Vyšetřování ztráty třídní knihy (1997) (divadelní záznam)

Z audio verze jsem byla naprosto nadšená a fakt jsem byla smíchy v křeči. DVD už mě trošku zklamalo, ale vůbec to neubírá na hodnocení, protože dát Vyšetřování ztráty třídní knihy jen pouhé 4*, to bych si v životě neodpustila. Už jen proto, že sama se možná budu řadit mezi pedagogy a "profesionalita" třídního učitele a pana ředitele mě prostě dostaly do kolen. "Vždyť je to tady samý debil, blbeček, debil, blbeček. Jen poslední lavice je výjimka tam sedí 2 blbečci vedle sebe." Jednoduše geniální. ---> vždy, když přijde někdo u nás do sborovny se slovy "Neviděli jste třídní knihu osmáků?", mám na jazyku větu "Ale vždyť my ji, chlapci, hledáme již sedmým rokem.":-)

Dobytí severního pólu (2006) (divadelní záznam)

Heleďte pánové, až zase příště pojedete na nějakej ten pól, tak se mnou už nepočítejte - já jsem tím zájezdem vysloveně zklamanej! Co tady je? Mlha, vánice, rampouchy...:oD Když jsem viděla Záskok, myslela jsem si: "To je bomba! Nejgeniálnější Cimrman!". Když jsem viděla Akt, říkala jsem si: "Tak tohle je vážně smělá konkurence Záskoku.!" A když jsem viděla Dobytí severního pólu, tak jsem ho musela zařadit také mezi nejlepší díla z Cimrmanova pera. Scénky se psy apod. mě prostě dostaly do kolen - prostě opravdu the best of Cimrman "uf to je ale zima, ještě že mě hřeje to peří" :-)

Nejistá sezóna (1987)

Originálně humorně zpracovaný náhled na "nejistou sezonu" působení divadla v těžkých letech tuhého komunismu.

Rozpuštěný a vypuštěný (1984)

Dala bych plný počet, ale nemůžu - místy je tahle zfilmovaná a přikrášlená verze "Vraždy v salonním kupé" děsně strnulá. Nic to ale nemění na tom, že je nabytá geniálním humorem (jako každé dílo dvojky S-S), geniálními hláškami a situacemi. Neotrkanost a nedotčenost praktikanta Hlaváčka je naprosto kouzelná a hlášky jako "Eskymáci, tak rybí tuk už taky ne!" "Hledej šmudlo" apod. už naprosto zlidověly, což si myslím, že mluví za vše. PS: Nechce si vzít moje boty?!

Jára Cimrman ležící, spící (1983)

Naprosto dokonale zdokumentované působení Járy da Cimrmana na významné osobnosti světových dějin a nejen dějin, ale i kultury a objevů - "Co píšete, mistře Čechove?" "2 sestry!" "A není to málo?". A co takhle kultovní hláška "Teď tu byl!" Je to prostě dokonalé dílo.

Vrchní, prchni! (1980)

Nevím proč, ale tenhle film, jako jediný od dvojky Svěrák Smoljak kterou zbožňuju, prostě nezaujal. Nějak ho prostě nemusím. Je sice plný spousty kultovních hlášek "ten neškrábe, ten leští" "stěrače stírají" apod., ale vždy se bez něj obejdu. Což samozřejmě neznamená, že tenhle film není dobrý:-)

Akt (1997) (divadelní záznam)

Spolu se Záskokem tohle dílo považuji za nejlepší od Cimrmana. Miloň Čepelka zde exceluje, coby mamka a jistí to "Pepa je doktor" po náročném kruhovém porodu:-) Tohle je fakt kvalita.

Gejša (2005)

Od tohoto filmu jsem čekala hodně a byla jsem taky hodně zvědavá, jak se s tím scénárista popere, protože jako první jsem si přečetla knížku. Bylo to špatně i dobře - špatně proto, že díky tomu mi film přišel jako naprosto slabý odvar a dobře proto, že jsem alespoň trochu stíhala a aspoň něco jsem z toho děje měla. Kniha mi přišla jako velmi krásně zpracovaný náhled na japonskou kulturu té doby a na "povolání" Gejši. Film byl strašně zmatený, nezvládnutý po stránce scénáře. Nezasvěcený divák se ztrácí v ději a absolutně místy neví "kdo s kým a za kolik" jak se říká. Normálně bych dala 2* - ta 1 navíc je za krásnou kostýmní stránku filmu.

Záskok (1997) (divadelní záznam)

Tak tomuhle říkám klasika nejklasikovatější, co se Járy da Cimrmana týče. Cimrmany zbožňuju a tohle opravdu považuju za jejich "opus magnum". Škoda, že na CSFD není mezi herci i K. I. Prácheňský - dala bych si jej na první místo:-) Jen nedoporučuju začátečníkům s Cimrmany si jako první pustit zrovna Záskok - je prostě nepřekonatelný a možná byste byli u ostatních představení trošku zklamaní, tak jak já. No a co jinak dodat? možná snad "Jedu říkáš, do kávy! A mě se zdála být jakási ztuchlá!":-)

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Když jsem si přečetla od Keseyho Vyhoďme ho z kola ven, neměla jsem ani chuť se na Přelet dívat. Jednoduše proto, protože jsem si nechtěla kazit ten dojem, protože jsem se ještě nesetkala s filmem, který by byl lepší, než jeho knižní předloha. Tohle je ale ta výjimka potvrzující pravidlo. Film je, troufám si tvrdit, ještě lepší než kniha. Skvělá předloha, skvělý scénář, skvělý režisér a skvělí herci a z toho všeho vznikl skvělý Přelet nad kukaččím hnízdem, ze kterého běhá mráz po zádech. Opravdu - co dodat? Své místo v top10 má fakt zaslouženě.