Upír Nosferatu (1922)

Uáááááu, teda jako ti Němci se fakt činili. Jako neočekával jsem od tohohletoho filmku nic moc. Že jo, tak rok 1922, absolutní němota a pehnané grimasy. Ale přesto jsem měl sem tam husinu a i nějaké to napětí se ve mně drželo. Prostě dobrý no.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Dvě a půl hodiny. Tolik času měli tvůrci na to, aby stihli přenést na plátno Voldemortův život, zjistit, kdo je tajemný Princ dvojí krve a poučit diváky o viteálech. Ovšem to by to musel dělat někdo jiný, a ne Steve Kloves. Šmarjá, vždyť právě šestý díl je podle mě "nejpsycho" částí celé ságy. A on se zaměřuje zase na takový krávoviny, jako je pohřeb Aragora (nebo jak se ten pavouk jmenuje), na Rona zlitýho lektvarem a trapné výstupy Hermiony. Ach jo. No ale na druhou stranu musím řict, že teda posledních několik desítek minut stálo opravdu za to (cca od "příletu" k jeskyni). Úžasné efekty byly doprovázeny celkem dojemným pohledem na umírajícího Brumbála a snažícího se Harryho. Samotný konec by pak také ušel, obzvláště tedy musím vychválit skvělou Helenu Carter alias šílenou Belatrix, ale bohužel mě opět zklamali páni tvůrci tím, že závěrečný záběr věnovali Brumbálovi a ne jeho mramorové hrobce, na kterou jsem se právě přii čtení jnihy velmi těšil. Ach jo ach jo. Bez průtahů, Princ dvojí krve je prostě asi nejslabší díl celé filmové série. Teď už jen můžu čekat na budoucí dvojdíl, a modlit se, aby to taky nebyla taková slátanina.

Děkujeme, že kouříte (2005)

Pefektní! Jakožto kuřák jsem k tomuto filmu přistupoval zpočátku s nepatrnými obavami, které se ale nakonec ukázaly býti zbytečnými. Úžasný Aaron Eckhrat obhajuje kouření jedním argumentem za druhým a co je nejlepší, každý je lepší než ten druhý ;). Vše to doplňují malé peprné postavy, jako je například skvělá novinářka v podání Kate Holmes nebo podlejzavý zástupce Adam Brody ("napíchnu tvou matku na kůl.... "). Jo, Děkujeme, že kouříte splňuje všechny mé požadavky na nadprůměrnou a vtipnou komedii, u které jsem se tedy rozhodně nenudil. Bravo.

Black Books (2000) (seriál)

Je tomu už dávno, co jsem se dozvěděl o nějakém seriálu jménem Black Books. Několikrát jsem viděl první díly první sezóny, ale až teď, po mnoha letech, jsem zkoukl během cca tří dnů všechny tři sezóny. A musím konstatovat, že prostě ti Ostrované to opravdu umí. Trojice Bernard & Fran & Manny mě absolutně dostala svými rozdílnými náturami a chováním. Zatímco Manny se jak blb snaží, Bernard s cigárem v puse s dvojkou bílého (pravda, někdy i červeného) ho jen sekýruje a prudí. Na to vše dohlíží napůl ztroskotaná Fran, která se však nikdy ničeho nevzádává. Jo jo, tuhletu Svatou trojici miluji a jsem si dost hodně jist, že do roka se s nimi opět potkám. :)

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Jo, jako tohleto už za tu čtyřku (dvojku) stojí. Oproti jedničce je zde konečně vhodně použit humor, scénář už je sakra na úrovni no a jakž takž zmizela i ta děsná propaganda "musíme držet spolu, já tě tady nenechám". Efekty opět na jedničku, stejně tak jako dokonalé zpracování a propracování autorobotů nebo jak se jim to nadávalo. Jestliže mě v jedničce doháněly k šílenství detaily typu kravská čivava nebo železný hajzlbot, ve dvojce mě naopak děsilo barbarské "hrabání se" v egyptských pyramidách a takové to neustálé spojování robotů s těmi nejúžasnějšími památkami na světě. No ale tak to jsou detaily no. Takže čtyři hvězdy, i když možná spíše lepší tři...

Transformers (2007)

I'm so sorry Michael Bay, ale nepotěšil jste mě a já Vás taky nepotěším. Na takovéhle filmy typu Transformers (šmarjá, mi až moc připomíná Strážce vesmíru ;) ) si opravdu nepotrpím a zhlédnutí jsem pořád a pořád oddaloval. Nakonec mě navedla až jedna moje stará / mladá známá, no, a tak jsem se do toho pustil. A výsledek? Měl jsem to radši nechat dál sušit se v kompjutru. Jako jo, ono by to šlo, Shia společně s Megan nám opět ukázali ajne typiše zaláskovanou story, dobro opět zvítězilo nad zlem a americká tajná služba opět dostala pořádně na zadek. Ale způsob, jakým se k tomu páni scénáristé dopracovali, Bože Bože. A taková ta přehnaná chuť s nádechem "musíme držet spolu, já tě tady nenechám" mě opravdu doháněla k šílenství, stejně tak jako čivava (na tuto rasu zkříženou ze srnky a křečka mám opravdu alergii) nebo ten malý železný hajzlik. Ale na druhou stranu byly poměrně pěkně propracovaní robůtci a efekty jako takové taky nebyly k zahození. No prostě další průměrný film spíše pro teenagery, kteří jistě ocení i scénu "tys tady masturboval". :)

