Země bez zákona (2012)

Eeeee, ne. "Lawless" se hezky rozjíždí, pak tomu ale začnou koukat švy a zhruba od poloviny se už celek naprosto rozpadá. Vinu na tom nese hlavně zpackaný scénář z pera Nicka Cave'a, který by už měl konečně dostat rozum a přestat psát takové rozvláčné, rádobytemné ptákoviny bez rytmu a gradace. Řemeslně nemám co vytknout, je to opravdu krásně natočené i zahrané (bravo pro Hadryho i LaBeoufa, překvapivě), ale co z toho, když se děj přiopile potácí od jedné scény ke druhé. Nezaujalo, zpackaná šance.

Sinister (2012)

Sté zopakování šablony, která byla nudná už před 15 lety - to je základní poklesek, který nezachrání ani vcelku uspokojivá kamera (neplést s invenční, protože k tomuto slovu má "Sinister" daleko ve všech možných ohledech). Přirovnávat tuhletu plytkou lekačku ke Kubrickovu "Shining" považuju za rouhání - hlavně kvůli propastnému kvalitativnímu rozdílu ve vizuálním pojetí a technickém zpracování. Kubrick operoval na úrovni hlubokých asociací, surrealistických vizí a takřka psychoanalytické studie strachu, kdežto Derrickson nenabízí nic víc, než primitivní předkládání sadistických symbolů, samoúčelné a bez jakéhokoliv hlubšího smyslu. To, že "Sinister" leckdo považuje za zdařilé dílko, beru jako hořké signum temporis a důkaz toho, jak hluboko jsme klesli díky Wanovým sračkám, žalostným pohrobkům Blair Witch a remakům japonských horrorů. P.S. Tresného kokota uděluji za zneužití Boards of Canada pro soundtrack - Derricksone, pokud jsi mi zkazil poslech jejich alb, tak si tě najdu!

Gilda (1946)

V poslední době jsem viděl několik opravdu skvostných noirů, takže Hilda se mnou moc nezahýbala. Možná je to proto, že když si z ní odmyslíte Ritu, tak Vám nezbude nic moc navíc, film jako takový totiž není žádné veledílo. A jak jsem si dokázal smazat všemi tak zbožňovanou Ritu? Jednoduše - její výkon mě ani trochu nenadchnul. Postava pěkná, několikrát hezky pohodí hřívou, ale jinak ... po herecké stránce byla škrobená a afektovaná, po taneční vyloženě neohrabaná, takřka maskulinní, všechny písničky místo ní nazpívala jiná herečka. P.S. Abych jen planě netlachal - pokud chcete vidět ženskou, která svým nevynuceným sexappealem taví filmové plátno, tak zkuste Avu Gardner v "The Killers".

Total Recall (2012)

Zásadní je zde otázka - "proč"? Všem přece muselo být jasné, že fandy původního "Totall Recall" remake nemůže uspokojit i kdyby se tvůrci na hlavu postavili. Ruku na srdce - povídka nebyla natolik světoborná, aby potřebovala dvě nezávislé adaptace, nové verzi navíc chybí šmrnc a odstup, s takhle vážným ksichtem se na to fakt nedá dívat. Takže tady máme další naprosto zbytečnou scifárnu, která prošustí kinem a vydělá zrovna tolik, že se podobné kraviny budou točit dál. Jupí jej.

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Je to paskvil, ale v podstatě zábavný. Asi v tom smyslu, v jakém je znásilnění v podstatě sex zdarma. Dvě hvězdy za pár originálních akčních scén.

Země kůlů (2010)

Studenou sprchu jsem dostal už po 10 minutách, při prvním detailu na krvežíznivého gumáka. "Stake Land" je mdlá a nenápaditá postapo upířina, která mi lezla na nervy jak v akčních scénách (snad nejtrapnější masky, jaké jsem letos viděl), tak v sentimentálních vložkách. Obě polohy byly plné iritujících, strnulých šablon. Zasadil bych to někde mezi "Zombieland" a "Book of Eli" - nejhorší je, že jsem si to pustil sám. Kdyby mě k tomu ukecal někdo jiný, tak ho umlátím osikovým kolíkem.

Až vyjde měsíc (2012)

Tohle jde totálně mimo mne. Chápu záměr, uznávám tvůrčí vizi a je mi sympatická důslednost, se kterou ji Anderson prosazuje, vizuálně se mi to líbí (někdy dokonce velmi), ale .... prostě na žádném z jeho filmů jsem nevydržel déle než 20 minut, než mě to všechno začalo nesnesitelně iritovat. Omlouvám se, nemůžu za to. Dvě hvězdičky za originalitu.

Červená světla (2012)

Někdy zapomínám na to, že De Niro byl naposledy ve formě někdy před 15 lety v "Roninovi". Od té doby došlo si Robert dokázal zprasit svůj talent a na oplátku si vyvinul příšerný vkus pro výběr filmových projektů (viz. "Fotr je lotr" a "Machete"). Nemrhejte časem, neriskujte zklamání.

Temné stíny (2012)

Všechny obstojné prvky - sedmdesátková atmosféra, hudba, masky, kostýmy a ohraný, ale zábavný konflikt mezi staletým upírem a moderní dobou - vzaly za své během půl hodiny. Nepomohla ani Eva Green, která svým sexappealem může propálit azbest (ale neumí umírat tak, aby to nebylo směšné). Obávám se, že Burton už může být definitivně za zenitem, čím dál, tím víc to vypadá, že točí parodii na vlastní tvorbu. P.S. Jo, a taky souhlasím s tím, že si nakradl ze "Smrt jí sluší".

Prometheus (2012)

"Prometheus" je přesný opak prvního "Vetřelce". Přeplácaná, rozmáchlá kravina, která se snaží stůj co stůj vystavět rozsáhlou mytologii a nakonec se zhroutí pod vlastní tíhou. Mozek mi krvácel hlavně z pavědeckých blábolů, jejichž personifikací je "věřící vědkyně" Elisabeth. Prakticky jediným světlým okamžikem filmu je postava a herectví Michaela Fassbendera (zajímavý rozbor androidovy fascinace "Lawrencem z Arábie" si můžete přečíst zde - http://www.huffingtonpost.com/quora/why-does-david-identify-h_b_1598998.html). Už se těším na sequel. Not.