Good bye, Lenin! (2003)

Výtečný nápad, který po velmi slibném náběhu ztrácí dech a jen tak tak se dokulhá do cíle. Přesto film jako takový stojí za zhlédnutí - už jen pro ten závan dob nedávno (a doufejme, že navždy) minulých.

Nepravý muž (1956)

Dle Hitchových měřítek slabší film, dle měřítek obecných - solidní soudní drama s hustou "noire" omáčkou. Pro bezmeznou úctu k Mistrovi napětí a preciznímu Henrymu Fondovi to nebudu dál rozmazávat.

Rubber (2010)

Trailer jsem považoval za mystifikaci - nečekal jsem, že takhle střelený nápad (pneumatika vraždící na poušti lidi svými psychokynetickými schopnostmi) lze roztáhnout na celovečerák. A ono to jde, přátelé. Rubber je prvotřídní ptákovina, která má přitom své ambice a je všechno, jen ne banální. Potěší nakonec i pouštní scenérie a překvapivě vkusná kamera. Do prčic, kolik áčkových filmů má mnohem horší vizuál a zbaběle se schovává do "nezávislé" škatulky. Má to atmosféru, vtip a kouzlo. Bohužel obzvláště ke konci už je ta látka přece jen trochu natahovaná, některé vtipy jsou až moc suché, satira není tak inteligentní, jak se tváří. Přesto pro gumového zabijáka palec nahoru, škoda, že takových originálních projektíků nevzniká víc.

Světová invaze (2011)

Těžko hodnotit. Nemyslím si, že by to byl nějaký strašný průšvih - je to sice kravina, ale v rámci blockbusterových mantinelů bych řekl, že to byl ještě lepší průměr. Do děje byly vcelku nenásilně (ale samozřejmě plytce) vpleteny osobní příběhy, s nikým se sice nesžijete, ale to je vlastně jedno, protože mrtvoly padají napravo nalevo. Chybí tomu nějaká nosná kostra, ve filmu se neděje prakticky nic kromě toho, že banda vojáků bezhlavě střílí kolem sebe. Ke konci to chytá ten správný adrenalin, ale to mi zase začala vadit ta kodrcavá kamera a zběsilé prostřihy - kdy už tahle zatracená móda skončí? Vcelku příjemné rozuzlení samozřejmě zpackala velkohubá, silácká pointa - jinak je tady všechno vlastně na půl plynu, s nemnohými jiskřičkami, které dokáží vyvolat silnější emoce. Záživná, akční podívaná pro masy. Bylo to hezký, ale že bych to musel vidět dvakrát ...

Poslední císař (1987)

Nedostalo mě to tak, jak by asi mělo. On ten celý Bertolucci není nějaký velký intelektuál a nechápu, proč si tu nálepku zasloužil - ano, poslední císař je vizuálně úchvatný, technicky zdařilý, kromě toho ale neoplývá ani sofistikovanou metaforou, ani hlubším poselstvím, vnímal jsem to jako víceméně obyčejný záznam jednoho neobyčejného života. Vadili mi herci (kterým navíc ubíral body toporný postsynchron), děj se nevalí kupředu, spíš klikatí a zabředává do desítek více či méně důležitých scének, ke konci jsem už bojoval s únavou, což by se u tak výpravných snímků nemělo stávat. Výborná lekce dějin z té doby a tohoto koutu planety, krásné obrázky, víc nic.

Anglický pacient (1996)

Kulhající atlet. Film, který chce být vším dohromady a přitom nepatří tak trochu nikam - exotika, drama, válka, láska, jeden pár, druhý pár, milostný trojúhelník, špioni, zloděj-narkoman, písečná bouře, přeskok sem, přeskok tam ... Sled scének - někdy velmi silných, jindy slabších - postrádá gradaci a pevnou půdu pod nohama, na poličku "hollywoodská klasika" jej dosazuje až poslední půlhodinka. Pokud jste to neviděli, koukněte na to už jen kvůli úžasným exteriérům a hereckému koncertu Fiennes-Dafoe-Binoche. Jsem rád, že jsem to viděl, podruhé už poděkuji.

Valčík s Bašírem (2008)

Film, který vlastně nenabídne nic kromě vážného tématu a několika krásných, poetických scén. Je to pěkné, smutné a originální, ale zároveň rozvleklé, akademické a ... prostě nudné. A natočit nudný film o masakru nevinných civilistů - to je teprve talent! Nechytlo mě to, omlouvám se.

Night of the Demon (1957)

Něco asi nezafungovalo tak, jak mělo. Napětí a slušnou, dusivou atmosféru bohužel kazí příliš doslovné, místy prostě směšné efekty (útok vycpané kočky). Napsané je to ale hezky a rytmicky, za samotný závěr by se dodnes nemusel stydět žádný tvůrce horrorů.

Rocco a jeho bratři (1960)

Opět jsem byl pokořen mým dlouholetým úhlavním nepřítelem, který na mě číhá ve filmových klubech a na postech různých žebříčků "nej" - italským neorealismem. Základní kostra příběhu je zajímavá, Delon a Girardotová excelují, celkový dojem mi ale jako vždy ubily scénky z rodinného života plné ječení, pošťuchování a zalamování rukama. Jako kniha by to bylo skvostné, v podání groteskní partičky afektovaných Jižanů se to ale dalo snést jen stěží.

Odsouzení (2010)

Standardní, utahané melodrama, na kterém jsou nejzajímavější herecké výkony představitelů dvou hlavních postav. Možná uroníte slzičku, ale garantuju, že za dva měsíce nebudete mít tušení, co to bylo za film, ve kterém "byl ten Rockwell tak dobrej".