Gran Torino (2008)

Jestliže jsem u Changeling psal, že Clint ještě nepatří do starého hollywoodského železa, tak u Gran Torina musím dodat, že Clint stále ještě patří mezi do nej ze Západního pobřeží. Jeho role nevraživého a protivného patriotického dědka, který se postupně (zpočátku i proti své vůli) sblíží se "šikmookými rákosníky", byla pro Clinta a jeho úžasný charismatický hlas prostě dělaná. Chvílemi se Clint do Walta, ehm, promiňte - pana Kowalskiho, vžil tak dokonale, že mi chvílemi připadalo, jakoby Clint byl doopravdy samotný veterán (což tedy de facto je - filmový veterýn). Když pominu poněkud drsné, nýbrž nezbytné bitkařské scény a nervy drásající strach o Gran Torino, jedná se o naprosto dokonalý film, na jehož konci možná kdekomu ukápne slza. Můžu jen prohlásit, že se těším na příští Eastwoodovo dílo, které, jak očekávám, bude mít ještě větší grády než Changeling s Gran Torinem dohromady.

Hvězdná brána: Návrat (2008)

Po zhlédnutí Ark of Truth jsem si říkal, s čím tvůrci chtějí ještě přijít a co chtějí narvat do opravdu posledního celovečeráku o SG-1. No, musím říct, že tam toho nakonec dali scénáristé hodně, místy možná až moc. Ovšem bohužel, SG-1 opravdu byla jedna z mála věcí, co měl Continuum společné s původním seriálem. Zatímco Archa pravdy nádherně navazovala na seriálový konec a stala se pěknou a nezapomenutelnou tečkou, u Continuua už mám spíše pocit, že ho studio udělalo spíše jen pro hodně velký zisk a už mu nedopřálo takové kvality jako tomu bylo u předchozího filmu a seriálu. Téma "cestování časem" už bylo podle mě v sériích takřka vyčerpáno, a abych se přiznal, tak mě některé timemachinérské díly ani nebavily. Myslel jsem si, že Continuum by mě mohlo zaujmout, nicméně tak se jaksi nestalo. To, co tvůrci roztáhli na 98 minut, by se dalo v pohodě zredukovat na obyčejných 43 minut a byl by z toho poměrně další slušný díl. Takhle to je průměrný sci-fi film se staregateskými hrdiny. Nápad hezký, výsledek... divný.

Hvězdná brána: Archa pravdy (2008)

Ark of Truth je prakticky jen prodloužený díl, v němž se staronová dobrá SG-1 vypořádá s těmi orijskými prachanty. Pro neznalce seriálu, kteří neviděli minimálně 9. a 10. řadu Stargate SG-1, bude tenhle filmek jen snůška nesmyslů, ale věřte mi, nesmysly to nejsou. Je to pěkné a důstojné ukončení dlouholeté vesmírné ságy, jejíž epizody jsem hltal poslední dva měsíce vkuse. A jak se tak pozoruji, tak hltat tuhletu partičku lidí budu ještě dalších několik měsíců, neboť si asi dám repete... Jediné, co mě na Arše pravdy mrzí, je samotné pojetí "vyřízení účtů s Ori". Očekával jsem nějakou velkou vesmírnou bitku, jakou nám scénáristé nádherně uvařili v seriálu v bitvě Tau'ri × Anubis. Ale bohužel místo toho nám dali jsem suchý předkrm v podobě dvou barevných bojujících balónků. No, přesto, jak jsem psal na začátku, je to nádherné a důstojné zakončení dnes už kultovního seriálu. Takže bravo :-)

Hvězdná brána (1997) (seriál)

10 sezón, 214 dílů, 9202 minut, čtveřice Jack O'Neill, Daniel Jackson, Samantha Carter, Teal'c později doplněná a proměněná za Valu Mal Doran a Camerona Mitchella. Dále generál Hammond vystřídaný za generála Landryho, doktorka Fraiser a Walter Harriman. Mistr Bra'tac, Lord Yu, Ba'al, Apophis, Anubis. Thor, Oma Desala a Selmak. Tak tohleto je pro mě Hvězdná brána. Plejáda všech možných postav ze všech možných ras pocházející ze všech možných planet. Miluji Brada Wrighta a Jonathana Glassnera za to, že dokázali stvořit takovýhle kult, který já osobně oceňuji více než Star Trek či Battlestar Galacticu. Pravda, všech 214 dílů sice nebylo vydařených na jedničku, ale šmarjá ten nápad, ta propracovanost děje, ty úžasné efekty bojů, které často hraničily se Star Wars, no není to nádhera? Pro některé možná ne, ale pro mě to je droga do konce života.