Kasandřin sen (2007)

Chápu, že leckomu se toto dílko může zdát "ukecané" a rozvleklé, žádná vizuální kouzla, kamera se pohybuje jen velmi decentně ... Mě začalo v žaludku šimrat až při druhém shlédnutí - brilantně sepsaný scénář, charakteristické, ale zdaleka ne šablonové postavy, cit pro detail. Woody umí, film sice od začátku do konce pluje bez násilnější gradace, ale má svoji atmosféru a rozhodně nutí k zamyšlení.

Darebáčci (2000)

Škoda, že Woody neudržel tempo prv¨ní poloviny, přesto jsem se královsky bavil ... Dokonalé jsou hlášky Frenchy, která odpálkovává Ray Winklera na tisíc způsobů.

V kůži Johna Malkoviche (1999)

Znám hodně lidí, kteří ten film prostě nemůžou vystát, já jsem se skvěle bavil u desítek detailů - pozor, ujistěte se, že k filmu máte kvalitní překlad. SKvělý je šéf, kterému nikdo nerozumí, skvělá je scénka v Malkovitchově restauraci, všechny postavy jsou svérázné a krásně vykreslené. Výborná práce.

Němý film (1976)

4* Trochu z nostalgie a trochu proto, že ve srovnání s ostatními Brooksovými filmy tento nemá hluchá místa a je opravdu originální.

V údolí Elah (2007)

Jedno z nejpříjemnějších překvapení za poslední rok. Ani nevím, jak se to stalo, ale ten film mi totálně sedl - po formální ani obsahové stránce nemám co vytknout, je to neotřelé, skvěle natočené a zahrané. Podle mne nejlepší role Tommyho Lee Jonese vůbec, Charlize Theron (kterou tady pár lidí zdrbalo) podle mne podala standardně velmi dobrý výkon. Rozhodl jsem se dávat pět hvězdiček jen filmům, které mne totálně rozrušily nebo dojaly - tohle sice není ten případ, dějové zvraty jsou překvapivé, ale ne zdrcující, přesto tohle bude jeden z mých favoritů na nejlépe natočené krimi roku 2007.

Grizzly Man (2005)

Tim byl naivní pošuk, který si o svůj smutný konec koledoval a který mi byl sympatický zhruba tak 20 minut - pak jsem zjistil, že to není žádný ochránce přírody, ale týpek, který chodí do divočiny jako do Zoo, aby si mohl šáhnout na huňatou zvířenu. To všechno nic nemění na tom, že jde o výborně natočený snímek. Herzog ukázal, že tenhle žánr má zmáknutý do nejmenšího detailu, místy to vypadalo jako hraný film (viz. postavička patologa). Skvělé. A poučné.

30 dní dlouhá noc (2007)

Po dlouhé době jsem byl nadšen z horroru. Už od začátku je vidět, že to nebude jen obyčejná upířina. Režisér vůbec nerezignoval na citlivé ukázání vazeb mezi obyvateli malého městečka, o to více pak zamrazí první údery bestií. Sice tam je několik trochu trapných okamžiků (příšerky by mohly míň kecat), ale jinak ... možná to bylo proto, že hlavní zloduch mi připomínal jednoho neoblíbeného profesora, ale masakr městečka mi přivodil husí kůži. Bestie jsou rychlé a tiché jako stín a když propukne první a největší vlna vyhlazování obyvatelstva a kamera pomalu propluje nad městečkem, je to opravdový, (trochu sadistický) požitek. V rámci žánru bych snad dal i pět *.

Lars a jeho vážná známost (2007)

Originální drama, které naštěstí nezkyslo u dvouhodinového rozpitvání jednoho vtipného nápadu. Už dlouho jsem neviděl tak přirozené herectví u všech obsazených rolí, samozřejmě mě zcela rozkopal Ryan Gosling, který roste do pana herce. Ono zahrát idiota nebo psychicky postiženého dokáže každý pablb (a několik jich už za to dostalo i Oscara), ale udělat to s citem a invencí, to už chce fištróna a um. Výtečně jsem se bavil.

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Ten Tim má teda koule! V Americe je stará verze naprostý kult (viz citace a parodie ve všech komediálních seriálech od Futuramy po Family Guye) , tak jsem si myslel, že pozmění jen vizuální stránku. On ale dovolil Dannymu Elfmanovi udělat zcela novou zvukovou stopu - i přes ty zlidovělé písničky. Po tom počátečním překvapení následovala šílení jízda po čokoládovém tobogánu. Rychlé, zábavné, roztomile naivní a přesto s Burtonovským drápkem. Shodnu se s většinou - nejlepší byl čokoládový vodopád a hlavně veverky. Ostatní vyhlazovací storky byly mírně slabší, ale stejně to stálo za to. Všechny postavy dovedeny do totální katikatury, přesto je to přirozené a plynulé. Není to kdovíjaké dílo, ale sladký kus zcela mimo kategorie "normálního" filmu. p.s. Než si to zapnete, sežeňte si do zásoby čokoládu, já jsem musel po 20 minutách běžet do obchodu pro čokoládu pro moji milou, která byla dlouho statečná, ale prohrála s čokoládovým vodopádem :D

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Jak westerny příliš v lásce nemám, tohle byla pecka. Silný scénář, bezchybná technika, výteční herci. Jen ten konec byl dle mého gusta trošku přitažený za vlasy a málo vygradovaný, ale co, není každý den posvícení.