45 let (2015)

Slušné vztahové drama lehce bergmanovského rázu. Ústřední motiv iracionální žárlivosti a bezmocnosti v souboji s dávno mrtvou sokyní je naprosto perfektní nápad, takže jsem se ani trochu nenudil; naopak - užil bych si to víc, kdy byl děj ještě o něco pomalejší a protkaný jemnějšími nuancemi. Celkem ale spokojenost, spravil to chmurný, otevřený konec (prý "happy end" - svatá prostoto!).

Město (2010)

Příjemný, ale trochu ukecaný mix mezi dramatem a akčním filmem. Tři hlavní výtky: dlouhá stopáž, absence jakékoliv sympatické postavy, rozviklaný dramatický oblouk. Až jednou Affleck přestane používat své filmy jako záminku pro prezentování bicáků, bude z něj hodně dobrý režisér.

Mokřina (2014)

Nevšední kombinace temného thrilleru a vyprahlé, sluncem vysušené španělské vesnice. Dvojice detektivů se musí poprat nejen s brutálními vraždami mladých holek a pletencem vztahů mezi obyvateli prašného zapadákova, ale taky se stíny vlastní minulosti. A byla by to průměrná krimi, kdyby ji neopepřila retro atmosféra, většinou hezký, místy úchvatný vizuál a hlavně několik intenzivních scén s kultovním potenciálem (noční honička, závěrečný hon v rákosí). Jo, a horda něžných hipísaček. Me gusta.

Tři dny ke svobodě (2010)

Sám o sobě je to poměrně zdařilý thriller, příběh o schopnosti sebeobětování. Ve srovnání s francouzským originálem ale tento americký remake nakonec vyznívá dost rozpačitě - pár silných okamžiků (rozloučení s otcem, všechny sekvence útěků) se nakonec utopí v záplavě hluchých míst.

Dánská dívka (2015)

Tom Hooper i Eddie Redmayne mají - na rozdíl od hlavního hrdiny, chňo, chňo - koule, že se pustili do téhle látky. "Dánská dívka" je esteticky úchvatné, bravurně natočené drama, které bylo bohužel sestřeleno za letu nedomrlým scénářem. Nu což, stejně doporučuju, protože taková okénka do historie mě baví.

Most špiónů (2015)

Slušně natočený, ale ve všech ohledech průměrný špionážní "thriller" - v uvozovkách, protože napětí byste tady hledali opravdu marně.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Po "Birdmanovi" jsem nad Iñárritem téměř zlomil hůl, ale ono to s ním možná nebude až tak špatné. Frajeřinky ho sice nepustily (jen vyměnil one-shotový běžící pás na dogmácké pravidlo "bez umělého osvětlení"), na rozdíl od ptákochlapa jsme se ale tentokrát dočkali i kvalitního scénáře. A ještě že tak, protože promrhat Glassův epický příběh na artovou masturbaci by byl obrovský hřích. Výsledek? "Revenant" je úchvatné, brutální drama - drsné jako příroda, ve které bylo natočeno. Prst nahoru pro Hardyho a Gleesona, Di Caprio dobrý průměr.

Osm hrozných (2015) odpad!

Tříhodinové samplování Il Grande Silenzio. Po Djangovi jsem si myslel, že nic horšího už Tarantino nenatočí. A helemese - překvápko.

Marťan (2015)

Napínavé, zábavné, slušně natočené vesmírné drama, které si nehraje na žádné velké umění. Nenudilo, jednou stačilo.

Birdman (2014)

Trapná artová pozérština. A to mi artové pozérštiny obvykle nevadí.