpíte-li (ano, jsem slávista, tudíž je toto sloveso na místě) láskou k nějakému klubu, bude pro vás Fever Pitch ještě o slušný kus lepší zážitek, než nemáte ani potuchy, jak to s nějakým fanouškovstvím vlastně je. Velmi příjemná a (nejenom díky fotbalu) netradiční romantická komedie se skvělým Firthem, jehož posedlost Arsenalem je velmi nakažlivá :-)

• 6.1.2015  00:35
    Whiplash (2014)

Na podobnou emocionální nálož jsem čekal roky. Půl hodiny po projekci a stále se mi nedostává dechu. Whiplash je mezi filmy tím, čím byla sóla Buddyho Riche pro jazzovou hudbu - ultimátní peckou. 10/10

• 1.1.2015  22:56

Plné hodnocení musím Pittovi a jeho tankistům udělit, i když jsem si plně vědom, že Fury není objevným, originálním a nepředvídatelným filmem. Asi proto, že mám slabost pro WWII a válečné akčňáky, užíval jsem si každou minutu, obdivoval každé smítko z té nepřeberné hromady špíny a hnusu a spolu s posádkou prožíval praktickou ukázku onoho notoricky známého rčení - zabij, nebo budeš zabit. Rád se k Fury zase brzo vrátím.

• 20.12.2014  22:10

Kdo by to byl řekl, že u filmu, kde se Brydon s Cooganem dvě hodiny špičkují o to, kdo provede lepší "impersonation" některé známé angloamerické kulturní osobnosti, se budu tak královsky bavit. Možná mi jen k dětské radosti stačí opakující se imitace Hopkinse ze Vzpoury na lodi Bounty či parodie na scénu z druhého Kmotra, ale už dlouho na mě žádný produkt kinematografie nezapůsobil tak moc pozitivně, až mi takřka do nebeských výšin zvedl vcelku chmurnou náladu toho dne.

• 4.12.2014  13:32

Původně jsem chtěl dát "Teorii" vyšší hodnocení, ale poté, co se mi v hlavě uležela, nenapadá mě nic, čím by se nějak vymykala klasickému syžetu jiných biografických filmů (nejen) o vědcích. Hawkingův příběh je bezesporu zajímavý a srdceryvný, ale ne snad proto, že by se tvůrcům povedlo nějak inovativně či nápaditě převést géniovy osudy do filmu, ale pouze a jen z toho důvodu, že těží a prezentuje reálná fakta, která sama o sobě dokáží navodit mrazení v zádech a jistou dávku dojetí. Ač se jinak herci snaží seč můžou a dávají svým rolím všechno, celý výsledek pak ale působí značně dokumentárně, chladně a odosobněně, což bych u tak silného tématu nečekal.

• 22.11.2014  09:45

Pro dost lidí možná povrchní a prvoplánové a já se jim vůbec nedivím. Vyjma cca první třetiny, která přetéká sarkasmem a nevázaným hedonismem hlavní postavy, je to opravdu po americku dost hrané na city a slzičky, zejména pak ten vygradovaný závěr. Co však u mě osobně hraje silně ve prospěch vyššího hodnocení je, vedle jako vždy skvělého Billa, i celková ne nepříjemně melancholická atmosféra, díky níž se vám film a jeho postavy (samozřejmě, že zejména Vincent) dostanou docela hluboko pod kůži a jen tak na ně nezapomenete. A titulková scéna je vyloženě lahůdkou ... hlavně pro nás, co tak rádi Mr. Zimmermana.

• 17.11.2014  00:08
    Lucy (2014)

Ultimátní mindfuck. Ne však proto, že by Besson vymyslel komplexní, spletitý a originální příběh, ale proto, že jsem si zhruba každou minutu říkal, jestli to milý Luc myslí vážně anebo je to parodie na libovolné akční sci-fi posledních dvaceti let. Jako celek pak totálně WTF - prvoplánové, předvídatelné, amatérsky zpracované, naivní a prostě a jednoduše trapné. Po zhlédnutí jsem měl pocit, že mi IQ nárazově kleslo o pár desítek stupňů někde na úroveň filmové Lucy (té chlupatější). Hvězda za to, že jsme se s kamarádem u té spousty blbostí nasmáli, jako u málokteré komedie.

• 9.11.2014  09:20
    Tělo (2012)

Ani ne tak vyloženě napínavý, jako znepokojivý thriller ze španělské produkce, který mě jen utvrdil v tom, že tahle jihoevropská země prostě tento žánr umí. U El Cuerpa nakonec vůbec nevadí ani to, že je divák po celou dobu veden tvůrci za ruku a nedostává ani miniaturní prostor pro to, zamyslet se jak to vlastně všechno bylo a je. Závěrečná sekvence, kde se dozvíme kdo s kým a jak pak celkový dojem vůbec nenaruší, ale spíše podtrhne ono zmíněné celkové znepokojivé vyznění filmu.

• 26.10.2014  08:53
    Soudce (2014)

Opravdu moc rád bych Soudci udělil víc, než tři hvězdy, a to hlavně kvůli senzačním hereckým výkonům Downeyho a Duvalla (!!!). Ale prostě nemůžu, protože tvůrcům nejsem schopen za žádnou cenu odpustit tu do očí bijící a pro rodinná dramata dosti běžnou konvenčnost, s jakou je příběh vyprávěn a neustálou přítomnost nějakých zbytečných klišé, které celkový dojem ještě o to víc srážejí. Chtě nechtě, Soudce je přese všechno snažení režisérovo i herců jen lehce nadprůměrným výtvorem, který může být rád za vynikající výběr obsazení hlavních představitelů, protože jinak by asi ani neměl šanci dosáhnout do společnosti áčkových filmů.

• 1.10.2014  11:35
    Život a doba soudce A. K. (TV seriál) (2014)

Velmi nevyvážené, co se kvality jednotlivých dílů týče. Monotónní Klosův voiceover funguje jen místy - ač dokáže být cynický, ironický, až sarkastický, často jsou jeho nahlas vyřčené myšlenky spíše rušivým elementem. Celkový neosobní, minimalistický způsob narace se mi naopak docela zamlouvá. Přidává totiž na slušné, beznadějné atmosféře jednotlivých dílů a zároveň zvládá vykreslovat duševní prázdnotu hlavního charakteru přesvědčivě zahraným Švehlíkem juniorem.

• 27.9.2014  13:38

Po všech těch neurotických komediálních rolích jsem měl konečně tu čest vidět Jacka Lemmona ve vážné úloze. A jeho zapálení a uvěřitelnost jeho charakteru mi vyrazily dech. Stejně tak, jako celý film, který vás neustále drží ve stavu lehkého napětí a i když se na plátně zdánlivě zrovna nic explicitního neděje, podvědomí vám říká, že někde tam za tou rádoby nevinnou slupkou vězí něco prohnilého až na kost. Žádná agitka, prostě staromódní konspirační thriller v té nejlepší podobě.

• 25.9.2014  12:51

Skrz naskrz průměrná detektivka, u které mě osobně nejvíce potěšil závěr - ne snad tím, jakou obsahoval pointu, ale hlavně svojí podobností se závěrečnou konfrontací se Scorpiem v lomu v prvním Dirty Harrym.

<< předchozí 1 2 3 4 9 17 24 32