96 hodin: Odplata (2012)

Druhý hrnec polívky uvařené na stejných kostech. Mdlé to bylo, nechutilo.

Co dál, doktore? (1972)

Trapná a dýchavičná, právem zapomenutá komedie. Jedna hvězda za San Francisco a dobovou atmosféru, druhá za překvapivě roztomilou (a dokonce sexy) Streisandku.

Tulák z širých plání (1973)

Pro mne je to jasný důkaz toho, že Eastwood nezcepeněl na stará léta, ale že byl vždycky prachmizerný filmař. "Tulák" je křečovitá kopie Leoneho stylu s ještě křečovitější snahou o významový přesah a křečovitými postavami zahranými křečovitými herci. Dokonce i na tehdejší poměry se Clint předvedl jako sexistické hovádko - jediné dvě ženské postavy jsou víceméně lehce zvládnutelné, masochistické kurvičky, které slastně vzdychají, když je hrubou silou pokoří chlapák s alkoholovým dechem. Oceňuji závěrečné inferno, ale kromě toho to byla bída s nouzí.

Vera Drake - Žena dvou tváří (2004)

Komorní drama s kontroverzní ústřední postavou, hodnou starší paní, která pomáhá děvčatům potratit. Bohužel všechny klady - civilní režie, slušná atmosféra, pár výborných hereckých výkonů - spolehlivě ubil děravý scénář. Druhá polovina je vlastně nekoukatelný sled přepjatých emocí a nic nevnášejících proslovů.

Všechny moje lásky (2000)

Nemastná, neslaná takykomedie, která se urputně snaží být cool a vpoho a ošklivě ji to nevychází. Nevím, která z její poloh byla horší - zda prostředí vinylových geeků (tradičně trapný a slizký Jack Black) nebo nekonečné, ufňukané tirády o vztazích. Tenhle film smrdí devadesátými léty jako VHSky se všemi sezonami "Přátel", kolekce zaprášených flanelek a týpci, co si na technoparty berou fluoreskující kšiltovku a píšťalku. Takové filmy ani za trest.

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Johnson vcelku úspěšně proplul všemi úskalími, které přináší téma cestování v čase - bohužel už ale nebyl schopen vytvořit efektní zakončení, čímž poslal celé úsilí k šípku. Looper je solidně natočený film, velmi mu pomohlo to, že zde není kladen důraz na efekty, ale na řemeslnou strukturu, to ale nic nemění na tom, že je to prachsprostá jednohubka. P.S. Někdo by měl zastřelit maskéra za to, co po celou dobu dělal s ksichtem Gordona-Lewitta. Chápu, že chtěli vytvořit přechod mezi ním a Willisem, ale ten výsledek byl naprosto zrůdný.

Oddělen (2011)

Artová póza a afektovaný výkřik do tmy. V "Kultu hákového kříže" Tony Kaye dokázal zamaskovat, že je sice dobrým vyprávěčem příběhů, ale řemeslně se pohybuje na úrovni studenta prvního ročníku FAMU. Tady se to bohužel naplno provalilo. Pokud si odmyslíme spoustu okamžiků, kdy lze nějaký rušící prvek považovat za "experimentální" nebo "avantgardní" postup, zbývá nám spousta jiných, kdy jde o jasné chyby a nedodělky. Ve výsledku snímek trpí nevyrovnanou atmosférou a musím s politováním říct, že i přes všechna dramata a osobní tragédie, kterými se scénář jen hemží, mě celý film nechal naprosto chladným.

Univerzální voják 4: Odplata (2012)

Rozhodně nejlepší a nejambicióznější díl celé série - a přitom pořád sprosté béčko. Když nic jiného, tak musím uznat, že takhle brutální a neotřelé souboje jsem v amerických filmech už dlouho neviděl - bitka v koupelně, hodně drsná potyčka v obchodě se sportovními potřebami a vyvražďovačka v podzemí mají opravdu titanové koule. Ale - jak se říká - konec zprasený, všechno zprasené. Příště dejte Hyamsovi víc peněz a lepší námět, něco z něho bude.

Resident Evil: Odveta (2012)

Nekoukatelná ujovina. Andersonovi se jednou za čas podaří jedna scéna nebo jeden záběr, jako celek to ovšem žalostně nefunguje. Jakž takž obstojí choreografie bojových a akčních scén, ujde hudba a kamera. Zbytek je ale na facku - scénář nemá žádný rytmus, je to jen zmatený slepenec sekvencí, masky a kostýmy už nejsou jen špatné, ale prostě směšné. Škoda mého - a vašeho - času.

Rebel bez příčiny (1955)

Film nezestárnul ani o rok v tom smyslu, že je stejně otravný jako všechna - i ta dnešní - teenagerská dramata natočena s mottem "Nikdo mi nerozumí, nejradši bych umřel." Každé desetiletí muselo zplodit svůj generační snímek a všechny tyto filmy mají jedno společné - už po deseti letech se stávají nekoukatelnými. "Rebel bez příčiny" je jako takové horší "West Side Story" bez tančení. Vzal jsem to jako exkurzi do atmosféry 50tých let, užil jsem si dobové nuance, odškrtl si pozici na seznamu povinné četby a klíčových obrazů americké popkultury (závody aut, souboje na nože) a jdu zase o dům dál. Ahoj.