• Thriller

Střihoruký Edward (1990)

Zvláštny (do istej miery originálny) fantastický príbeh lásky, nenávisti, krehkosti a melanchólie s prekrásnou (a nezabudnuteľnou) hudbou Dannyho Elfmana. Johny Depp na ceste za slávou...

Frankenstein (1994)

Dramatický a tragický príbeh človeka, ktorý sa rozhodol byť na chvíľu Bohom a teraz musí znášať následky svojho nedomysleného konania. Jedno z najlepších diel Kennetha Branagha, ktorý sa do role Victora priam prevtelil, ale veľmi milo prekvapil aj Robert De Niro ako jeho monštrum. Hustú desivo-depresívnu atmosféru filmu ešte umocňuje vynikajúca hudba Patricka Doylea. Horror s myšlienkou má svoje čaro... Geniálne!

Interview s upírem (1994)

Musím uznať, že to bol celkom dobrý nápad, prepojiť klasický hororový príbeh (minulosť) so súčasnosťou (prítomnosť). Dobre som sa bavil, ale mohlo to byť trochu kratšie. Tom Cruise exceluje (áno, kedysi vedel ešte celkom dobre hrať), je správne démonický a zároveň nie bezcharakterný. Ak si tento herec zaslúži za niektorý zo svojich filmov poklonu, je to práve Interview s upírom. 85%.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Spolu so Zelenou míľou najlepšia "nehororová" adaptácia Stephena Kinga. Nádherný (emocionálny) príbeh priateľstva, nádeje a silnej viery. Nádej totiž umiera posledná, trpezlivosť ruže prináša a bez viery sa jednoducho nedá žiť... Áno, je to výborný film, ale či si "zaslúži" byť na prvom mieste v rebríčku, to je otázne.

Divoká řeka (1994)

Krásna príroda, nebezpečná rieka, spoľahlivá Meryl Streepová a Kevin Bacon ako zloduch 2. kategórie. Nič viac, nič menej. Ako film na sobotný večer môže byť.

Jasné nebezpečí (1994)

Dobrý thriller, ktorý ma ani chvíľu nenudil. Dokonca ma to bavilo viac ako Vysoká hra patriotov. Jack Ryan je neuveriteľne zaujímavá postavička, ale v tomto filme ma paradoxne zaujal viac Clark v podaní osvedčeného Willema Dafoea. Len škoda, že nedostal ešte väčší priestor.

S nasazením života (1993)

Dobrý thriller, ktorému kraľuje predovšetkým Eastwood, Malkovich a šikovný scenárista.

Volný pád (1993)

Nezvyčajný "sociálny" thriller a herecký koncert Michaela Douglasa (jeho životná rola). Pre študentov psychiatrie by mal byť tento film povinnosťou, pretože vynikajúco opisuje tzv. paranoidnú poruchu osobnosti, pre ktorú je charakteristická práve neopodstatnená podozrievavosť, tendencia nesprávne interpretovať konanie iných, agresívne dožadovanie sa ľudských práv a pod.